Lepo vreme, manj varnosti za pešce - paradoks in realnost
Pešci v cestnem prometu spadajo med najbolj ogrožene prometne udeležence.
Pogosto so žrtve nesreč neustreznega ravnanja voznikov motornih vozil, kot so vožnja z neprilagojeno hitrostjo, vožnja pod vplivom alkohola, vožnja preblizu desnemu robu vozišča … Zanemariti pa ne smemo niti nesreč, ki se zgodijo zaradi napak ali neustreznega ravnanja pešcev in kolesarjev.
Tako kot v lanskem letu je zima mila, z malo snega. Z upanjem na boljši začetek leta policisti Policijske postaje Kranj uporabljamo izkušnje iz preteklega leta, ko je bil začetek leta posebej črn, saj sta izgubila življenje dva pešca. Situacijo, ki jo pogojujejo vremenske razmere, bi lahko primerjali z zgodnje spomladanskimi, ki pa skrivajo mnogo pasti.
Letos nam statistika sicer nekoliko prizanaša, vendar nas opozarja na novo kritično relacijo. Lani je bila to relacija Primskovo–Delavski most–Bitnje, letos pa je to Bleiweisova cesta. Posebej območje okoli glavnega avtobusnega postajališča, kjer je frekvenca prehajanja ceste in tudi prometa motornih vozil relativno visoka. Vse skupaj dodatno otežuje neposrečena umestitev avtobusnega postajališča, saj je preglednost vozišča bistveno manjša zaradi parkiranih avtobusov, promet pa otežen zaradi sestopanja potnikov. Policisti smo se na situacijo odzvali in poostrili nadzor nad kršitvami cestno prometnih predpisov pešcev in odnosu voznikov do njih, prav tako pa smo opozorili upravljavca ceste, da prouči prometno signalizacijo.
Posebno opozorilo bomo namenili tudi prehajanju ceste v bližini stanovanjskega naselja Planina. Policisti opažamo, da se intenziteta prehajanja ceste, ki vodi mimo »svinjakov« oziroma na relaciji križišče »Gubina« pa vse do novonastalega trgovskega centra Qlandia, kljub smrtnim žrtvam ni zmanjšala. Predlagamo, da se tej lokaciji, ki je tako nevarna za prehajanje ceste, izognete. Za varno prečkanje ceste ne boste porabili več kot deset minut, kar je v primerjavi z življenjem, ki je lahko ogroženo, zanemarljivo.
Poleg navedenih dveh kritičnih relacij za šibkejše udeležence bi radi opozorili pešce prav na vsakršno udeležbo v prometu. Tudi če statistično gledano določena cesta ne izstopa, se lahko zgodi, da prav sleherni pešec postane žrtev.
Pešci za svojo varnost lahko postorijo veliko. Pomembno je, da so v prometu vidni. Oblačila naj bodo svetla, uporabljajo naj priročne luči oziroma druge predmete, ki vidnost pešca izboljšajo (kresničke, odsevne trakove …). Tudi pešci morajo upoštevati prometne predpise, predvsem velja opozoriti na prečkanje cest preko označenih prehodov za pešce ter same hoje, ki naj poteka po pločnikih oziroma ob levem robu, če je pešec sam. Pešci morajo spremljati promet in tudi predvidevati ravnanja drugih udeležencev v prometu, saj bojo tako, ob napaki drugega, lahko obvarovali svoje zdravje.
Tudi voznikom bomo namenili nekaj opozoril: upoštevajo naj, da so na cestah tudi šibkejši udeleženci, odstopijo naj jim prednost. Hitrost vožnje naj bo prilagojena razmeram, omejitve pa naj se dosledno spoštujejo. Vožnja mimo območij, kjer se zadržujejo pešci (šole, vrtci, strnjena naselja …), naj bo posebej previdna, izven naselij pa po sredini voznega pasu, da zmanjša možnost trka s pešci, ki hodijo ob vozišču …
Vreme je le eden izmed krivcev za alarm, ki ga moramo sprožiti glede na podobne okoliščine iz preteklega leta, da obvarujemo dragocena življenja. Zavedati se moramo, da za varnost cestnega prometa lahko največ pripomoremo sami udeleženci. Policisti se trudimo s številnimi preventivnimi in represivnimi akcijami in vendar to ni dovolj, zato se obračamo na občanke in občane Kranja: skupaj moramo doseči, da bo letošnje leto bolj varno za vse udeležence prometa.