Prijatelja že 40 let
V sredo ob 19. uri bo v Galeriji Triglavskega narodnega parka na Bledu odprtje razstave fotografij Vasje Doberleta z naslovom "Moj prijatelj Pitapat".
Fotograf in nadvse prizadeven predsednik Fotografskega društva Janez Puhar Kranj Vasja Doberlet ob štiridesetletnici aktivnega ustvarjanja na področju fotografije tokrat v razstavišču v prostorih Triglavskega narodnega parka na Bledu predstavlja izbor fotografij na temo narava in pokrajina. Področje njegovega fotografskega ustvarjanja je obsežno, saj ga zanimajo tako poulični portret, portreti glasbenih izvajalcev kot arhitektura in krajina. Tokrat je Doberlet izbral predvsem tematiko, vezano na krajino, na neki način tudi povezano z institucijo, v kateri razstavlja. Na ogled je tako postavil predvsem fotografije z različnimi motivi iz narave. »Doberletova narava«, namreč oplemenitena z njegovo fotografsko intervencijo, tako gore, gozdovi in osamela drevesa, kot v nekem smiselnem redu urejena polja in vinogradi, celo soline in plaža z dežniki, na gledalca delujejo kot neokrnjeni in dobimo občutek, da je vse to delo narave. To nam avtor pokaže tako s črno-belimi motivi iz svojega začetnega fotografskega obdobja, kot z barvnimi fotografijami, tudi času primerno, posnetimi digitalno.
Doberlet, sicer upokojeni inženir elektrotehnike, je svojo poklicno kariero preživel v kranjskem Iskratelu, s fotografijo pa se je začel ukvarjati pri sedemnajstih letih z maminim fotoaparatom, organizirano pa leta 1968 z udeležbo na tečaju fotografije pri Planinski zvezi Slovenije. »Vodil ga je priznani fotografski pedagog in mojster fotografije Vlastja Simončič, in prav njemu se moram zahvaliti, da mi je fotografija postala pomemben sestavni del življenja in da sem se začel aktivno udeleževati razstav,« razmišlja Doberlet. Še istega leta je prvič sodeloval na razstavi planinskih fotografij v Zagrebu in za spodbudo prejel diplomo. Od takrat naprej je fotografski aparat postal njegov sopotnik in prijatelj. Doberlet je deloval v Fotoklubu Planinske zveze Slovenije, bil je celo med pobudniki za njegovo ustanovitev in prvi predsednik, leta 1998 pa se je pridružil kranjskim fotografom. »Imel sem srečo, da sem se spoznal z dvema velikima fotografoma, Janezom Marenčičem in Markom Aljančičem, ki sta nas lani žal za vedno zapustila. Neskončni razgovori z njima so name naredili velik vtis in vplivali na moj nadaljnji fotografski razvoj.«
Na svoji štiridesetletni fotografski poti je sodeloval na 300 razstavah in imel razstavljenih več kot 900 fotografij. Za svoja dela je prejel več kot 60 nagrad in pohval, sodeloval je na razstavah v 40 državah sveta. Leta 2003 je pri Fotografski zvezi Slovenije prejel naslov KMF, že leta prej pa pri Mednarodni zvezi za fotografsko umetnost FIAP osvojil naslov AFIAP ter leta 2006 še EFIAP. In zakaj je razstavo naslovil Moj prijatelj pitapat? Vprašanje velja še do jutrišnjega odprtja razstave, ki bo sicer na ogled vse do 8. aprila.