Ugodno desetletje na trgu dela
Hiter gospodarski razvoj je izredno popravil razmerja na slovenskem trgu dela, ki so nad evropskimi povprečji.
Ljubljana – V petek so na Statističnem uradu Republike Slovenije (SUSR) predstavili zanimivo analizo gibanj na trgu dela, ki zgovorno kaže, kako je ugoden gospodarski razvoj Slovenije vplival na zaposlenost ter brezposelnost v naši državi. V Sloveniji smo lani po besedah Irene Svetin, svetovalke na oddelku za statistiko dela, imeli 2,019 milijona prebivalcev in od tega skoraj milijon delovno aktivnih med 15. in 64. letom starosti, kar pomeni 68-odstotni delež, s čimer smo zelo blizu cilju iz Lizbonske strategije, ki znaša 70 odstotkov. Po podatkih za leto 2007 smo imeli v Sloveniji manj kot 50 tisoč brezposelnih, kar pomeni 4,7-odstotno stopnjo brezposelnosti.
Manj ugoden je podatek, da narašča brezposelnost med mladimi in med višje izobraženimi (število brezposelnih z višjo šolo ali več se je povečalo s 6 na 18 odstotkov) in da je med njimi več žensk. Skupaj imamo skoraj sedemsto tisoč neaktivnih prebivalcev, pri čemer je največ upokojencev, sledijo pa šolarji, dijaki in študentje. Glede na vrsto zaposlitve v zadnjem desetletju, narašča delež zaposlenih (z 81 na 85 odstotkov), padata pa delež samozaposlenih (z 12 na manj kot 11 odstotkov) in delež pomagajočih družinskih članov (s 7 na 4 odstotke). Spremembe so tudi po dejavnostih: pada število zaposlenih v kmetijstvu (s 13 na 9 odstotkov), manj je zaposlenih v nekmetijskih proizvodnih dejavnostih (s 40 na 35 odstotkov), zelo pa se povečuje zaposlenost v storitvenih dejavnostih (s 47 na 54 odstotkov).
Zanimive so tudi primerjave razmerij na trgu dela, glede na države v Evropski uniji in z njenimi povprečji. Tako je stopnja delovne aktivnosti najvišja na Nizozemskem (64,4 odstotka), najnižja v Italiji (46,3 odstotka), povprečje 27 držav EU znaša 53,7 odstotka, Slovenija pa je s 57,9 odstotka na 11. mestu. Še ugodnejše mesto v EU ima Slovenija po stopnji brezposelnosti, saj je najnižja zopet na Nizozemskem (2,9 odstotka), najvišja na Slovaškem (11,3 odstotka), povprečje v EU znaša 6,9 odstotka, Slovenija pa je s 4,5 odstotka med 27 državami na sedmem mestu.
Na SURS-u na osnovi teh podatkov ugotavljajo, da so se razmere in razmerja na trgu dela pomembno izboljševale, na kar je vplival hiter gospodarski razvoj, pa tudi politika zaposlovanja. Delo išče manj ljudi in ga tudi hitreje najdejo, kar potrjuje podatek, da delo dobi v manj kot pol leta 43 odstotkov iskalcev, pred desetimi leti pa je to uspelo le 29 odstotkom.