Pripni svoje življenje
Od 17. marca do 4. aprila bo tudi na Gorenjskem potekala preventivna akcija Pripni svoje življenje!. Lani je v prometnih nesrečah umrlo 52 voznikov, ki med vožnjo niso bili pripeti.
Ljubljana – Včeraj se je začela že tradicionalna preventivna akcija Pripni svoje življenje, ki jo je pripravilo Ministrstvo za promet. Akcija bo trajala do 4. aprila, njen cilj pa je zmanjšati število mrtvih in ranjenih zaradi neuporabe varnostnega pasu ter povečati njegovo uporabo med vozniki in potniki osebnih in tovornih vozil ter avtobusov. Varnostni pas je namreč najučinkovitejša naprava za zaščito potnikov v osebnih in lahkih dostavnih vozilih v primeru prometne nesreče.
V Sloveniji je lani v prometnih nesrečah umrlo 52 voznikov (47,7 odstotka) osebnih avtomobilov, ki med vožnjo niso uporabljali varnostnega pasu, je na petkovi novinarski konferenci, na kateri so predstavili preventivno akcijo, povedala Vesna Marinko iz prometnega ministrstva. Zadnja opravljena analiza stanja na slovenskih cestah je tudi pokazala, da med vožnjo varnostni pas uporablja 83,7 odstotka voznikov in 85 odstotkov potnikov na sprednjih sedežih, na zadnjih sedežih pa je varnostni pas uporabljala slaba polovica potnikov, med njimi bolj množično otroci (65,7 odstotka), slabše pa odrasli (35 odstotka).
Kot je napovedal Anton Hribar z generalne policijske uprave, bodo policisti v okviru akcije med drugim na cestah poostrili nadzor nad uporabo varnostnih pasov v vseh motornih vozilih ter zoper kršitelje dosledno ukrepali, opozarjali na obveznost uporabe varnostnih pasov tudi avtobusna in druga prevozniška podjetja, obiskali pa bodo tudi osnovne in srednje šole ter na roditeljskih sestankih opozarjali starše na obvezno uporabo varnostnih pasov.
V akciji bo sodeloval tudi Svet za preventivo in vzgojo v cestnem prometu. Njegova predstavnica Mateja Markelj je na konferenci predstavila tudi mednarodno akcijo Pasavček, ki letos poteka že četrto leto, njen namen pa je spodbuditi obvezno uporabo varnostnih pasov v vozilih in pravilno uporabo otroških varnostnih sedežev. Kot je dejala, so evropski prometni strokovnjaki izračunali, da bi letno v prometnih nesrečah preživelo sedem tisoč ljudi, če bi stopnja uporabe varnostnega pasu v vseh državah dosegla najvišjo raven. »Zaradi tega je treba neuporabo varnostnega pasu šteti za težji prekršek in pozitivno sprejeti slogan akcije Pripni svoje življenje,« razmišlja Markljeva.