Zimzelen je vedno zelen
Potem ko smo bili z eno nogo in mislimi že povsem v pomladi, nas je vreme zadnjih dni opomnilo, da zima le še ni rekla zadnje besede. Zimski mraz pa prav nič ne skrbi zimzelena, saj mu ne pride do živega.
Tudi pozimi ohranja svoje zeleno barvo, kot bi želel večno živeti. Nato pa navsezgodaj spomladi razpre še svoje izredno lepe, ne pa tudi zdravilne, cvetove. Zdravilnost je rezervirana le za liste. Nabirajo naj jih slabokrvni in potrti ljudje.
Zeliščni upornik
Zimzelen (Vinica minor) je zaradi svoje upornosti in trdoživosti simbol nesmrtnosti. Obožuje bukove in mešane gozdove, jase in grmičevje. Prepoznali ga bomo po zimzelenih listih, po katerih je dobil ime, in po cvetovih s petimi listi, zvitimi kot propeler. Seveda pa tudi po njihovi nebesno modri ali bledo vijoličasti barvi, s katerima se zimzelen okrasi od aprila naprej. Zimzelenove liste nabiramo, tik preden začne cveteti, ker imajo takrat največ učinkovin. Povežemo jih v šopke in sušimo v senci in zračnem prostoru. Lahko pa uporabimo tudi sveže liste, saj so vedno zeleni in jih lahko nabiramo skozi vse leto.
Prežene zobobol in drisko
Ta zimzelena plazilka je napravila močan vtis že na naše prednike. Brez nje ni bilo srečanja coprnic in nobeni pošteni čarovnici ni uspelo zvariti čarobnega napoja. Vidno vlogo je odigral v vseh dobrih ljubezenskih zgodbah. Že v antiki so prepoznali njegove zdravilne učinke in ga predpisovali zoper drisko, kačji pik, zobobol, bolečine rodil in krvavitve iz nosu. Kot učinkovito zdravilo za prsne bolezni se je uveljavil za časa francoskega kralja Ludvika XIV.
Dodajmo mu žajbelj
Zimzelenov čaj je dobro piti v zimskih mesecih. Pripravimo ga kot poparek iz prgišča svežih ali pol prgišča suhih listov na liter vode in pijemo tri tedne, vsak dan zjutraj in zvečer po eno skodelico. Ker je zimzelen zelo oster in grenak, je priporočljivo, da ga do polovice zmešamo z žajbljem (Salvia officinalis). Ta čaj je primeren tudi za grgranje pri vnetju grla, zasluzenosti grla in angini. Po nekaterih podatkih pa naj bi celo preprečeval rast raznih novotvorb. Sicer pa odlično čisti kri, dobro dene slabokrvnim, potrtim in depresivnim ljudem ter vsem, ki se zdravijo po hudih poškodbah. Obnese se tudi pri motnjah v prekrvljenosti možganov. Ta krepčilni napitek, ki obnavlja kri, zdravi vse krvavitve in velja za eno najbolj učinkovitih zdravil pri celjenju ran. Zimzelenov čaj žene na vodo, zdravi drisko, hemoroide in beli tok.
Blaži starostne težave
Za zniževanje krvnega tlaka strokovnjaki svetujejo pripravo preliva: žlico zdrobljenih listov dodamo 2 litroma vode in pustimo pokrito 2 uri. Použijemo 3-krat na dan po eno veliko žlico preliva pred jedjo. Manj znano je, da zimzelen gasi žejo pri sladkorni bolezni in jo tudi zdravi. Simon Ašič piše, da ga najpogosteje uporabljamo kot dodatek čajnim mešanicam, ki blažijo starostne težave, kot so občutek strahu in tesnobe, živčni nemir, sitnost. Skupaj s šentjanževko (Hypericum perforatum) lajša depresivna stanja, z glogom (Crataegus oxyacantha) dopolnjuje njegovo zdravilnost pri srčni mišici. Zaradi alkaloidov zimzelen zmerno uporabljamo, bolje ga je uživati v čajnih mešanicah. Tistih, ki smo jih že omenili, pa tudi z meliso (Melissa officinalis) se zelo dobro ujame. Samostojen zimzelenov čaj pa je učinkovito zdravilo za kožne izpuščaje. Z njim vsako jutro umivamo nečisto kožo. Čeprav gre za zelo zdravilno zel, naj se nosečnice pripravkom iz zimzelena izogibajo.