Gimnazija tudi v Strahinju
Srednja šola Biotehniškega centra Naklo bo imela edino biotehniško gimnazijo na Gorenjskem. Glede na zanimanje pričakujejo zapolnitev vseh 60 vpisnih mest.
Strahinj – Šola s stoletno tradicijo je dosegla velik razvoj. S prvotnega šolanja mlekarjev je izobraževanje razširila na živilstvo, kmetijstvo, hortikulturo in varstvo narave. Doživela je več selitev, nazadnje predlani v Strahinj. Tam ima enoten šolski prostor skupaj s posestvom, kjer poteka večji del praktičnega pouka. Biotehniški center Naklo pa sodeluje tudi z delovišči v drugih krajih, kjer imajo dijaki praktično usposabljanje ob delu.
»Veliko izobraževalnih programov smo prenovili. Doslej smo ponujali le poklicne in srednje strokovne ter tehnične programe. Nižji poklicni programi so mlekar, cvetličar, vrtnar, gospodar na podeželju, pomočnik v biotehniki in oskrbi, pek in slaščičar. V štiriletnih programih izobražujemo za poklica kmetijsko podjetniški tehnik in hortikulturni tehnik. Prihodnje šolsko leto bo spet možno izobraževanje v programu živilsko prehranski tehnik in na novo v programu naravovarstveni tehnik. Zelo pa nas veseli, da bomo jeseni dobili prvo generacijo dijakov v biotehniški gimnaziji. Smo edina šola na Gorenjskem, ki bo vpisovala v ta program. Med petletnimi pripravami nanj smo izvedli anketo po gorenjskih osnovnih šolah. Glede na veliko zanimanje, pričakujemo, da bomo zapolnili vseh šestdeset vpisnih mest v dveh oddelkih. Prijave bomo zbirali do 25. marca. Na informativnih dneh ta petek in v soboto bomo obiskovalce seznanili s predmetnikom gimnazije, kjer bodo dijaki v tretjem letniku izbirali med biotehnologijo, mikrobiologijo in kmetijstvom. Po končani gimnaziji bodo lahko nadaljevali študij na vseh fakultetah, visokih ali višjih šolah,« je povedala Tadeja Fričovsky, svetovalka za šolsko mladino.
»Za naše gimnazijce bo zainteresirana zlasti Biotehniška fakulteta. Ker so nam doslej učenci osnovnih šol z najboljšim uspehom uhajali drugam, bomo z uvedbo biotehniške gimnazije zajeli tudi ta del populacije mladih. Pri izobraževanju bo poudarek na varstvu narave. To je še posebej pomembno v okolju, kjer je kmetijstvo najbolj intenzivno. Posredno bomo tako na daljši rok vplivali tudi na razvoj gorenjskega podeželja,« je poudaril Marijan Pogačnik, v. d. direktorja Biotehniškega centra Naklo. Kot je dodala Milena Jerala, imajo pozitivne izkušnje tudi s prvo generacijo v višješolskem programu upravljanje podeželja in krajine. V njej je 54 rednih in 29 izrednih študentov.