Slovenija je priznala Kosovo
Na izredni seji državnega zbora so poslanci podprli vladni predlog o priznanju neodvisnosti Kosova. S tem je Slovenija kot štiriindvajseta država priznala Kosovo.
Ljubljana - Zakaj je vlada predlagala državnemu zboru priznanje Kosova? Zunanji minister Dimitrij Rupel je dejal, da jo je pri tem vodila ugotovitev pogajalske trojke, da nadaljevanje pogajanj med Prištino in Beogradom ne bi prineslo nove rešitve in da je bila deklaracija o neodvisnosti Kosova 17. februarja legitimen izraz volje velike večine prebivalcev Kosova. Upoštevala je tudi posebne zgodovinske okoliščine, zaradi katerih je primer Kosova edinstven, pomembna pri tem pa je tudi pravica narodov do samoodločbe, na katero se je oprla tudi Slovenija pri svoji osamosvojitvi. Priznanju Kosova, češ da gre za prezgodnje dejanje, so nasprotovali v poslanski skupini Lipa, kjer so pred izredno sejo zahtevali umik te teme z dnevnega reda. Ostro je zoper to odločitev nastopila tudi poslanska skupina SNS, kjer je Zmago Jelinčič dejal, da priznanje Kosova Sloveniji ne bo prineslo koristi, temveč škodo, priznanje pa je posledica pritiskov ZDA in Evropske unije na Slovenijo. Poslanci SNS in Sašo Peče so na koncu tudi glasovali proti predlogu vlade, 57 poslancev pa je odločitev o neodvisnosti in suverenosti Kosova podprlo. V obsežni razpravi pa so nizali tudi pomisleke, od tega, da morda priznanje prihaja prezgodaj, ker Kosovo še nima ustave, s katero bi zaščitilo srbsko manjšino, do tega, da utegne naša država doživeti povračilne ukrepe Srbije, s čimer bodo ogroženi slovenski gospodarski interesi, zavedajo pa se tudi odgovornosti, ki jo Slovenija s priznanjem Kosova sprejema za razmere na Kosovu. Izrazili so tudi upanje, da Srbija priznanja Kosova ne bo razumela kot dejanje, naperjeno proti njej, in da si ta država v svojih odzivih ne bi zaprla poti v Evropo.
Slovenija je štiriindvajseta država po vrsti, ki je priznala Kosovo, med prvimi so novo državo priznale ZDA in več držav Evropske unije, najbolj pa ji nasprotuje Srbija. Ta je iz držav, ki so priznale Kosovo, odpoklicala svoje veleposlanike, ta teden pa je srbski zunanji minister Vuk Jeremić ukazal tudi takojšnji umik veleposlanika iz Slovenije Predraga Filipova, ki mora zapustiti državo gostiteljico v 48 urah od izročitve protestne note in se vrniti v Beograd. V teh dneh je v Srbiji pričakovati bojkot slovenskih izdelkov, tudi morebitni izgredi niso izključeni.