Rebalans proračuna še ni razvoj
Občina ima legalno sprejet, premišljen in uresničljiv razvojni program za obdobje 2007 do 2013, ki pomeni usmeritve in nudi podlago za občinske razvojne naložbe.
Investicijske in druge naložbe se uresničujejo preko ali s pomočjo občinskega proračuna ter letnega načrta uresničevanja razvojnih programov. Pri tem gre za postopek, ki ga izvaja župan s pomočjo občinske uprave in za vsebino, ki jo potrdi občinski svet. Legitimnost, pooblastilo za uresničevanje sprejetega razvojnega programa za obdobje do leta 2013, tudi za težje odločitve, so županu in občinskemu svetu dali občani na volitvah. Zato tudi ni pričakovati, čeprav so želje in zahteve opozicije po planskih spremembah ter prevrednotenju razvojnega programa velike, da bo le-ta postavljen na glavo, prevrednoten z drugimi volilnimi obljubami ter bistveno drugačen od tistega, ki je bil predstavljen ob volitvah.
Res pa je, da mora biti vsak razvojni program in razvojni načrt, če je še tako dobro pripravljen, odprt tudi za spremembe, za nove okoliščine in ideje, ki nastanejo zaradi sprememb v lokalni skupnosti ter (ne)uresničevanju razvojnih investicijskih postopkov. Takšne situacije so nam poznane že iz prejšnjih mandatov in so bile pripravljavcem razvojnega programa jasne tudi ob sprejemu sedanjega razvojnega programa 2007-2013.
Razvojni program je bil prvič po volitvah odprt za spremembe jeseni lanskega leta, ko smo krajevne skupnosti na desnem bregu Save pozvali k predlogom za programske dopolnitve. Nato pa je na podlagi kritik opozicijskih svetnikov občinski svet sklenil, da tudi širše preverimo, kaj je v razvojnem programu realno spremeniti, kaj ni možno spreminjati in kaj je le politični manever obljub ali ambicij svetnikov. Zato je občinski svet postavil okvirne roke, predvsem pa postopke za rebalans proračuna občine Radovljica za leto 2008 do konca marca in revizijo, lahko rečemo tudi evalvacijo, razvojnih programov občine za obdobje 2007-2013 do konca maja letos.
Po pričakovanjih se je tudi tokrat izkazalo, da je želja mnogo več kot denarja v proračunu, ki je za leto 2008 »težak« nekaj nad 17 milijonov evrov, programskih sprememb pa je na prvi pogled možno le za dober milijon evrov. Za uskladitev želja po spremembi proračuna in evalvaciji razvojnega programa je občinski svet imenoval ožjo in širšo politično-strokovno komisijo, ki sta se že večkrat sestali in še nista uspeli niti približno uskladiti želja, ki so jih proračunski porabniki prijavili za preko pet in pol milijona evrov. Uskladitvena pogajanja in dogovori bodo potrebni najprej s koalicijskimi partnerji kot tudi s predstavniki opozicije v občinskem svetu. Že danes pa je razumljivo, da rebalans proračuna ne bo razrešil vseh potreb in tudi ni celovit odgovor na začrtano razvojno obdobje.
Možni načrti uskladitve rekonstrukcije proračuna 2008 in nadaljnjih razvojnih preusmeritev so v zamikih izvedbe določenih programov ter investicij v prihodnja leta, v redefiniciji investicijskih prioritet in v še bolj aktivnem iskanju »zunanjih« virov sredstev ter v morebitnih organizacijskih, stroškovnih, programskih ali proračunskih rezervah, na primer tudi s sklenitvami partnerstev z zasebno-javnimi denarnimi vlaganji. Naj omenim prvi in uspešen primer sklenitve zasebno javnega partnerstva v občini med občino Radovljica in podjetnikom Kepicem z ustanovitvijo investicijske družbe Predence, d. o. o., leta 2006, ki izvaja prenovo Dermskega gradu v Dvorski vasi in novogradnjo rekreativnega, zdravstvenega, sprostitvenega ter gostinsko turističnega kompleksa. Prav tako tečejo pogovori za podpis pogodbe o zasebno javnem vlaganju v stanovanjsko-javni kompleks H-kare v Radovljici. Zasebne partnerje občina išče tudi za financiranje servisno poslovnega objekta s parkirnimi mesti ob Športnem parku v Radovljici, nadalje tudi za parkirno stanovanjski objekt pred vstopom na Linhartov trg na Gorenjski cesti v Radovljici.
Prepričan sem, da je bil prav tako uspešno izpeljan informacijski projekt 14-dnevnika, čigar izdelek danes prvič prebirate in mu želim srečno pot. Cilj projekta je bil, kako zagotoviti pogostejše izhajanje Deželnih novic z ne bistveno večjimi proračunskimi stroški in ne na račun kakovosti občinskega časopisa. Kako uspešni smo bili, boste občani in drugi bralci še sami presodili. Novemu odgovornemu uredniku Cvetu Zaplotniku in Gorenjskemu glasu pa želim čim bolj uspešno delo.