Jure Zadravec in Vanja Erjavec

Izzivi za prakso in študentski žep

Študentje ljubljanske Ekonomske fakultete že šesto leto v okviru društva TOPEF uspešno uresničujejo projekt Gospodarski izziv, pripravljajo pa tudi Podjetniški izziv.

Ljubljana – V ponedeljek popoldne so na sedežu največje slovenske naftne družbe Petrol podelili letošnje nagrade za najboljše prispevke v okviru letos že šestega študentskega projekta Gospodarski izziv. O tem in drugih akcijah društva TOPEF (v prevodu: vrh ekonomske fakultete) smo se pogovarjali s predsednikom društva Juretom Zadravcem (absolventom EF) in Vanjo Erjavec (študentko 3. letnika EF z Bleda), odgovorno v društvu za stike z javnostjo.

Kako je nastalo društvo TOPEF?

Jure: »Društvo TOPEF je nastalo iz študentov, ki so poslušali predavanja profesorja dr. Bogomirja Kovača, ki vsako leto oblikuje tim, ki ga poimenuje Top Twenty. Pri tem se je našla dobra ekipa in odločili smo se, da nadaljujemo to zgodbo z ustanovitvijo društva, v okviru katerega bomo iskali projekte, pri katerih se bomo bolj povezali z gospodarstvom in drugimi fakultetami. Če je za vključitev v Top twenty potrebno visoko povprečje ocen, je pri vključevanju v naše društvo pomemben interes za sodelovanje. Žal je takih študentov bolj malo.

Projekt Gospodarski izziv smo zasnovali štirje člani z željo vzpostaviti zveze z gospodarstvom, delati za gospodarstvo s pravimi projekti, reševati prave poslovne probleme.«

Ste v gospodarstvu naleteli na odziv?

Jure: »Prvi projekt smo zastavili v sodelovanju z Autocommerceom in bil je slabo odmeven. Ni bila znana nagrada in oddanih je bilo le šest študij. Zmagovalci so dobili le petsto evrov. Nadaljevalo se je z Gorenjem, kjer je bilo podobno. Prelomnico je pomenilo sodelovanje s podjetjem Microsoft, ki je na temo Razvoj Slovenije v družbo znanja ponudil nagrado milijon tolarjev in prejel 141 prijav, oddanih pa je bilo kar 22 študij. Zmagovalci so napisali 175 strani izredno kvalitetne naloge.

Četrti gospodarski izziv smo pripravili s podjetjem BTC z nagrado petsto tisoč tolarjev in prijavilo se je 165 študentov z osmih različnih fakultet in oddanih 20 študij izredne kvalitete in grafičnih vložkov. Zaradi tega so se v BTC odločili nagraditi tudi drugo in tretje mesto, vsem sodelujočim pa podelili karte za Vodno mesto Atlantis. Oddane naloge na temo BTC - sijoče mesto so resnično ponudile mnogo zanimivih idej ter rešitev, saj so obsegale predloge, s čim obogatiti to središče, ideje o novih objektih, predloge prometnih rešitev.

Lanski projekt je sponzoriralo podjetje Sportina Group z razpisom nagrade štiri tisoč evrov in prejelo rekordno število 78 ekipnih prijav, oddanih pa je bilo kar 37 študij v skupnem obsegu 1374 strani z izredno dobrimi oblikovalskimi predlogi. Zanimivo pri tem je bilo, da so sodelovali študentje 15 fakultet z vseh slovenskih univerz, kar je bil vsekakor naš namen.«

Kako organizirate projekt in kaj je bila tema letošnjega?

Jure: »Vsakoletni projekt – letos je že šesti – se začne z iskanjem sponzorskega podjetja, ki izbere temo in določi tudi nagrade. Sledi javni razpis, pri čemer si želimo čim širšega sodelovanja. Torej s čim več fakultet, da so naloge interdisciplinarne in čim širšega okolja. V primeru razpisa Gorenja so sodelovali tudi študentje iz Srbije.

Letošnji izziv smo pripravili v sodelovanju s podjetjem Petrol na temo Slovenija dežela zelene energije – bioetanol na Petrolovih bencinskih servisih, pri čemer so bili iskani predlogi o tem, kakšne naj bodo spremembe cenovne politike, promocijske aktivnosti in ugodnosti za voznike, ki se odločijo za nakup vozil s tem gorivom. Nagrada pet tisoč evrov pomeni, da Petrol prejme avtorske pravice zmagovalne študije.«

In kdo so zmagovalci?

Vanja: »Letos se je prijavilo 34 ekip s prek sto študenti in zmagala je ekipa treh študentov, pri čemer je Krešimir Gotovac študent Ekonomske fakultete, Tomaž Janžekovič Fakultete za kemijsko tehnologijo in Gorazd Gotovac matematik s Fakultete za matematiko in fiziko. Naloge je oddalo 14 ekip s 33 študenti. Dodam naj, da se za oddajo zaradi ene same nagrade in s tem majhne možnosti nekateri niso odločili. Prav zaradi tega smo se odločili, da bodo v prihodnje pogoj tri nagrade in to velja že tudi za razpis, ki ga pripravljamo letos v sodelovanju s Premogovnikom Velenje na temo obnovljivih virov energije. Dogovorjeno je že, da si bodo prijavljeni ogledali rudnik, gre pa za iskanje idej o tem, v kakšne dejavnosti naj se usmerijo zaposleni, saj vemo, da se bo rudnik postopoma zapiral.«

Ima društvo TOPEF še kakšen drug projekt?

Vanja: »Prav letos začenjamo nov projekt Podjetniški izziv za študente, ki imajo podjetniško žilico. Pod pokroviteljstvom podjetja RSG, d. o. o., bodo v marcu razpisane podjetniške delavnice o tem, kako naj bi pripravili podjetniško idejo, kako jo predstaviti potencialnim investitorjem. Zmagovalcem bo RSG pripravil večerjo s »poslovnimi angeli«. Ideja seveda ni naša, saj na ameriških univerzah obstaja stalna praksa predstavljanja podjetniških idej na samih fakultetah.«

Kako sodeluje pri vaših projektih fakulteta?

Vanja, Jure: Smeh.

Jure: »Trenutno nam fakulteta daje prostore za organizacijo dogodkov in včasih poskrbi za PR. Trudimo se za globlje sodelovanje, pri čemer je prof. dr. Aleš Vahčič, ki predava podjetništvo, sodelujočim na razpisu Sportine priznal naloge kot poslovni načrt in del ocene.«

Se morda dogaja, da sodelujoči na vaših projektih pozneje še sodelujejo s podjetjem pokroviteljem?

Jure: »O tem podrobnejših podatkov nimamo. Vem le, da je eden od študentov arhitekture, ki je bil udeleženec natečaja BTC, tudi po tem sodeloval z BTC-jem, in poznam primer, da je iz ene od ekip, ki je sodelovala pri naših projektih, nastalo podjetje s področja marketinga.«

In kako poteka zaključek s podelitvijo nagrad?

Vanja: »Vsakokrat povabimo, da sodelujoče ekipe na zaključni prireditvi nagovori prvi mož podjetja pokrovitelja, tokrat je to predsednik uprave Petrola Marko Kryžanowski. Predstavi podjetje, njegovo vizijo in cilje ter oceni prispele prispevke.

Po dosedanjih informacijah so bile naloge za Petrol zelo kvalitetne, pa čeprav niso zajele vseh razpisanih področij.«

Kdaj bodo objavljeni razpisi za nove projekte?

Jure: »Vse študente vabimo, da si ogledajo naš spletni portal www.gospodarski-izziv.si in da se udeležijo predstavitvenih dogodkov 17. marca, ko bomo predstavili podjetniški izziv, in 19. marca, ko bo predstavljen letošnji gospodarski izziv.«

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Slovenija / torek, 6. julij 2021 / 08:16

Od danes do četrtka predčasno glasovanje

Ljubljana – Pred nedeljskim referendumom o noveli zakona o vodah od danes pa do četrtka poteka predčasno glasovanje, in sicer na posebnih voliščih po državi vsak dan med 7. in 19. uro. V soboto nas...

Objavljeno na isti dan


Gospodarstvo / petek, 23. januar 2009 / 07:00

V Elanu odpuščajo

Kljub temu da je bilo obljubljeno vnovično preverjanje potrebe, da odpustijo 180 delavcev, se to ni zgodilo.

Jesenice / petek, 23. januar 2009 / 07:00

Zdravijo fanta z gnojnim meningitisom

V Bolnišnici Jesenice zdravijo sedmošolca, ki je zbolel za gnojnim meningitisom.

Kronika / petek, 23. januar 2009 / 07:00

Šef varnostnikov na sodišču

Nekdanji direktor Varnosti Kranj Marko Gaber je obtožen zlorabe položaja in ponareditve poslovnih listin. Neupravičeno naj bi si pridobil čez dvesto tisoč evrov.

Prosti čas / petek, 23. januar 2009 / 07:00

Slovenka leta je Neža Maurer

Tokratna prireditev Slovenka leta ni zadostila samo nečimrnosti slovenskega okusa, temveč potešila tudi lakoto intelektualcev, se dotaknila recesije, aktualnih tem, na prefinjen način združila hu...

Gospodarstvo / petek, 23. januar 2009 / 07:00

Se za Elan zanimajo Rusi?

Neuradno se je izvedelo, da se Rusi zanimajo za Elan Ski, medtem ko v Skimarju nadaljujejo postopke odpuščanja delavcev.