Mediacija je bila predolga
Cerkljanski župan Franc Čebulj meni, da je mediacijo o deponiji Tenetiše nepotrebno podaljšalo pogajanje o stvareh, ki sodijo med osnovne naloge vsake občine.
Cerklje – »Glede na vsebino poravnave, sklenjene med krajani Tenetiš in Mlake ter Mestno občino Kranj, ugotavljam, da je mediacija med njimi potekala veliko predolgo,« je v prvem odzivu na rezultat dva meseca in pol trajajoče mediacije dejal Franc Čebulj, župan občine Cerklje. Po njegovem je najpomembnejši izkupiček pogajanj druga točka sporazuma, v kateri sta zapisani zavezi, da v Tenetišah ne bo nikdar regijskega centra in da krajani ne bodo ovirali dovoza komunalnih odpadkov na Tenetiše vse do 15. julija prihodnje leto, ko poteče začasno dovoljenje Agencije RS za okolje. »To rešitev sem tudi sam predlagal že sredi januarja, ko sem se srečal s krajani Tenetiš in Mlake, kar dokazuje, da mi ni šlo za populizem ali predvolilno dejanje, kot si nekateri razlagajo,« ugotavlja Čebulj.
»Druge zahteve krajevne skupnosti Kokrica oziroma krajanov Mlake in Tenetiš do Mestne občine Kranj, ki so zapisane v dokumentu poravnave, sploh ne bi smele biti predmet pogajanj o prihodnosti deponije Tenetiše. Gradnja otroškega igrišča, ureditev cest in ustanovitev nove krajevne skupnosti namreč sodijo v osnovne naloge občine. Sprašujem se torej, zakaj tako dolga mediacija, še posebej, ker smo v tem času vse občine, ne samo kranjska, plačevale dražji odvoz smeti. Samo občina Cerklje je imela devetdeset tisoč evrov dodatnih stroškov, vse občine skupaj pa najmanj milijon evrov, k čemur sploh ni prišteta izgubljena taksa,« je kritičen Čebulj, ki sicer pozdravlja pozitiven razplet pogajanj.
»Do zapleta sploh ne bi prišlo, če bi nekateri že prej upoštevali mnenja poznavalcev razmer v Tenetišah in tistih, ki imajo že veliko izkušenj z reševanjem problemov v lokalni skupnosti. Glede na dosedanji način reševanja skupne problematike, kakršnega kot župan nisem vajen, trenutno ni najbolj aktualno vprašanje, kje bo predelovalnica odpadkov, temveč, ali bo pravočasno zgrajena. Če se bo ta problematika še naprej reševala tako enostransko in naivno, problema s smetmi ne bomo nikoli rešili. Potrebujemo resen dogovor, za katerim bomo stali vsi. Ad hoc rešitve, kot je bil predlagan regijski center v Tenetišah, niso produktivne,« še razmišlja Čebulj.