Liznjekova hiša najlepša doslej
Blaž Križnar je kljub svoji mladosti že pravi mojster izdelovanja maket. Najraje upodablja kmečke hiše z Gorenjske.
Dob pri Domžalah – Devetnajstletni Blaž Križnar je svoje veselje za naravo, les, arhitekturo in stavbno dediščino odkril že v osnovni šoli, ko je v četrtem razredu izdelal svojo prvo maketo kmečke hiše iz Gorij. »Zelo lepo mi je uspela ta prva maketa, čeprav se zadnje čase svojega dela lotevam neprimerno bolj profesionalno kot na začetku,« pravi dijak srednje lesarske šole v Ljubljani, ki je s svojo natančnostjo in pristopom pritegnil tudi že pozornost stroke.
Najraje se loteva maket gorenjskih kmečkih hiš, ki se mu zdijo arhitekturno najbolj izpopolnjene, v svoji zbirki pa ima tudi grad Krumperk, cerkev iz Sel na Koroškem in druge stavbe, med katerimi pa posebno mesto – kot ji ga pripisuje sam – nosi maketa Liznjekove hiše iz Kranjske Gore, ki jo je dokončal pred nekaj dnevi. »Vsaka maketa mi je po svoje pri srcu, saj je v vsaki veliko dela, a ta zadnja se mi zdi najboljša, saj je najbolj izpopolnjena,« pravi Blaž, ki se vsake makete loti s posebno projektno študijo, katere osnova je dobra teoretična priprava. Kar polovico vsega časa za izdelavo makete namreč porabi za priprave, branje literature, fotografiranje detajlov, risanje načrtov, meritve na terenu in določanje najboljšega merila. »Zelo sem natančen,« sam zase pravi Blaž, medtem ko razlaga, da pri svojem delu upošteva vse, na videz še tako majhne podrobnosti. Maketa Liznjekove hiše, ki je bila te dni ob športnem prazniku v Planici na ogled v hotelu Kompas, je na primer prekrita s kar dva tisoč ročno izdelanimi smrekovimi skodlami, pri čemer je tako kot na originalu naredil dvojno kritje. Številne podrobnosti večinoma iz lesa, pa tudi drugih materialov izdela s žagico, brusnim papirjem, različnimi nožki in celo s pinceto.
»Resda imam s tem veliko veselje, a porabim tudi ogromno časa in energije, kar pa je ob šoli kar težko. Zdaj bom moral makete za nekaj časa postaviti na stranski tir, saj me kmalu čaka matura,« pravi bodoči študent fakultete za gozdarstvo, a že izda, da mu kljub številnim aktivnostim načrtov za makete ne manjka. »Veliko hodim po hribih, zato me zanimajo preproste pastirske in gozdarske koče, tudi našo domačo hišo bi bilo dobro na tak način ohraniti v spominu, izdelal pa sem tudi že projekt za maketo Blejskega gradu in cerkve.«