Mojster spretnih rok
Albin Kladnik iz Volčjega Potoka je eden redkih, ki še zna prenoviti star konjski komat in obnoviti sedeže zapravljivčka.
Volčji Potok – »Včasih je bil to zelo iskan poklic, predvsem izdelava vozov, sedel in komatov, skratka vsega, povezanega s konji, poleg tega pa me je od nekdaj veselilo delo z lesom in usnjem,« je odločitev za tapetniški in sedlarski poklic obrazložil Albin Kladnik, ki v domači delavnici, Pri Podlipcu po domače v Volčjem Potoku, še danes, ko je star že 83 let, izdeluje vrsto izdelkov, ki jim večina mojstrov ni več kos.
Izdelave in tapeciranja vozov se je po končani obrtni šoli v Mengšu izučil pri mojstru Jerovšku v Lahovčah, po končani vojni, med katero je pol leta preživel v ruskem ujetništvu, se je zaposlil v Ljubljani, kasneje pa v obrtni tapetniški in sedlarski delavnici v Kamniku, kjer je kot upravnik delal do upokojitve leta 1985. »Precej spretne roke so potrebne za tako delo, saj je večina opravil ročnih. Sem in tja obnovim kakšen komat, oblazinim kakšen stol, sešijem usnjen klobuk ... Dela je veliko, čeprav morda ni videti tako, in še vedno praktično vsak dan preživim v svoji delavnici,« pravi Albin, ki bo naslednjih nekaj tednov prenavljal starega zapravljivčka, voz, ki ga je sin za potrebe narodnih noš, ki jih je v Volčjem Potoku kar precej, pred dnevi kupil v Celju. Leseni in kovinski deli so že obnovljeni, mojstra pa zdaj čaka oblazinjenje sedežev. »Voz ima tri sedeže, oblekel jih bom v rjavo usnje in napolnil z žimo in morsko travo. Taki bodo svojemu namenu služili še nadaljnjih petdeset let.«
Med izdelki, ki jih je ustvaril v teh dolgih letih, je tudi en, na katerega je še posebej ponosen. »V belo svilo sem oblekel krsto, v kateri je pokopan Tito. Po naročilu so jo namreč izdelali v Menini, zelo preprosta je bila in po naključju sem naročilo za izdelavo notranjosti dobil prav jaz,« z nasmehom pripoveduje, na koncu pa še doda, da je takih mojstrov resda vse manj, da pa dela, kot kaže, ne bo zmanjkalo. Ljudje raje prenavljajo kot kupujejo na novo, saj so enostavno začeli ceniti stare stvari.