Šolo želijo obdržati
Civilna iniciativa za ohranitev šole Center nasprotuje načrtom občine, da bi stavbo šole z zemljiščem prodali.
Kranj – »Bodo zaradi interesov kapitala otroci izgubili šolo v središču Kranja,« se sprašujejo starši, ki so se združili v civilno iniciativo za ohranitev šole Center. Zato zahtevajo, da se omenjeni šoli vrne status podružnice in s tem šolski okoliš, izpraznjeni del stavbe pa se nameni delovanju osnovne šole, saj učenci ta čas nimajo ne jedilnice ne knjižnice niti dovolj učilnic za nivojski pouk na predmetni stopnji. Pri občini se branijo, da možnosti zaprtja objekta na Komenskega 2 ne izključujejo. »Vendar zgolj v celovito premišljeni strategiji, katere cilj je zagotavljanje čim boljših in enakih pogojev za vse šolarje.«
Starši, združeni v civilno iniciativo, so nad tako odločitvijo občine zgroženi. »Vse do sestanka aktiva ravnateljev v začetku marca nam niso jasno povedali, kaj nameravajo storiti s šolo. Zagotavljali so le, da bo vsaj del šole ostal in da bo vpis omogočen, če bo dovolj otrok,« je razložila predstavnica staršev Janja Benedik in dodala, da svoje obljube niso držali, čeprav število otrok narašča. Na območju krajevne skupnosti Center se v prihodnje obetajo še novogradnje, zaradi česar pričakujejo, da se bo število šoloobveznih otrok še povečalo. Zato tudi po prepričanju ravnateljice Osnovne šole Simona Jenka Nevenke Škrlj zaprtje šole Center ni smiselno. »Kaže, da bi že v šolskem letu 2012/13 spet lahko vpisali 961 otrok, kar je toliko kot pred štirimi, petimi leti.« Ker je šola Center izgubila status podružnice, se soočajo tudi s precejšnjimi težavami pri oblikovanju oddelkov. »Zato imamo zdaj zgolj dva številčno močna oddelka prvega razreda na matični šoli, sicer bi lahko oblikovali en oddelek prvega razreda tudi na šoli Center,« pravi ravnateljica.
Pri občini so postregli s podatkom, da letošnji vpis v prvi razred sicer res omogoča oblikovanje treh oddelkov prvega razreda, vendar je v enoto Center vpisanih le sedem otrok. Dobri obeti glede vpisa v osnovno šolo Simona Jenka po njihovem ne pomenijo avtomatično dobrih obetov za vpis v enoto Center na Komenskega 2. »Glede na statistiko ministrstva za šolstvo in šport, ki temelji na podatkih o rojstvih po letih, je večje povečanje pri vpisu zaznati v šolskem letu 2012/13. Z gravitacijskega območja stavbe na Komenskega 2 pa podobno kot ob letošnjem vpisu tudi v prihodnjih letih število otrok nikdar ne preseže deset.« Smiselnost zaprtja tega šolskega objekta utemeljujejo tudi z visokimi stroški obnove in vzdrževanja. Zgolj za obnovitvena in vzdrževalna dela na šolski infrastrukturi v kranjski občini naj bi na letni ravni odšteli 750 tisoč evrov, v kar so vključili tudi najnujnejša predvidena dela na objektu na Komenskega 2. »Za vzpostavitev celotnega objekta za potrebe devetletke pa k omenjenim številkam po grobih ocenah doda vsaj še milijon evrov,« pojasnjujejo pri občini.
Stavbo z zemljiščem naj bi po neuradnih informacijah prodali za zidavo nizkih blokov, otroke, ki obiskujejo to šolo, pa naj bi preusmerili na osnovno šolo Franceta Prešerna.