Otroci na skakalnih smučeh
Na treningu smo obiskali najmlajše smučarske skakalce SK Triglav Kranj, cicibane stare do devet let. "Prvi skok je na skakalnici s K-točko 7 metrov," pravi njihov trener, naš sogovornik Branko Finžgar.
Kdaj lahko otrok začne trenirati smučarske skoke?
»Spodnja meja je pri petih letih. Najmlajši v skupini 17 otrok je rojen leta 2002. Zgornja meja je okoli devet, deset let. So pa vedno tudi izjeme. Imel sem fanta, ki je začel s 13 leti, a je kljub temu hitro sledil vrstnikom.«
Kako poteka prvi trening?
»Na prvem treningu si otrok najprej pogleda skoke drugih, nato dobi opremo. Prav vso opremo, od kombinezona, čelade do smuči je možno dobiti v klubu, tako da je za starše edini strošek mesečna šolnina. Starši lahko tudi pomagajo na skakalnici. Dela je vedno dovolj in se kompenzira pri plačilu šolnine. Kdaj prvi skok? Otrok seveda ne gre kar takoj na zaletišče. Najprej se spuščajo po izteku, da vidimo, ali obvlada vožnjo s smučmi. Da otrok zna smučati, je seveda priporočljivo, saj gre v tem primeru zelo hitro na skakalnico. Do prvega skoka je lahko en teden, lahko en mesec, od otroka do otroka je to različno.«
Na kako veliki skakalnici se opravi prvi skok?
»Prvi skoki so na skakalnici s K-točko 7 metrov, dolgi pa so tri, štiri metre. Kmalu otrok sam pokaže željo, da bi šel skočit na večjo skakalnico s K-točko 15 metrov, na kateri tudi potekajo tekme za najmlajše. Na večjo skakalnico gre seveda šele takrat, ko osvoji manjšo. Prvi skoki pri najmlajših so ponavadi na stabilnejših in krajših skakalnih smučeh z alpskim okovjem in smučarskimi čevlji, šele nato damo otrokom skakalno okovje. Nekoliko večji pa lahko že takoj začnejo s skakalnim okovjem.«
Kolikokrat na teden so treningi in čemu dajete največji poudarek?
»Treningi potekajo trikrat na teden: ob ponedeljkih, torkih in četrtkih med 17. in 18.30 na Gorenji Savi. Kdor bi rad postal skakalec, se nam lahko pridruži. Na treningih je največji poudarek na pravilnem počepu in odskoku. Otroke ves čas opozarjam na to. Slog v zraku ni toliko pomemben, tako da ni poudarka na V-slogu, čeprav to otroci že sami poskušajo, ne da jim kaj rečeš. Včasih bi radi še celo preveč razširili smuči.«
Strah?
»Strah je prisoten že na najmanjši skakalnici in kdor ga ne premaga, ne gre na večjo skakalnico s K-točko 15 metrov. Vendar otroci strah hitro premagajo, ker jih spodbudijo drugi vrstniki.«
Kaj pa močnejši otroci, ki si želijo postati skakalci?
»Če je malo močnejši, ni nič narobe. Pri mlajših je ponavadi tako, da imajo fizično močnejši otroci tudi močnejši odriv in s tem daljši skok. Otroci hitro rastejo in če je nekdo v otroštvu močnejše postave, še ne pomeni, da bo tako tudi čez leta.«