Uspešna rekonstrukcija dojk bolnicam vrača samozavest

V razvitih državah se za rekonstrukcijo dojk odloči dva odstotka žensk, starih nad 65 let, in 80 odstotkov mlajših od 45 let.

Pri nas je ta delež znatno manjši - pod 20 odstotkov, kar kaže na slabo poznavanje odličnih možnosti rekonstrukcije v Sloveniji. Vendar so že naši učitelji prehiteli svoje kolege v najrazvitejšem svetu in našim ženskam ponudili več, kot so jim lahko v drugih državah. Razvoj je potekal zlasti v smeri rekonstrukcije dojke s tkivom iz telesa in racionalna izbira dajalskega mesta, ki bi povzročila čim manj škode (bolečin, brazgotin in funkcionalnih motenj) in tem lepši in trajen rezultat. Sledimo napredku in imamo široko skupino kirurgov (UKC Ljubljana in Maribor), ki so sposobni in pripravljeni opravljati različne načine rekonstrukcij, skladno z novimi spoznanji stroke in željami bolnic.

Z uspešno opravljeno rekonstrukcijo je mogoče preprečiti ali blažiti psihološke posledice fizičnih sprememb po odstranitvi dojke. Po rekonstrukciji motnje videza ni več potrebno maskirati z zunanjimi vložki, v oblačilih je videz bolnice podoben tistemu pred operacijo dojke, brez oblačil pa nova dojka daje veliko bolj naraven občutek kot ploščata brazgotina po amputaciji dojke. Vse našteto lahko pomembno prispeva k povrnitvi občutka ženstvenosti, privlačnosti in samozavesti.

Razlikujemo rekonstrukcijo s tkivom iz telesa, rekonstrukcijo s pomočjo vsadkov in tkivnih razširjevalcev ali kombinacijo naštetih možnosti. Probleme rekonstrukcije je vedno potrebno predstaviti realno, pošteno in celovito.Na leto opravimo približno sto rekonstrukcij, od teh približno polovico s telesu lastnim tkivom. V zadnjem letu smo na oddelku dokazali, da je homogena ekipa kirurgov, sester in drugih sodelavcev prava pot v korist naših bolnic. Omogoča krajši čas operacije in daje odlične rezultate. Potrudili se bomo, da bomo delo naših predhodnikov še nadgrajevali.

Uspeh ne pomeni le preživetja dela tkiva, ki ga prenesemo z enega dela telesa na drugega in zašijemo drobne žile. Naš uspeh je zadovoljstvo bolnic, od sprejema v bolnišnico in v naslednjih desetletjih. Uspeh je, ko s celostno obravnavo in lepim estetskim videzom in simetrijo dojk povrnemo telesno celovitost in omogočimo, da se ženske z rakom na dojkah samozavestno vključijo v domače okolje in lažje premagujejo nadaljnje zdravljenje z obsevanjem, kemoterapijo, hormonskimi dodatki ali biološkimi zdravili.

Skupaj z Europo Donno, slovenskim združenjem za boj proti raku na dojkah, smo ustanovili tudi sekcijo za rekonstrukcijo (obnovitev) dojk, kjer bolnice, ki še razmišljajo o operaciji, lahko dobijo vse dodatne informacije z operacijo. Nihče drug kot ženska po operaciji ne more bolje opisati vseh faz zdravljenja in naslednjo bolnico pripraviti na poseg in obdobje po njem. Neprijetnih presenečenj mora biti čim manj.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Gorenjska / torek, 10. maj 2016 / 07:00

Gorenjski glas, št. 37

Gorenjski glas, 10. maj 2016, št. 37

Objavljeno na isti dan


Gorenjska / ponedeljek, 19. oktober 2020 / 18:46

Bojana Beovič: Izjemen porast okuženih

Ljubljana – Po ocenah je v Sloveniji okužena ena oseba od stotih, torej je aktivno okužen odstotek prebivalstva. Virus se širi izjemno hitro. In četudi bodo sedanji ukrepi »prijeli«, v drugem tednu...

GG Plus / ponedeljek, 19. oktober 2020 / 15:31

Naglič, priimek iz greha

Začenjamo objavljati novo rubriko o gorenjskih priimkih. Njen avtor je profesor zgodovine Tino Mamić (48) iz Kopra, ki po naročilu izdeluje družinska drevesa, piše rodbinske kronike in razlage pomene...

Slovenija / ponedeljek, 19. oktober 2020 / 15:21

Lani skoraj štiriinpetdeset milijonov ton e-odpadkov

Kranj – Ob tretjem mednarodnem dnevu e-odpadkov (14. oktober) se je WEEE forum, evropsko združenje skupnih shem ravnanja z odpadno električno in elektronsko opremo, osredotočil na ozaveščanje o pro...

Gospodarstvo / ponedeljek, 19. oktober 2020 / 15:00

V Ameriki je nujno dvoje: umreti in plačevati davke

Jurček Žmauc, predsednik Slovensko-ameriškega poslovnega združenja v Clevelandu, o tem, kaj čaka slovenska podjetja, ki želijo vstopiti na trg ZDA.

Gorenja vas-Poljane / ponedeljek, 19. oktober 2020 / 14:58

Največ za gradnjo vodovodov

V Občini Gorenja vas - Poljane v proračunu za prihodnje leto načrtujejo dobrih 10,5 milijona evrov prihodkov, od tega bodo dobrih štirideset odstotkov sredstev namenili za naložbe.