Beno Fekonja

Objave svetniških skupin

Ob 8. marcu, mednarodnem dnevu žensk, vam člani svetniške skupine Socialnih demokratov Kranj iskreno čestitamo.

Dobri projekti so mostovi

(Beno Fekonja, svetniška skupina SD)

Do aktualne občinske oblasti sem večkrat kritičen kot ne. Tako se mi je v zadnjem letu v besednjaku znašlo kar nekaj težkih besed, ki so žugale, opozarjale, svarile in še kaj. Znal sem povedati, da je nerazumno, da peljemo reševanje problematike ravnanja z odpadki preko štirih izrednih sej, kjer smo morali svetniki vse sprejemati in odločati ad hoc in na hitro. Še huje je s proračunoma za leti 2008 in 2009, kjer sem jim očital, da sta nesprejemljiva, ker sta nerazumno potratna, neopravičljivonetransparentna in vsebinskonapačno usmerjena. A vedno se je našel politični valjar, ki je peljal skozi rdeče luči na semaforju in stop znake.

Ob robu tega pa sva z županom MO Kranj Damijanom Pernetom razvijala nove usmeritve Fundacije Vincenca Drakslerja za odvisnike, ki jo vodim od leta 2005. Kot moj glavni nadzornik je pokazal veliko mero posluha za razvojne potrebe in z njegovo pomočjo nam je uspelo nadaljevati zastavljen projekt reintegracije ozdravljenih odvisnikov. Pri tem nam bo občina pomagala tako finančno kot tudi politično z dobrimi povezavami z občino Tržič, kjer se bo program reintegracije tudi izvajal.

Prav tako pa je dal novim vsebinam dodatnega vetra. Tako z veseljem sporočamo vsem društvom in zavodom, da bo fundacija tudi nadalje razvijala mehanizem Lokalne razvojne fundacije – LRF za Gorenjsko, ki bo na eni strani zbirala denar od donatorjev in jih potem razpisovala za njihove projekte. Pred dnevi nam je uspelo za ta namen zagotoviti tudi izdatno finančno pomoč sklada Trust v višini 30.000 ameriških dolarjev za leto 2008. Razpis za sofinanciranje projektov bo zunaj že ta mesec.

Marec bo prelomen za razvoj nevladnega sektorja na Gorenjskem tudi zaradi razpisa Ministrstva za javno upravo, kjer fundacija konkurira za vzpostavitev regionalnega stičišča. Če bomo tudi tukaj uspešni, bomo izvedeli kmalu. Uspeh bi nas pa vsekakor prikoval med uspešnejše regije pri vzpostavitvi pogojev za delovanje društev, zavodov in ustanov. Prav bi bilo, da smo nekje prvi. Verjamem, da bo tudi tukaj župan pomagal pri povezovanju občin pri tem projektu, ki bo svoja krila in pravo vrednost dobil šele v naslednjih letih.

Ob robu nekega dneva

(Nada Mihajlovič, svetniška skupina SD)

Po večletnih naporih in vztrajanju ženskih gibanj za enake pravice in enak status v družbi z moškimi, v prehodu iz 19. v 20. stoletje in po velikih nemirih v državah Evrope in v ZDA, smo leta 1910 v Kobenhavnu, na mednarodni konferenci žena, na predlog voditeljice ženskega gibanja v takratni Nemčiji, ugledne pisateljice, publicistke in urednice časopisa Klare Zetkin, dobili 8. marec - dan žena. Formalno se je s priznanjem tega praznika končalo obdobje skrajno neenakopravnega in neenakovrednega položaja žensk v družbi, kar je pomenilo predvsem pridobiti pravico do dela in plačilo za delo, volilno pravico in pravico do izobrazbe. Bila je to ena največjih socialnih revolucij.

Da je zatiranje žensk samoumeven pojav še danes v mnogih državah po svetu, kot so ekstremne fizične kazni, bičanje in kamenjanje nezvestih žena, živeti v zaprtih družinskih skupnostih brez izhodov in se poročiti z moškim proti svoji volji, je v naši družbi nerazumljivo in nesprejemljivo.

Tudi v naših okoljih, ženske pravice in enakopraven status niso bile dane same po sebi in za nekatere bo potrebno še marsikaj postoriti.

 

Kako je pri nas? Ali smo res ženske, ki so bile nekoč lahko le matere in zveste spremljevalke svojim možem, sam kot gospodar pa je imel »za zraven« še deklo, zadovoljne s svojim položajem? Mnogi bi še vedno raje videli ženske za štedilnikom. Poskrbele naj bi za družino in se posvetile le vzgoji otrok. Še ne dolgo tega je tekla žolčna parlamentarna razprava o pravici do splava in s tem posredno, koliko otrok bo pri hiši, v katero se je aktivno vključila tudi katoliška cerkev. Nekateri pomembneži pa bi zelo radi kar ukinili dan žena in ga nadomestili z valentinovim ali z materinskim dnem.

Biološko gledano smo številčno enakovredne ženske z moškimi in tudi po izobrazbi smo primerljive z moškimi kolegi, vendar na mestih odločanja zelo redko najdemo ženske. Slovenski parlament vodijo sami moški. V vladi imamo tri ministrice, vendar sta resor dve prevzeli v preteklem letu, po zamenjavah ministrov, zaradi slabega vodenja ministrstva.

Mestno občino Kranj vodijo sami moški, župan in trije podžupani. V triintridesetčlanskem kranjskem Mestnem svetu je le sedem svetnic.

Naša statistika pravi, da naj bi ženske v povprečju zaslužile za opravljanje enakih nalog za okoli 7 odstotkov manj od moških kolegov. So poklici, ki so domena žensk, kot na primer zdravstvena nega, socialno varstvo in varstvo otrok ali pa delo prodajalk. Zato se že od leta 2002, odkar poteka reforma plačnega sistema in usklajevanje plač v javnem sektorju, opozarja na zaostajanje plač zaposlenim ravno v teh panogah. Sindikati so s svojimi zahtevami presegli »plafon«, opozarja vlada. Čas teče. Zgodi pa se nič. Le plače vodilnim v javnem sektorju so se uskladile.

Še večje razvrednotenje, lahko bi temu rekli kar ponižanje, pa naj bi doživele prodajalke, saj je vlada predlagala znižanje zahtevane izobrazbene stopnje. To pa v nadaljevanju pomeni znižanje plač, kar je le voda na mlin delodajalcem in večjim dobičkom lastnikov. Breme visoke inflacije in s tem povezani finančni problemi družinskih proračunov ali bolje rečeno, kako sestaviti začetek s koncem meseca, najbolj občutijo in nosijo breme prav žene.

Smo torej ženske lahko zadovoljne s svojim statusom? Premislite, letos so državno-zborske volitve. Na nas samih je, da poskrbimo in končno enakovredno z moškimi participiramo pri vodenju države.

MO Kranj pri dolgoročnem ravnanju s smetmi znova na začetku

(Izjava svetniške skupine SD o deponiji Tenetiše, za svetnike SD napisala Nada Mihajlovič in Evstahij Drmota)

1. Uvod

Na 4. izredni seji Sveta MO Kranj dne 28. februarja 2008 smo na za javnost zaprti seji uprava mesta in mestni svetniki prejeli novico o rezultatih mediacije glede spornih vprašanj v zvezi z deponijo Tenetiše. Mediacijska poravnava je potekala med MO Kranj, »Civilno iniciativo Mlaka/Tenetiše« in Ministrstvom za okolje in prostor (MOP). Ker se z dogovorom mediacije ruši regijski projekt načrtovane izgradnje in obratovanja centra za ravnanje z odpadki na lokaciji Tenetiše, čeravno so ga občani množično podprli na referendumu (85 odstotkov), želimo svetniki SD MO Kranj meščane obvestiti o vzrokih, ki so pripeljali problematiko reševanja odpadkov v Kranju na vnovični začetek.

 

2. Napake mestnih oblasti

Zaradi premalo prodorne in neodločne vodilne strukture MO Kranj do vlade in MOP-a svetniki SD župana in vodstvo občine opozarjamo na naslednje napake v postopku vodenja celotnega projekta in sicer:

- Deponija Tenetiše že od vsega začetka na MOP ni bila predvidena za regijsko odlagališče, kar bi odgovorni v občini Kranj v času sprejemanja osnovnih odločitev morali vedeti.

- Župan oziroma uprava so na lastno pobudo brez soglasja MO Kranj pristopil k mediaciji.

- Nastale stroške referenduma in mediacije nosi MO Kranj oziroma jih plačujemo Kranjčani, vključno z bistveno povečano ceno odvoza odpadkov.

- Občanom so dali obljubo, da bo Komunalno podjetje začelo z odvozom odpadkov na deponijo takoj po novoletnih praznikih, vendar so na obljubo pozabili.

- Odpadki se še vedno vozijo na druge deponije, kar v podjetju Komunala povzroča dodatne stroške.

- V zaključkih mediacijskega dogovora ni bila upoštevana referendumska volja občanov Kranja.

- Regijski konzorcij CERO za Gorenjsko, od septembra 2007, odkar ga vodi občina Kranj, ni imel sestankov.

 

3. Kompromisi

- Vsebina kompromisa med MO Kranj, »Civilno iniciativo Mlaka/Tenetiše« in MOP je, da bo deponija Tenetiše v uporabi samo do 15. julija 2009, izgradnja regijskega centra za ravnanje z odpadki in kasnejše odlaganje odpadkov na tej lokaciji, kar bi bilo za prebivalce Kranja najcenejše, pa ne.

- Mediacijska poravnava v grobem predvideva še:

-Izgradnjo regijskega centra za mehansko in biološko obdelavo odpadkov na lokaciji Exoterm/Polica, ki jo bo MOP uvrstil v operativni program ravnanja z odpadki na ravni države.

- Odvoz segmentiranih oziroma predelanih odpadkov na odlagališče Kovor in/ali Malo Mežakljo, in

- sanacijo deponijskih polj Tenetiše.

 

4. Zaključek

Mogoče so te vsiljene rešitve za MO Kranj dolgoročno celo dobre, vendar je potrebno občane Kranja obvestiti, da bo odstranjevanje odpadkov v prihodnje še dražje, kot bi bilo, če bi občinska garnitura prepričala predstavnike vlade in ministrstva, da dosedanjo deponijo Tenetiše uvrsti v nacionalni operativni program. Dražje bo tudi za vse ostale gorenjske občine, saj prvotna zamisel o deponiji in regijskem centru v Tenetišah ni zahtevala toliko dodatnih prevozov.

 

Rok za izgradnjo regijskega centra na novi lokaciji Exoterm/Polica, to je do 15. julija 2009, je vsekakor prekratek, zato bo po tem datumu odpadke brez predhodne obdelave potrebno ponovno odvažati na druge deponije. Zagotovil o sprejemu nepredelanih smeti pa s strani sedanjih upraviteljev teh deponij ni. Celo več, Komunala Kranj že obvešča občane, da zaradi trenutne situacije, ki zahteva odvoz odpadkov na Malo Mežaklo, sprejema v odvzem le najnujnejše.

 

Lokacija Exoterm/Polica je bila v preteklosti s strani nekaterih koalicijskih strank iz sedanje občinske oblasti že ocenjena kot neprimerna, vprašljiva pa je tudi z okoljevarstvenega vidika, saj se nahaja v nekdanji gramoznici in je prav tako blizu naselij in reke Save.

 

Župan in trije podžupani so v času sprejemanja prvotnih rešitev obljubljali tehnološko ustrezen obrat za mehansko in biološko obdelavo odpadkov in ugodno strukturo financiranja, zato je mestni svet tedanje predloge sprejel. Sedaj so odgovorni znova zadovoljni z rezultati mediacije, ki pa je v bistvu poraz neke neuspele akcije mladih za Kranj in njihove sedanje koalicije s strankarskimi kolegi svetniki iz SDS skupaj z dvema poslancema državnega zbora g. Grimsom in g. Homanom ter vlado in njenim Ministrstvom za okolje in prostor, ki je Kranju in Kranjčanom obrnilo hrbet. To pa je tudi dokaz, da ima sedanja občinska oblast premalo izkušenj in neprimeren program, nujno potreben za pospešeni razvoj občine Kranj.

 

Vse to in še kaj so razlogi, ki nam kažejo, da je aktualna kranjska koalicija, ki se še nadalje cepi, navkljub novim predlogom, na začetku reševanja problematike ravnanja z odpadki.

 

Sreča nas ni zapustila

(Janez Jereb, svetnik N.Si)

Sreča nas ni zapustila - tudi letos se zima poslavlja. Da ni preveč hladno, vsaj na sejah sveta MO Kranj, stalno preskakuje napetost med pozicijo in opozicijo. Kdo je modrejši, kdo zavaja in nalaga dodatna bremena občanom, kdo ne upošteva volje vsakega posameznika …, da o rezultatu poizvedovalnega referenduma, kako ravnati z odpadki, ne govorimo! Vsaka seja ima vsaj dveurno »žehto«, kjer se ego napihuje in hkrati blati in zaničuje »kolege« - in pod to krinko skrbi za lepši in boljši jutri. Ali je to nov red ali star način – prepuščam občanom, da sami presodijo.

 

Zima se poslavlja in čeprav ni bila huda, je zmrznilo precej »mladih«. Kar zares se to dogaja, ko mladi preidejo v ustvarjalno obdobje, se politika menja – tako kot v naravi paradižnik v času rasti spremeni barvo - od začetne zelene v vabljivo rdečo! Ampak še vedno je samo paradižnik!

 

Rdeča nit »pogovorov« zadnjega obdobja na sejah MOK so odpadki. Veliko besed in časa je bilo porabljenega. Ravnanje z odpadki je z razvojem tehnoloških postopkov in opreme v svetu že povsem ekološko sprejemljiv, varen in neoporečen proces, v katerem se hkrati »obrača« precej denarja. Pri nas pa temu še ni tako – to temo nekateri izrabljajo za dosego lastnih koristi. Pa imamo Slovenci prav lep rek »pometimo najprej pred lastnim pragom«. Samo razumevanje tega reka je zelo različno. Mene prav nič ne navdušujejo vozniki, ki redno čistijo notranjost avtomobila – zlasti v križiščih, ko čakajo na zeleno luč. Zgleda, da jih rdeča barva spodbuja, da intenzivno čistijo notranjost avtomobila – odmetavajo pločevinke, plastično embalažo in intenzivno praznijo pepelnike (in imajo nato razlog, da kritizirajo Komunalo ali kar občinsko upravo, da ne čistijo …). Podoben odnos do okolja imajo tudi »ubogi« kadilci – z odvrženimi čiki zaznamujejo svoje teritorije – ki jih zopet nekdo pravočasno ne pospravi!

 

Zima se poslavlja - na seji MOK pa sta zrasla dva proračuna za leto 2008 in 2009. Nekaterim všečna, drugim nepopolna ali celo premalo smela. Da se nekaj že dogaja, se vsaj na cestnem sistemu že pozna. V središču mesta se popravljajo stare napake – prehodi iz pločnikov na cesto se preurejajo v prijaznejši sistem, tako da lahko tudi matere z vozički varnejše prečkajo cesto – če vozniki ustavijo! Žal pa ne vem, kako se bo popravila očitna napaka, ki so jo naredili na cestnem sistemu pred novim trgovskim centrom Interspar, ki ima lepo »slovensko« ime Qlandija. Upam, da bo pri novem TUŠ centru le zmagal razum in smelejši pogled v prihodnost – saj bo na tem področju potrebna najmanj kompletna štiripasovnica!

 

Čakam na pomlad – da vidim, kaj nam lepega prinese. Upam, da bo tudi nekaj starih vrednot, kot so poštenje in iskrenost med ljudmi!

 

 

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

GG Plus / petek, 23. december 2016 / 11:30

Z violino bi živela povsod

»Kupila sem letalsko vozovnico in šla na sprejemni izpit,« lahkotno, kot da bi šlo za jutranjo kavo v najbližjem lokalu, pove Maja Horvat s Koroške Bele, študentka drugega letnika violine na prestižne...

Objavljeno na isti dan


Radovljica / četrtek, 28. januar 2010 / 07:00

Obratuje tudi smučišče v Kamni Gorici

Kamna Gorica - Letošnja zima je dovolj bogata s snegom, da je ob koncih tedna živahno tudi na manjših smučiščih, kakršno je v Kamni Gorici. Tamkajšnja žičnica obratuje ob sobotah...

Zanimivosti / četrtek, 28. januar 2010 / 07:00

Anketa: Občudovali pogumne plavalce

Na Bledu je od petka do nedelje potekalo svetovno prvenstvo v zimskem plavanju. Več kot sedemsto udeležencev prvenstva je plavalo v Blejskem jezeru, ki ima te dni le dobre štiri stopinje nad ničlo. Za...

Gospodarstvo / četrtek, 28. januar 2010 / 07:00

Zadruge bi kupile delnice

Kmetijske zadruge se pogajajo s prodajalci več kot polovičnega lastniškega deleža Ljubljanskih mlekarn, vendar se jim cena štirinajst evrov za delnico zdi previsoka.

Gospodarstvo / četrtek, 28. januar 2010 / 07:00

Mešetar

Cene klavnih polovic prašičjega mesa Agencija za kmetijske trge in razvoj podeželja je v okviru tržno informacijskega sistema pripravila tržno poročilo za prašičje mes...

Gospodarstvo / četrtek, 28. januar 2010 / 07:00

Ugotovili veliko kršitev

Prometni in davčni inšpektorji so pri 22 prevoznikih potnikov ugotovili 85 kršitev predpisov.