Regrat gratis
Spomladi se nam ponujajo velike količine regrata. In to povsem brezplačno. Izkoristimo to ugodno akcijo narave na najbližjem travniku ali pa kar na domačem vrtu.
Z regratom bomo okrepili organizem, prečistili kri, pospešili izločanje urina, spodbudili presnovo in shujšali. V pomoč bo pri diabetesu, hemoroidih, celulitu …
Ženske, tu pa tam tudi kakšen moški, že pridno obiskujejo travnike in opuščene njive. Urno vihtijo nožiče in za svojo družino nabirajo regrat. Ponavadi ga pripravijo v obliki prijetno grenke in okusne pomladne solate. Modro pa je, da iz njega pripravijo tudi kakšen čajček. Zelo bo zdravilen - tako iz listov kakor iz koreninic. Zelišče in korenine nabiramo spomladi pred cvetenjem, ko vsebuje največ grenčin. Liste nabiramo od marca tja do maja. Uporabimo sveže ali jih posušimo. Kakor sončki rumeni cvetni koški cvetijo od maja do oktobra, ko so zelo vabljivi za čebele.
Rumena reva
Regrat (Taraxacum officinale) izvira iz osrednje Azije. Njegovo botanično ime se nanaša na arabski izraz tarakshaqum za grenko zel. In prav grenčine so za zdravilno delovanje regrata najbolj pomembne. Arabski zdravniki so ga imeli zelo v čislih in so o njegovi zdravilnosti poročali že v 11. stoletju. Farška plata, jajčar, maslenica, mlečec, mlečje, lučca, otavčič, rumena reva, smolika, regvat, števnica, vergrad, virgrad, želtena, žehtelnica, pljuščanec je le nekaj poljudnih imen, ki so jih naši predniki nadeli temu zdravilnemu plevelu. Že to kaže, kako radi so ga uživali. Regrat je bogat z glikozidi, holinom, vitamini A, B, C in minerali. Je eden najbogatejših naravnih virov kalija.
Poživlja, krepi in čisti
Tradicionalno so ga uporabljali kot odvajalo pri zastajanju tekočin, celulitu, sečnih okužbah in boleznih prostate. Priporočajo ga pri tolščavosti oz. debelosti, pri starostnih pojavih in sladkorni bolezni. Spodbuja delovanje jeter in izločanje žolča, pospešuje presnovo, poživlja in krepi, čisti kri, jetra in ledvice ter razstruplja organizem. Harmonično vpliva na vse organe, pospešuje prebavo, lajša iztrebljanje, pospešuje izločanje vode. Obnese se pri protinu in revmi in za zdravljenje hemoroidov. Lajša prebavne motnje, občutek napihnjenosti, bronhitis in izkašljevanje.
Pomladna kura za hujšanje
Spomladi pijemo 4 do 6 tednov čaj iz regratovih korenin ali zelišča. Tako bomo spodbudili presnovo in izločanje žolča, zgubili kakšen kilogram, se znebili kožnih nečistoč ter lajšali revmatična obolenja in protin. Privoščimo si skodelico čaja zjutraj in zvečer, najbolje pol ure pred jedjo. Pripravimo ga tako, da dve žlički sesekljane korenine prelijemo s skodelico vrele vode in pustimo stati 10 minut.
Nad seneni nahod
Če smo sklenili, da nas letos seneni nahod nikakor ne sme ujeti v svoje kremplje, spijmo zjutraj, ko vstanemo, skodelico poparka iz regratovih listov in z limoninim sokom, zvečer pa po požirkih čaj iz lipovega cvetja.
Sveži sok za krvni obtok
Zelo zdravilen je sveže iztisnjen regratov sok: tri pesti listov prelijemo s 50 ml vode in jih v mešalniku dobro zmeljemo. Sok odcedimo in hranimo v hladilniku. En mesec ga jemljimo trikrat na dan po eno žlico. Pospešil bo krvni obtok, izločanje vode in prebavo.
Sirup iz cvetov
Iz regratovih cvetov pripravimo sirup: v 1 l vode vsujemo 25 dag regratovih cvetov in sok 3 limon, kuhamo 2 uri in nato precedimo. V četrt litra vode stresemo 1 kg sladkorja in kuhamo približno 1 uro. Obe tekočini zmešamo in kuhamo še 15 minut, ohladimo, nalijemo v steklenico in tesno zapremo. Sirup redčimo z vodo. Poskrbel bo za čisto kri, nas okrepil in pospešil prebavo.