Kje bo stanovanjska gradnja
V Šenčurju in Srednji vasi večstanovanjski objekti rasejo kot gobe po dežju, zato bo potreben razmislek, kje še dovoliti takšno gradnjo, opozarja občinski svetnik Janez Sušnik.
Šenčur – Visoke večstanovanjske stavbe brez koščka zelenice ne sodijo v vasi, zato bi bilo najbolje uvesti moratorij na izvajanje člena 10.b odloka o prostorskih ureditvenih pogojih za ureditveno območje naselij Šenčur in Srednja vas, ki tako gradnjo dopušča, je prepričan šenčurski občinski svetnik Janez Sušnik (SLS). V podkrepitev svojih besed takoj navede več že začetih oziroma načrtovanih komercialnih gradenj večstanovanjskih objektov v Srednji vasi ter na Štefetovi, Mlakarjevi in Stružnikovi ulici v Šenčurju, ki po njegovem presegajo (oziroma bodo presegale) meje dopustnega. »Vprašanje je, ali so ti objekti zgrajeni v skladu s PUP-om. Če so, naj se nas bog usmili,« pravi Sušnik.
Sodu je izbila dno načrtovana gradnja dveh večstanovanjskih objektov v Srednji vasi (investitor je Tari, Inženiring in svetovanje iz Tržiča), zaradi katere so zaskrbljeni najbližji sosedje, je pojasnil Sušnik in vprašal, kdo je dovolil takšno gradnjo v Srednji vasi, kjer so le eno- ali dvostanovanjske hiše. Projekt je tik pred izdajo gradbenega dovoljenja, zato ga bo najbrž težko ustaviti, razen če sosedje v upravnem postopku o izdaji gradbenega dovoljenja pravočasno ne podajo pripomb ali zadržkov, so ugotovili občinski svetniki.
Župan Miro Kozelj napoveduje, da bodo preverili pravne podlage za morebitno uvedbo moratorija, ki pa ne more delovati retroaktivno, sicer si bo občina nakopala odškodninske tožbe. Aleš Puhar, vodja oddelka za prostorsko in komunalno dejavnost, je ponudil še drugo možnost: zahteva po obvezni razlagi spornega člena pred izdajo gradbenega dovoljenja. Sušnik dodatno predlaga, naj se v občinskih prostorskih dokumentih določi lokacija, kjer bo gradnja večstanovanjskih objektov vseeno dovoljena. »Težko je pričakovati, da bomo obdržali stoodstotno vaško karakteristiko tega območja, saj Šenčur že postaja mesto, se pa strinjam, da v občinskem prostorskem načrtu opredelimo, kje je dovoljena večstanovanjska gradnja,« je dejal župan in pojasnil, da je prejšnji občinski svet 28. januarja 2004 sprejel »sporni« člen 10.b z dobrim namenom – z dovolitvijo manjših večstanovanjskih objektov omogočiti več stanovanj za mlade družine. »Omenjeni člen pa jasno zahteva, da ti objekti ne smejo presegati objektov v okolici in jim morajo biti prilagojeni tudi po morfologiji. Preseneča me torej, da naj bi novi večstanovanjski objekti po višini presegali sosednje,« je še povedal župan. Morda bi revizija izdanih gradbenih dovoljenj ponudila odgovor, ali pri teh objektih v resnici ne upoštevajo zahtev iz PUP-a, je na koncu pomislil Marjan Kristanc (SDS).