Polenta
Dandanes je ime polenta postalo že sinonim za koruzno polento, čeprav poznamo tudi polento iz drugih vrst zdroba: pšenice, ajde, kostanja ...
Pa ostanimo tokrat kar pri koruzi in recimo, da je polenta klasična priloga iz koruznega zdroba, ki je bila včasih samostojna jed ali/in nadomestek za kruh. Pripravljamo jo, kot že rečeno, iz koruznega zdroba in glede na barvo zmletih koruznih zrn ločimo belo, rumeno in rdečo polento. Ločimo pa jo tudi na instantno in tisto pravo, bolj okusno. Med instantiranjem (toplotno obdelavo) koruznega zdroba se poleg vitaminov in mineralov izgubi tudi dobršni del arome, tako da od nje ne ostane veliko razen škroba. Se pa instant polenta hitro skuha, in če se nam mudi, smo lahko po nekaj minutah že siti. Klasične mere za pripravo koruzne polente so: 30 dag koruznega zdroba, dvainpolkrat toliko vode, kot je zdroba, in 5 dag masla ali bolj zdravega oljčnega olja. Pripravimo pa jo tako, da v vrelo sladko ali slano vodo ali mleko z maščobo med mešanjem zakuhamo koruzni zdrob in ga med občasnim mešanjem kuhamo petnajst minut. Opozoriti je treba, da je dobro vzeti čim višjo posodo z večplastnim dnom, da se nam ne zažge in da ne popackamo celega štedilnika. Polento postrežemo takoj, kar pa nam je ostane, jo zlijemo v model in ohladimo. Ohlajeno lahko nekaj dni hranimo v hladilniku in jo kadarkoli narežemo na rezine ter popečemo v ponvi. Slano polento ponavadi postrežemo kot prilogo ali pa prelito s kakršnokoli omako kot toplo predjed. Pripravljamo pa tudi sladko polento, katere okus lahko izboljšamo z raznimi dodatki in jo postrežemo kot sladico.
Popečena polenta s tartufi
Za 4 osebe potrebujemo: 15 dag koruznega zdroba, pol litra vode, 1 žlico oljčnega olja, 40 g belih ali črnih tartufov, ki jih lahko nadomestimo z eno žlico tartufate, 2 žlici masla, 1 dl mleka, 1 dl sladke smetane, 2 rumenjaka in 5 dag parmezana.
V posodi zavrite slano vodo z oljčnim oljem in vanjo vmešajte koruzni zdrob. Na zmerni temperaturi mešajte še 10 minut, dokler ne začne zmes odstopati od posode. Preložite v z oljčnim oljem namaščen podolgovat pekač, velik 15x30 centimetrov, poravnajte ter pustite, da se ohladi. Medtem v ponvi segrejte maslo. Ko se raztopi, dodajte polovico naribanih tartufov. Na maslu jih malo popražite, nato pa zalijte z mlekom in sladko smetano. Kuhajte, dokler omaka ne zavre, dodajte rumenjake, vse dobro premešajte in prelijte po popečenih rezinah polente. Povrhu tanko nastrgajte še preostale tartufe. Če omako pripravljate s tartufato, dajte vso v omako in je ni potrebno pražiti na maslu.
Popečena polenta s paradižnikom in parmezanom
Za 5 oseb potrebujemo: 7 dl mesne juhe ali vode, 17 dag koruznega zdroba, 2 žlici sesekljanega svežega žajblja, 1 žlico oljčnega olja, 2 paradižnika, 10 dag parmezana, sol in sveže mlet poper.
V posodi zavrite juho in vanjo vmešajte koruzni zdrob. Na zmerni temperaturi mešajte še 10 minut, dokler ne začne zmes odstopati od posode. Primešajte žajbelj, solite in popoprajte po okusu in preložite v z oljčnim oljem namaščen podolgovat pekač, velik 15x30 centimetrov, poravnajte ter pustite, da se ohladi. Ohlajeno polento narežite na 15 rezin in jih razprostrite po večjem pekaču. Na vsak kos polente položite rezino paradižnika, jo posolite, dodajte nastrgan parmezan in postavite za 15 minut v na 190 stopinj Celzija ogreto pečico, da zlato porjavi. Ponudite vroče s kislo smetano.
Kremozna bela polenta z gobami in gorgonzolo
Za 4 osebe potrebujemo: 15 dag belega koruznega zdroba, pol litra mleka, 1 žlico oljčnega olja, 1 dl sladke smetane, 20 dag poljubnih gob, 1 žličko sveže sesekljanega peteršilja, 15 dag gorgonzole, sol in sveže mlet poper.
Mleko zavrite skupaj s soljo in oljčnim oljem. Primešajte koruzni zdrob in med občasnim mešanjem kuhajte pol ure. Nazadnje polenti primešajte sladko smetano in jo porazdelite po krožnikih. Potresite jo s prepraženimi gobami, ki ste jih solili, popoprali in potresli s peteršiljem. Čez vse to naribajte gorgonzolo in takoj postrezite.