Vrtičke v Preski vračajo občini
Krajevna skupnost Preska upravljanje z vrtički s 1. aprilom vrača občini Medvode. Pogrešajo odlok, ki bi urejal to področje in na katerega bi se lahko sklicevali v pogodbah z najemniki.
Medvode – »Problematika vrtičkarjev počasi uhaja iz rok in krajevna skupnost ni več v stanju voditi in urejati te zadeve. Na ravni občine ni sprejetega nobenega odloka, na kar bi se lahko KS v pogodbah z najemniki vrtičkov sklicevala. Vedno smo zagovarjali vrtičkarje predvsem v smeri vrtičkarstva in to podpiramo, vendar tam sedaj nastaja nekakšno vikendaško naselje, pravijo, da nekateri tam celo bivajo. Ogromno je kreganja med sosedi, slabe volje, pritožb stanovalcev, ker se tam parkirajo avtomobili po ulici, onemogočajo dovoz stanovalcem. Ta ulica ima šest hiš in ni bilo namenjeno za takšen prevoz z osebnimi avtomobili. Prihaja do groženj tem stanovalcem,« je povedala Zvonka Hočevar Šajatovič (Nestrankarska lista za napredek krajev občine Medvode), ki je na to problematiko pri točki pobude in vprašanja svetnikov opozorila na nadaljevanju zadnje seje medvoškega občinskega sveta. Kot članica Sveta KS Preska je dejala, da s 1. aprilom KS upravljanje z vrtički vrača občini Medvode, vse dokler na tem področju ne bo sprejet občinski odlok.
Gre za vrtičke ob železniški progi in so prvo, kar ljudje vidijo, ko se iz prestolnice z vlakom pripeljejo v Medvode. »Stvar dejansko ni več obvladljiva. Gre za center Medvod. Usedite se na vlak in si ga oglejte. Za vse takšne parcele v Medvodah je treba sprejeti odlok, na kar sem opozarjal že pred desetimi leti. Tako neurejeno ne more biti,« se je strinjal Ljubo Jamnik (SDS).
Vanja Debeljak, vodja občinske uprave, je odgovorila, da je vrtičkarstvo tako v Medvodah kot povsod drugje velik problem, ter dodala, da je politika občine na tem področju stvar občinskega sveta oziroma predlogov župana in občinske uprave, ter še povedala: »Celovit odgovor bomo pripravili do naslednje seje. Problem se nanaša na več vprašanj. Eno je lastništvo zemljišča, na katerem so vrtički. Bilo je občinsko in v postopku denacionalizacije prehaja v lastništvo denacionalizacijskih upravičencev. Naslednji vidik je namembnost zemljišča. Pojasnilo na to bomo dobili na prihodnji seji občinskega sveta, ko bomo obravnavali dolgoročni plan občine. Tretji vidik pa je postavljanje teh objektov, ki so postavljeni nelegalno. Če gre za kmetijske površine, se objektov tam ne more postavljati, če pa za zazidljive površine, se lahko pomožni objekti, kar te ute so, postavljajo le na funkcionalnem zemljišču stanovanjskega objekta, ki je zgrajen z gradbenim dovoljenjem.« Članica sveta KS Preska je tudi Jelena Aleksić (Zares), ki je absolutno proti, da bi na vrat na nos ukinili vrtičke in da prestolnica tu ne more biti za zgled ter za konec dodala: »Če so objekti na vrtičkih nelegalni, se sprašujem, kaj počnejo inšpekcijske službe in zakaj se je to sploh dovolilo.«
Mirko Verovšek, predsednik Sveta KS Preska: »Občino smo v pisnih dopisih že pred časom opozorili, da je treba urediti problematiko vrtičkov, o problematiki reševanja pa smo večkrat iskali rešitve tudi pri občinskem inšpektorju. Na nas se je z dopisom obrnila tudi Turistična zveza Medvode, ki smo ji podali pisni odgovor. Poslan je bil tudi občinski upravi, na katerega pa še do danes nismo prejeli nobenega odgovora. Te stvari je potrebno urediti, KS pa ni tista, ki bi bila pristojna za sprejemanje normativov. Zaradi interesa KS, da se začasno uredi vrtičkarstvo, smo sklenili letne pogodbe, s katerimi smo želeli začasno vzpostaviti red. Denarna sredstva, ki smo jih pobrali, pa so bila namenjena za pokritje računovodskih storitev in pokritja cene večkratnega odvoza smeti. Plačevale so so res minimalne najemnine, približno 10 - 15 evrov letno za vrtiček (odvisno od velikosti). Vrtičkov pa je skupaj okrog 180. Ker občina Medvode v tem času ni sprejela nobenih normativov – odlokov o vrtičkarstvu, smo se na seji KS 5. februarja odločili, da bomo vrtičkarje za nadaljnje informacije - sodelovanje odslej napotili na občino Medvode, ki je lastnica zemljišča. V KS Preska smo bili tudi enotnega mnenja, da se v Občini Medvode vrtičkarstvo ne ukine, vendar je zanje potrebno najti ustrezno lokacijo ter za tovrstno dejavnost urediti zakonske normative, ki jih bi bilo možno nadzirati.«