Priprava rož na novo rast
Medtem ko smo v pričakovanju bogatih pomladnih cvetov narcis in tulipanov, so prednjimi prav zvončki tisti, ki povedo, da je pomlad prišla v deželo.
Ne le, da zacvetijo že prej, če so zime kopne, njihovi ošiljeni cvetovi pokukajo tudi izpod snega. Zvončki so slovenska domača rastlina, ki rastejo po obronkih gozdov in po vrtovih, če so posajeni in jih pustimo, da se razraščajo in množijo sami. Rastejo na vseh vrstah zemlje, uničimo jih le, če trato prezgodaj pokosimo. Zvončkov ni nikoli preveč, pa najsi bo to rob gozda, ki je pobeljen z njihovimi cvetovi, ali pa domač vrt, kamor lahko v času cvetenja stopijo le oči, da jih z nogami ne bi pohodili, če so že tako razraščeni, da jih je vse belo.
Marec je čas za presajanje lončnic, posebej sobnih. Najbolj primeren je cvetni teden, če upoštevamo luno. Ko jih presadimo v večjo posodo in svežo zemljo, jih tudi dognojujemo z ustreznimi tekočimi gnojili, da pospešimo njihovo rast.
Dalije, kane, gomoljne begonije damo nakalit. To pomeni, da jih posadimo v posode z malo zemlje, po potrebi zalivamo in jih postavimo v svetle in tople prostore.
V posode sejemo enoletnice, ki jih bomo na prosto posadili šele konec maja. Ko zrastejo tri centimetre, jih presadimo v manjše lončke in kasneje na vrt na stalno mesto.
Na vrtu v tem času porežemo vse suhe ostanke trajnic, ki so ostale čez zimo in s tem naredimo prostor novim mladim poganjkom, ki bodo po dežju in snegu hitreje odgnali. Posebej pomembno je, da pred brstenjem odstranimo suhe cvetove hortenzij. Tudi trato dobro pograbimo, ko bo suha, s tem jo prerahljamo in spodbudimo rast. Torej vrt se marca začne prebujati in čas je za novo sezono cvetja.