Šundar na Žirovskem

Namesto pike na koncu

Hvala bogu je župnikov obisk koristil mami. Veliko bolje se je počutila. V nedeljo, ko so bili okoli nje zbrani obiski, nenadoma reče: »Mene pa vleče.« Nato zapre oči in umre.

Tako kot marsikje drugod je bilo tudi v Žireh največ prepirov za domačimi stenami, zlasti tam, kjer sta si stali nasproti tašča in snaha. Marsikatera od slišanih zgodb je bila kruta in še tako bogata domišljija ne bi mogla skovati nekaterih detajlov, zaradi katerih so trpeli tudi nedolžni - zlasti otroci. Pripovedovali so mi zgodbo o ženski, recimo ji Špela, ki se je v poznih dvajsetih letih omožila s fantom v najboljših letih. Takrat je še veljalo pravilo, da mora biti bodoča žena nedolžna, drugače »gotovo ni kaj prida«.

Zakon je bil že od samega začetka bolj kot ne na majavih nogah, ker je on vse prerad pogledal v kozarec, kar je hkrati pomenilo, da je večere preživljal v gostilni, namesto da bi se grel pri sveže pečeni ženi. In ker še po letu dni ni bilo videti nobene najave težko pričakovanega potomca, je začela tašča stresati vse mogoče sume. Najprej po tihem, potem pa vedno bolj na glas.

Špela, ki je že tako ali tako spoznala, da je šla izpod dežja pod kap, ni imela moči, da bi se pred naraščajočo zlobo branila. Po drugi strani pa ni imela nikogar, ki bi ji ponudil toplo besedo. Od staršev ni mogla pričakovati kakšne pomoči, saj se ji je v zakon mudilo predvsem zato, da se je rešila njihovega večnega nerganja, nezadovoljstva in izkoriščanja pri delu na kmetiji, prijateljice so bile nezanesljive, nenazadnje je vedela, kako rade so opravljale druge, pa da nje ne bi!

Približno v tistem času se je začela na široko propagirati tudi ginekološka preventiva za ženske. »Ko sem slučajno v Kmečkem glasu prebrala članek, sem se odločila, da grem na pregled. Naj stane, kolikor hoče, sem si rekla. Še danes se spomnim, kako me je bilo sram, celo noč nisem spala in ko sem sedela v čakalnici, sem nekajkrat hotela vstati in zbežati – kamorkoli že. Hvala Bogu, da nisem, kajti zdravnica, ki me je pregledala, je bila zelo prijazna, potolažila me je in mi povedala, da je z menoj vse v redu. Ko sem se začela jokati, me je poslala v sosednjo sobo, da sem prišla k sebi. Dala mi je le neke tablete, ker sem imela vnetje. Menda zato, ker je mož premalo pazil na čistočo. Nisem ji hotela povedati, da se pravzaprav ni nikoli umival, kvečjemu za velike praznike …«

 

Obisk pri ginekologinji je Špeli dvignil samozavest in odslej se je tašči odločno postavila po robu. Tudi soprogu je povedala, da je kriv on in njegovo pijančevanje, čemur se je on prav po moško uprl z batinami, češ da bi bilo lahko »pol žirovskih otrok njegovih« tako živahnega oneja ima. No, resnici na ljubo, nekaj let kasneje se je res »izkazal«, rodila sta se dva otroka, temu veselemu dejstvu pa so botrovali žolčni kamni, zaradi katerih nekaj časa ni smel piti. Odločila sem se, da bom odnosom med taščo in snaho letos posvetila malo več časa, kajti gradiva, ki se je že nabralo, je dovolj za celo knjigo.

 

Včasih je težko verjeti, da je tudi ta, še nenapisana zgodovina naših prednikov, tako pisana in raznolika, tako polna sočnosti in nedorečenosti. Na začetku sem bila prepričana, da bom največ pisala o prepirih v zvezi z mejniki in potmi. Pa potem ni bilo tako. Tudi pripovedovalci so se veliko bolj razživeli, ko je beseda stekla o ljubezni, strahovih, klevetah in gostilniških peripetijah. Tam je bilo življenje!

 

Mnogi so v svojem pripovedovanju posegali tudi v sedanjost. Češ da Žirovci marsičesa nimamo ravno zato, ker se ne moremo nehati prepirati. Pa je temu res? Pri raziskovanju korenin prepirov pa sem se namenoma izogibala med- in povojnih časov. Kajti rane iz tega obdobja so še preveč sveže in nedorečene, da si - vsaj zaenkrat - še ne bi drznila drezati vanje.

 

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Šport / torek, 22. december 2020 / 12:29

Hokejisti Triglava ne popuščajo

Kranj – V Mednarodni hokejski ligi (IHL) so hokejisti kranjskega Triglava minulo soboto gostili Hidrio Jesenice in zmagali z rezultatom 5 : 2 (1 : 0, 2 : 1, 2 : 1). S tekmo manj in 21 točkami Kranj...

Objavljeno na isti dan


Šenčur / nedelja, 20. december 2020 / 00:54

Kdaj legaliziran dovoz na avtocesto

Šenčur – Na zadnji seji občinskega sveta Šenčur je občinska uprava postregla z odgovorom svetniku Mateju Knificu, ki je v imenu vaščanov Vogelj postavil svetniško vprašanje, kdaj bo urejen legalizi...

Slovenija / nedelja, 20. december 2020 / 00:45

Poštarji pakete dostavljajo dlje časa

Pošta se te dni utaplja v rekordni količini paketnih pošiljk, zato je morala podaljšati roke dostave manjših paketov do šest dni, večjih pa do petnajst dni.

Radovljica / nedelja, 20. december 2020 / 00:44

Drsališče je spet odprto

Radovljica – Po dveh mesecih, odkar so v skladu z ukrepi za omejevanje epidemije prepovedali uporabo zunanjih športnih površin, so v Radovljici v sredo spet delno odprli zunanje športne površine ob...

Slovenija / nedelja, 20. december 2020 / 00:44

Ostermanu zlata medalja vojske

Minister za obrambo Matej Tonin je izročil zlato medaljo Slovenske vojske generalmajorju Andreju Ostermanu, nekdanjemu načelniku Generalštaba Slovenske vojske.

Kranj / nedelja, 20. december 2020 / 00:41

Digitalizacija za preživetje

Tudi pri nas digitalizacija postaja vse pomembnejša, strokovnjaki pa se strinjajo celo s tem, da si brez nje ni več moč predstavljati življenja in preživetja.