Smučarskih nezgod več, kot jih prijavijo nadzorniki
Policija ugotavlja, da nadzorniki na gorenjskih smučiščih ne prijavljajo vseh nezgod, pri katerih se smučarji huje ranijo. "Nadzorniki s tem kršijo zakon o varnosti na smučiščih," opozarjajo na Policijski upravi Kranj.
Vogel – Uradni podatki, s katerimi razpolaga Policijska uprava Kranj, kažejo, da na gorenjskih smučiščih v tej sezoni skorajda ni prišlo do resnih nezgod. Zadnja se je pripetila v nedeljo dopoldne, ko je 27-letna Madžarka med vožnjo z vlečnico na smučišču Vogel izgubila ravnotežje, padla in nato drsela približno šestdeset metrov po pobočju, pri tem pa utrpela hude rane. Poleg nje so se v tej zimi na gorenjskih smučiščih huje ranili samo še štirje smučarji, govorijo statistični podatki. Pa je res tako?
Uradni statistiki je težko verjeti, ugotavlja vodja gorske policijske enote na PU Kranj Robert Kralj: »Resnih smučarskih nezgod je precej več, kot pa jih nadzorniki prijavijo policiji. S tem kršijo zakon o varnosti na smučiščih, ki od nadzornikov zahteva, da morajo policistom prijaviti vsako smučarsko nezgodo s hudimi telesnimi poškodbami - podobno kot mora npr. redar prijaviti hudo prometno nesrečo na parkirišču. A jih ne, saj smo po ovinkih izvedeli za marsikaterega smučarja, ki se je v tej sezoni že huje ranil, a o tem nismo bili uradno obveščeni. Po drugi strani pa tudi podatki ministrstva za zdravje kažejo, da se število hospitalizacij zaradi poškodb na smučiščih povečuje iz leta v leto.«
Zakaj nadzorniki ne prijavljajo hudih smučarskih nezgod? Odgovor je preprost: zaposleni so pri upravljavcih smučišč, ti pa si poročanja medijev o hudih nezgodah ne želijo, ker meče slabo luč na njihova smučišča. Tej ugotovitvi prikimava tudi Kralj: »Lani smo zaradi neprijavljanja nezgod prekrškovnemu organu podali štiri predloge zaradi neopravljanja nadzorniške službe, za kar je zagrožena denarna kazen. Od tedaj naprej je število hudih telesnih poškodb na gorenjskih smučiščih skrivnostno upadlo.« Zastavlja se vprašanje, kje potem zavarovalnice pri reševanju nezgodnih zahtevkov pridobijo ustrezne podatke o nezgodah s hudimi ranami, saj bi zanje morale pridobiti policijski zapisnik, ki pa ne obstaja. Kralj zato že napoveduje skorajšnji nadzor nad delom smučarskih nadzornikov: »Na podlagi dokumentacije, ki jo hrani prometni inšpektorat, bomo ugotavljali, ali smo bili obveščeni o vseh nezgodah s hudimi telesnimi poškodbami.«
Med večjimi nepravilnostmi, ki se dogajajo na slovenskih smučiščih, je Kralj naštel tudi nedovoljene vožnje upravljavca z motornimi sanmi. »Vožnja z motornimi sanmi je dovoljena samo za namene upravljanja smučišča, kar pa nekateri zlorabljajo.«