S Porečjem Sore kandidirajo za evropski denar
Prvi del vloge projekta Ureditev porečja Sore, regijski projekt vseh štirih občin upravne enote Škofja Loka, s katerim kandidirajo na evropska kohezijska sredstva, so že oddali ministrstvu za okolje in prostor.
»Gre za projekt, vezan na odvajanje in čiščenje odpadnih voda, vreden 26 milijonov evrov, od tega 20,5 milijona evrov odpade le na Škofjo Loko. To je obsežen projekt tako s prostorskega kot s finančnega vidika, z njim pa rešujemo precejšnje zaostanke iz preteklosti. Kaže se nam potreba po popolni prenovi in posodobitvi ali pa zgolj po delnih popravilih posameznih odsekov, zgradili pa bomo tudi kanalizacije in čistilne naprave v tistih delih občine, kjer te komunalne infrastrukture še nimajo,« je povedala škofjeloška podžupanja Mirjam Jan Blažič, ki je med drugim zadolžena tudi za ta projekt. V Škofji Loki vloga za prvi del projekta vsebuje posodobitev zbirnega mestnega kanala in kanala Trata, izgradnjo kanalizacije v naselju Puštal, Stara Loka, Virlog, Binkelj, Trnje in Vešter, posodobitev centralne čistilne naprave Škofja Loka z zadrževalnim bazenom in izgradnjo kanalizacijskega sistema in čistilne naprave Reteče. Komunalno ureditev zahtevajo pravni red EU in direktiva sveta EU ter tudi v državi in občini sprejeti operativni program odvajanja in čiščenja odpadnih voda. Tako morajo občine v vsakem primeru poskrbeti za komunalno infrastrukturo, z evropskimi sredstvi ali brez, občina Škofja Loka je denimo dolžna zgraditi manjkajoči kanalizacijski sistem za poselitveno območje Škofja Loka do leta 2010, za poselitveno območje Reteče do leta 2015 in za ostalo do leta 2017.
»Drugi del projekta pa zajema področje oskrbe z vodo in tu kandidiramo za dodatnih 20 milijonov evrov,« dodaja Mirjam Jan Blažič. »Oddaja vloge za ta del projekta se je zavlekla, ker je nastopil problem. V Puštalu namreč predvidevamo gradnjo največjega vodnega zbiralnika z dvema rezervoarjema za pet tisoč kubičnih metrov vode, vendar so pri geoloških raziskavah terena naleteli na težave, zaradi katerih nismo vedeli, ali bomo lahko nadaljevali na tej lokaciji ali bo potrebno iti drugam. Narejenih je bilo še pet vrtin in ugotovili smo, da se lahko delo nadaljuje. Le ta naložba je vredna 6 milijonov evrov. Zamujamo pa tudi zaradi občine Gorenja vas-Poljane, kjer obdelujemo zajetje Trebija. V površinskem zajetju v času nalivov voda kali, Škofja Loka se takrat avtomatsko odklopi, ker imamo druge vire, Poljanci pa še naprej pijejo to vodo, ker nimajo druge možnosti. Ko se je ta projekt snoval, smo se domenili, da naredimo vrtine in poiščemo nove vodne vire. Lanske raziskave so pokazale na vire zelo kakovostne vode. Tu bodo tri vrtine, dve bosta za Škofjo Loko, ena za Gorenjo vas-Poljane, medsebojno bodo povezane tako, da v primeru, da bi Poljanci rabili več vode, kot jim jo omogoča ta vrtina, jo bodo lahko dobili iz obeh vrtin, namenjenih Škofji Loki.«
Po oddaji vlog se začenja izdelava investicijskih programov za vse območje. Odločanje v vseh občinah, vključenih v projekt, načrtujejo na občinskih svetih v aprilu, evropskega denarja pa ne pričakujejo pred poletjem. Pridobitev evropskih sredstev sicer še ni gotova, Mirjam Jan Blažič pa dodaja, da se je v vseh fazah izdelave vlog osebno zelo trudila pridobiti dodatna znanja in izkušnje zunanjih sodelavcev in svetovalcev, ravno zaradi tega, da bi »zagotovili večjo stopnjo zanesljivosti in uspešnosti ter krajši čas za pripravo in oddajo vlog.«