Ob vikendih dežurni zdravnik
Občina Kranjska Gora se je odločila, da bo zaenkrat sama financirala delovanje dežurne službe ob koncih tednov in ob praznikih.
V zdravstvenem domu v Kranjski Gori je v soboto, 16. februarja, z delovanjem začela dežurna zdravstvena služba. Na potrebo po prisotnosti dežurnega zdravnika ob koncu tedna in ob praznikih v turistični Kranjski Gori so nekateri opozarjali že dalj časa. Na Občini Kranjska Gora so tovrstnim mnenjem prisluhnili in se odločili, da bodo dežurno službo uvedli poskusno. Dežurni zdravnik je tako v zdravstvenem domu prisoten ob sobotah od 13. do 19. ure, ob nedeljah in praznikih pa od 8. do 19. ure.
Delovanje dežurne službe zaenkrat financira Občina Kranjska Gora, ki si je prizadevala, da bi dežurno službo delno financiralo tudi turistično gospodarstvo. V ta namen naj bi turistična podjetja prispevala 20 tisoč evrov, medtem ko celoten letni strošek delovanja dežurne službe znaša 48 tisoč evrov. A dogovarjanja niso obrodila sadov. Direktor podjetja Hit Alpinea Aleš Topolšek je povedal, da jim je sicer pomembna skrb za vsakega gosta, vendar pa bi stroške uvedbe dežurne zdravstvene službe morala kriti država, ne pa občina. Poleg tega v redkih nujnih primerih pokličejo nujno reševalno pomoč z Jesenic, s čimer so povsem zadovoljni. Podobno menijo v družbi RTC Žičnice Kranjska Gora, kjer v primeru hujših poškodb na smučišču ali v gorah prav tako pokličejo urgentno službo z Jesenic, ki poskrbi za oskrbo poškodovancev in prevoz do bolnišnice. Kljub temu po besedah župana Jureta Žerjava dogovor in vsaj delno sofinanciranje s strani turističnega gospodarstva še vedno pričakujejo.
Kaj pa o uvedbi dežurne službe ob sobotah popoldne, ob nedeljah in praznikih meni vodja Zdravstvene postaje Kranjska Gora prof. dr. Janko Kersnik, ki tudi sam opravlja dežurstva? Povedal nam je, da je obisk bolnikov precej majhen, kar se je dogajalo že v preteklosti, ko so imeli sistem stalne pripravljenosti zdravnika. Med obiskovalci prevladujejo turisti, zato je po besedah prof. dr. Kersnika nerazumljivo, da turistično gospodarstvo ni pripravljeno sofinancirati dežurne službe. Tudi sicer prof. dr. Kersnik ni preveč naklonjen »zagotavljanju dežurne službe na vsakem koraku. Po mojem mnenju je to nepotrebno zapravljanje, v zdravstvu so še druge, bolj pomembne potrebe, denimo boljša skrb za hudo bolne in kronične bolnike.« In kako so uspeli zagotoviti dovolj zdravnikov za dežuranje? Po besedah prof. dr. Kersnika imajo pripravljen razpored do konca aprila in dotlej dovolj zdravnikov, ki prihajajo tudi iz drugih zdravstvenih domov. Gre pač za ekonomski interes zdravnikov, ki za eno uro dežuranja zaslužijo 25 evrov bruto, torej za enajsturno nedeljsko dežurstvo prejmejo 275 evrov bruto. Medicinska sestra zasluži manj, in sicer 11 evrov bruto na uro.
Dežurna zdravstvena služba v Kranjski Gori zaenkrat deluje poskusno, na osnovi analize obiskov pa se bodo o njeni dolgoročni usodi odločili na Občini Kranjska Gora v dogovoru z Osnovnim zdravstvom Gorenjske.