Prenove šolstva - zaradi potreb gospodarstva?

V zadnjih desetletjih se pri nas redno dogajajo korenite prenove šolstva, ki so dokaj stresne za učence, dijake, starše in učitelje. Šli smo že skozi toliko prenov, da smo se tega "križa božjega" že kar nekako privadili.

Zakaj se torej lotevam pisanja o tem? Zato, ker je zadnja napovedana prenova tako neumna, da česa takega ne pomnim. Gre za prenovo vseh srednješolskih – poklicnih in strokovnih programov. Začela naj bi se izvajati že letos jeseni, vendar presenetljivo majhen del javnosti sploh kaj ve o tem. Tudi šolniki ne poznajo podrobnosti, čeprav je do njihovega izvajanja le še pol leta. Vse se dogaja potiho in prikrito. Jasno je samo to, da bomo stari sistem temeljito postavili na glavo.

V preteklih prenovah smo vedno kopirali tuje (avstrijski, nemški …) šolske sisteme. Očitno lastne pameti nimamo, pa posnemamo druge. Za nameček smo te sisteme pogosto kopirali tedaj, ko so jih v izvorni državi že močno kritizirali in opuščali. Najnovejša domislica je kopiranje finskega srednješolskega sistema z argumentom, da velja za najboljšega na svetu. Njihovi dijaki na mednarodnih preizkusih znanja dosegajo najvišje rezultate, izredno usposobljen kader pa naj bi bil glavni razlog velike gospodarske uspešnosti Finske. Očitno vrhovi pri nas mislijo: če bomo posnemali finski šolski sistem, potem se bo tudi naše gospodarstvo razcvetelo. Oprostite, ampak ta sklep je povsem zgrešen. Res je, da za razvoj gospodarstva država potrebuje kader, ki je čim bolje usposobljen za delo, ampak to nikakor še ni dovolj. Tudi ob še tako dobro usposobljenem kadru ni jamstva, da se bo gospodarstvo razcvetelo, saj je lahko narobe marsikaj drugega. Vsakemu laiku je jasno, da avto potrebuje gorivo, kar pa še daleč ni dovolj za vožnjo. Ob kakršnihkoli napakah v delovanju motorja avto kljub polnemu »tanku« ne gre nikamor. Pa vendarle marsikdo pri nas trdi, da je za boljše gospodarstvo treba korenito spremeniti šolski sistem, tako da bo dajal bolj usposobljen kader. Ja pa kaj še! Po nedavnih podatkih iz Bruslja so se slovenski šolarji na istem preizkusu kot finski med 57 državami uvrstili na 12. mesto. Ni dvoma, da sodimo v krog držav z nadpovprečnim znanjem šolarjev, in prav nobenega razloga ni, da bi šolstvo morali obračati na glavo in radikalno spreminjati. Trenutno znanje dijakov se s tem lahko samo bistveno poslabša. Pa bomo to očitno vendarle počeli po ukazih z vrha. Gre samo za zgrešeno »modrost« ali pa morda tudi koristoljubje in egoizem? S prenovami šolstva namreč služi množica ljudi, ki bi sicer lahko postali nepotreben kader – t. i. tehnološki presežek.

In zakaj posnemati ravno Fince, ki jim nismo prav nič podobni? Morda se bo kdo spomnil tudi to, da bi posnemali šolski sistem po znanju drugo- in tretjeuvrščenih šolarjev Hongkonga in Kanade. Ti dve državi kažeta samo to, da je dobro znanje šolarjev mogoče zagotoviti v povsem različnih sistemih organizacije šolstva. Pa poglejmo malo še drugo plat medalje: v tako hvaljenem finskem šolstvu se po novem radi streljajo, v zadnjih nekaj letih so se »samo 4 dijaki zabodli z nožem, pa ne do smrti«, zadnja moda pa so grožnje z bombami na šolah. Šolski sistem, ki ga mi šele uvajamo, Finska že opušča in temeljito spreminja. Nekaj pove tudi podatek, da ima kar 56 odstotkov Fincev strelno orožje, ki ga lahko dobi vsak državljan, starejši od 15 let. Si še tako zelo želite, da bi bili v vsem podobni Fincem?

Za zaključek pa še moje mnenje – na žalost povsem neupoštevano pri odločanju na vrhu. Razlog dobrega znanja finskih šolarjev je predvsem v tem, da so Finci izumili lasten sistem izobraževanja, ga prilagodili svojim razmeram in ljudem, ne pa neumno in nepremišljeno kopirali od drugih. Dobro znanje in usposobljenost poklicnega kadra zagotovo ni edini razlog gospodarske uspešnosti Finske. Je samo predpogoj, ki mu je treba še marsikaj dodati. In če se vrnem k analogiji z avtom: kaj pa če z »našim avtom« (proizvodnimi delavci, podjetji ipd.) sploh ni nič narobe? Če avto ne gre naprej, je namreč treba pomisliti tudi na skrajno banalno možnost: da na »stolčku« za volanom sedi nekdo, ki sploh ne zna voziti.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Gospodarstvo / petek, 22. december 2006 / 06:00

Za Merkur dva kupca

Ljubljana - Iz Kapitalske družbe so sporočili, da sta KAD in SOD za24,32-odstotni delež v družbi Merkur, d. d., prejela dve ponudbi – neuradno sta to Mercator in Mirko T...

Objavljeno na isti dan


Šport / petek, 22. februar 2008 / 07:00

Baltič ni več trener blejskih odbojkarjev

Iz vodstva moštva ACH Volley so danes sporočili, da so prekinili sodelovanje z dosedanjim glavnim trenerjem ekipe Dragutinom Baltičem.

GG Plus / petek, 22. februar 2008 / 07:00

Po gradu smo se otroci vozili s kolesi

Franc Kersnik z Brda pri Lukovici, najstarejši še živeči vnuk pisatelja Janka Kersnika in lastnik gradu Brdo, jutri praznuje svoj devetdeseti rojstni dan.

GG Plus / petek, 22. februar 2008 / 07:00

Ni se nam več treba boriti golih rok

Obrambni minister Karl Erjavec te dni v okviru predsedovanja Slovenije Evropski uniji na Brdu gosti kolege ministre evropskih držav.

Splošno / petek, 22. februar 2008 / 07:00

Vprašanja in pobude

(Iz gradiva za sejo občinskega sveta)

GG Plus / petek, 22. februar 2008 / 07:00

Tako na Kosovu kot na Koroškem

Zdi se, da si v tem težkem času za Srbe med Slovenci skoraj nihče ne postavlja vprašanja (vsaj na glas ne), ki je več kot na mestu: jim lahko ob izgubi Kosova pomagamo še drugače, kot da jim (s figo v...