Inflacija se je februarja ustavila
Februarja so cene življenjskih potrebščin v primerjavi z januarjem v povprečju ostale nespremenjene.
Ljubljana – Na Statističnem uradu Republike Slovenije so v petek objavili podatke o gibanju cen življenjskih potrebščin v februarju, iz katerih je razvidno, da se cene v povprečju v preteklem mesecu niso povečale. Ker smo imeli lanskega februarja celo znižanje cen (deflacijo), se je seveda pri letni primerjavi še vedno pokazal dvig, in sicer s 6,4 odstotka v januarju na 6,5 odstotka letne rasti v februarju.
Podatek o ničelni rasti seveda ne drži za vse cene. Storitve so se zopet podražile, in sicer za 0,4 odstotka, medtem ko se je blago v povprečju pocenilo za 0,2 odstotka. Po koncu zimskih razprodaj so se najbolj podražile: za 2,3 odstotka obleka in obutev ter storitve v skupini rekreacija in kultura za 1,4 odstotka, po dolgih mesecih podražitev pa so bile v februarju nižje cene hrane in energije ter posledično manjši stroški s stanovanji in prevozom. Pri hrani so bile cene nižje v povprečju za 0,4 odstotka, pri čemer so se pocenili sadje, zelenjava ter meso, dražji pa so bili olja, kruh in mleko. Cene energentov (razen plina, ki se je podražil) pa so bile nižje za 2,9 odstotka.
Na Statističnem uradu Republike Slovenije bodočih gibanj ne napovedujejo, sama matematika pa ob lanskih izrednih podražitvah v marcu, aprilu in maju, če se letos taka gibanja ne bodo ponovila, kaže na zmanjšanje letne inflacije. Na Uradu za makroekonomske raziskave in razvoj (UMAR) v komentarju februarske inflacije zopet poudarjajo, da so svetovne cene hrane in energentov v dvanajstih mesecih prispevale za več kot 90 odstotkov dosežene inflacije in da se trendi pospešene rasti (cen nafte in surovin) v zadnjih dneh nadaljujejo. Za domače vzroke inflacije so ključnega pomena pogajanja o plačah, pri čemer pa se razmere zaostrujejo.