Tina Di Batista trenutno pleza v Chamonixu. (Foto: Tanja Grmovšek)

Na Aljasko iz Chamonixa

Letošnji cilj alpinistke Tine Di Batista iz Reteč je Aljaska, kamor gre aprila. Po prihodu domov se bo posvetila skalnemu plezanju.

Kakšno leto 2007 v plezalnem smislu je za vami?

»Leto 2007 se je januarja začelo z odličnim zimskim vzponom v znameniti severni steni Druja, nad Chamonixom. Žal smo imeli tam nesrečo. Soplezalec je padel in se poškodoval, tako da ga je moral iz stene rešiti helikopter. Na srečo je z njim sedaj vse v redu, tudi že pleza, vendar me je nesreča kar močno pretresla, tako da se do poletja nisem več lotevala zahtevnejših ciljev. Poleti sem opravila nekaj vzponov doma in v Dolomitih: v južni steni Marmolade. Del poletja sem namenila tudi gorskemu vodništvu, ki mi, poleg zaposlitve v športni enoti Policije, pomeni dodaten vir zaslužka.«

Trenutno znova plezate v Chamonixu v Franciji?

»V Chamonixu bom skupaj dober mesec in pol. Posvečam se kombiniranemu plezaju (led in sneg), kar je odlična priprava za aprilsko odpravo na Aljasko. Vmes sem se vrnila v Slovenijo, saj sem 15. februarja v Cankarjevem domu v okviru gorniškega festivala imela predavanje o moji plezalni poti. Sicer pa sem v Chamonixu s fantom Tomažem Jakofčičem, ki bo tudi soplezalec na Aljaski.«

 

Aljaska bo torej vaš letošnji cilj?

»Na Aljasko gremo aprila, potem pa se bom posvetila še skalnemu plezanju.V preteklih letih sem se udeleževala tudi tekem v lednem plezanju, vendar se je nivo v svetovnem pokalu zelo zvišal in bi se morala celo leto trdo pripravljati samo na to disciplino, ki pa mi niti slučajno ne pomeni toliko kot alpinizem. Tekme s samim alpinizmom nimajo nič več skupnega, saj v glavnem potekajo na umetnih strukturah. Rada pa bi se udeležila še kakšne tekme v Sloveniji, bolj zaradi zabave in druženja, vendar mi letos to najverjetneje časovno ne bo uspelo.«

 

Plezate dolge smeri. Ženske ponavadi bolj zebe. Kako je pri stopinjah pod lediščem nekaj dni preživeti v steni?

»Danes so obleke že tako dobro in toplo narejene, da je veliko lažje ohranjati toploto, vendar me vseeno dostikrat tudi zebe, ponavadi bolj kot moške soplezace. To pa hitro pozabiš, v spominu ostanejo največkrat samo lepi trenutki in tako se potem znova odločim in grem plezat v mraz, ki sem se ga nekako navadila in to sprejemam kot "del igre".«

 

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Kranj / petek, 22. junij 2012 / 07:00

Grad Khislstein postaja kulturno središče

S priložnostno slovesnostjo so včeraj zvečer uradno odprli prenovljeni kompleks gradu Khislstein ter stolpe Pungert, Škrlovec ter rotacijski stolp na Vovkovem vrtu.

Objavljeno na isti dan


Gospodarstvo / torek, 17. avgust 2010 / 07:00

Color ima svetovno inovacijo

Color Medvode s premazom za sončne kolektorje, ki je v svetu povsem nov, veliko pričakuje: danes milijon evrov na leto, čez čas pa 15 milijonov na leto.

Kultura / torek, 17. avgust 2010 / 07:00

Jazzovske vibracije s konca mesta

Jazz je glasbena zvrst, ki se ne ozira na vreme, kadar je, je preprosto stoodstoten. Z ali brez. Danes koncert kitarista Davea Goodmana, jutri skupine Elevators ...

GG Plus / torek, 17. avgust 2010 / 07:00

Kranj hrani fotografsko elito

V Galeriji Prešernove hiše je trenutno na ogled razstava Starejši kranjski fotografi, za katero je izbor fotografij iz zbirke Kabineta slovenske fotografije pri Gorenjskem muzeju pripravil njen dolgol...

Šport / torek, 17. avgust 2010 / 07:00

Še štirikrat spat

In na koledarju bo 21. avgust 2010, ko se bo na Bledu zgodil 2. Mali blejski maraton.

Tržič / torek, 17. avgust 2010 / 07:00

Posledice neurja še vidne

Tržič - Neurje konec lanskega leta je pustilo veliko posledic na vodotokih v tržiški občini. Največ škode je nastalo v strugi Tržiške Bistrice, kjer popravila še potekajo. Drugi...