Sonja Vidic

Manj črna prihodnost za črno celino

Pet študentk zadnjega letnika medicinske fakultete, absolventka visoke šole za zdravstvo in njihova profesorica sestavljajo odpravo sekcije za tropsko medicino, ki se bo odpravila v Zambijo. Med njimi je tudi Sonja Vidic s Podblice.

Odprave sekcije za tropsko medicino Medicinske fakultete že 17 let hodijo v revnejše tropske države, Kenijo, Zambijo, Ugando, na Madagaskar, Papua Nova Gvineja. Diplomanti in študentje medicine na odpravah pridobijo dragocene izkušnje, ki jim bodo v pomoč pozneje, ko se bodo doma srečevali s popotniki, ki se vračajo iz tropskih krajev potrebni zdravniške pomoči. Na odpravah pa s svojim znanjem lahko veliko pomagajo prebivalcem tropskih krajev s slabšo zdravstveno oskrbo. Letos poleti s tem namenom odhajajo v Zambijo Darja Vidmar, Špela Volčanšek, Suzana Bricman, Sonja Vidic in Nina Turnšek, študentke 6. letnika Medicinske fakultete v Ljubljani, absolventka Visoke šole za zdravstvo Snežana Kneževič in profesorica doc. dr. Tatjana Lejko Zupanc. Več o odpravi nam je povedala članica odprave z Gorenjskega Sonja Vidic, doma s Podblice.

»V okviru študentske izmenjave sem bila lani na Poljskem, kjer sem imela smolo, da je bila ravno tedaj stavka zdravnikov, drugih mednarodnih izkušenj pa še nimam,« je povedala Sonja Vidic, ki se že zelo veseli odprave v Zambijo. Dotlej pa imajo dekleta veliko dela s pripravami, saj morajo pri donatorjih zbrati dovolj denarja za odpravo. Stroški bodo znašali 24 tisoč evrov, od katerih le letalske vozovnice stanejo 7200 evrov. Poleg denarja pa zbirajo tudi zdravila, kirurške pripomočke, sanitetni material in drugo, kar bodo potrebovali pri svojem delu.

»Prva dva tedna bomo delale v univerzitetni bolnišnici v Lusaki, in sicer na otroškem in odraslem oddelku, v naslednjih mesecih pa v bolnišnici slovenskega misijona v kraju Nangoma, ki jo je v skrbi za zdravje domačinov ustanovil pater Stanko Rozman. Ko med donatorji zbiramo material, ki ga bomo potrebovale za svoje delo, smo si želele, da bi jim lahko odpeljale tudi inkubator ali vsaj lučko za novorojenčke. To nam za sedaj še ni uspelo, se bomo pa trudile pridobiti čim več materiala, s katerim si bomo pomagale pri delu v Zambiji. Izvajale bi tudi preventivni program: od dejstvu, da je v Zambiji glavni zdravstveni problem AIDS, saj je okuženih več kot 16 odstotkov prebivalstva, se bomo ob pomoči Kluba študentov Kranj oskrbele tudi s kondomi. HIV pozitivnih je skoraj milijon Zambijcev, od tega jih letno umre 90 tisoč. Vodilni vzrok smrtnosti in obolevnosti pa je malarija: na leto zboli več kot štiri milijone prebivalcev, umre jih 50 tisoč. Če nam bo ostalo kaj donatorskega denarja, bomo kupile mreže proti komarjem,« razloži Sonja Vidic.

V Zambiji sicer narašča tudi pojavnost tuberkuloze, za njo boleha 70 odstotkov HIV pozitivnih. Zaradi toplega podnebja so pogostejše infekcijske bolezni, pa otroške bolezni, ki so pri nas lahko obvladljive ali zaradi cepljenja sploh izkoreninjene. Tam pa umre od dvesto do tisoč otrok do petega leta starosti, vzrok je velikokrat tudi podhranjenost. Vsaka ženska ima v povprečju pet otrok, od tisoč živorojenih jih sto umre že kot novorojenčkov. Visoka je tudi umrljivost mater pri porodih, kar 750 na sto tisoč porodov. V Zambiji ima istega zdravnika v povprečju 8500 ljudi. Sicer pa danes to državo, ki je včasih gospodarsko cvetela zaradi bogatih nahajališč bakra, sedaj pa so ti viri že skoraj izčrpani, vse bolj pesti revščina. 85 odstotkov ljudi živi pod pragom revščine, polovica je brezposelnih. Osnovno šolanje, ki traja sedem let, obiskuje 80 odstotkov otrok, potem jih večina šolanja ne nadaljuje, ker ga je treba plačevati. Študentje in diplomanti medicine, ki z odpravami prihajajo v te kraje, se trudijo pomagati najrevnejšim prebivalcem teh krajev. Nudijo strokovno medicinsko pomoč, pomagajo v primarnem zdravstvenem varstvu v odročnejših krajih, njihova naloga zajema tudi vzgojo in ozaveščanje prebivalcev pri prehrani, higieni, preprečevanju širjenja nalezljivih bolezni, cepljenju, prvi pomoči. »Skupaj se lahko trudimo preprečiti umiranje zaradi bolezni, ki so v razvitejšem svetu ozdravljive že z osnovno zdravstveno oskrbo,« sporočajo študentke, ki želijo s svojim delom prispevati, da črna celina ne bi imela črne prihodnosti. Denarno in materialno pomoč za izvedbo svoje odprave še vedno zbirajo, prispevke je mogoče nakazati na transakcijski račun št. 01100-6030708380, sklic 250-097 (namen Zambija).

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Rekreacija / četrtek, 6. julij 2017 / 19:12

Pet elementov v TKM – ogenj (1. del)

V tradicionalni kitajski medicini (TKM) vse v naravi pripada osnovnim petim elementom: les, ogenj, zemlja, kovina in voda. Lastnosti, značilnosti teh elementov imajo tudi naši notranji organi. Elem...

Objavljeno na isti dan


Kranj / četrtek, 14. februar 2008 / 07:00

Več želja, kot je denarja

V kranjsko občinsko blagajno se bo letos steklo nekaj manj kot 55 milijonov evrov.

Kranj / četrtek, 14. februar 2008 / 07:00

Nova tribuna v športnem centru

Športni center Kranj naj bi dobil manjšo tribuno med glavnim in pomožnim nogometnim igriščem. Za popravilo in upravljanje z dotrajano glavno tribuno občinsko vodstvo še išče rešitev.

Kranj / četrtek, 14. februar 2008 / 07:00

Kranj in La Ciotat pobratena že petdeset let

Visoko obletnico pobratenja dveh mest bodo v Kranju obeležili s prireditvami. Občinska svetnica Petra Mohorčič pa je predlagala, naj park pred Fakulteto za organizacijske vede na Zlatem polju poimenuj...

Kranj / četrtek, 14. februar 2008 / 07:00

Energetsko potratne javne stavbe

V kranjski občini naj bi v prihodnje pospeševali rabo obnovljivih virov energije, predvsem biomase in sončne energije.

Splošno / četrtek, 14. februar 2008 / 07:00

Garažna hiša je rešitev

Olivera Stojanović: »Pozdravljam odločitev občine, da parkirišče pred Čebelico uredi samo za stanovalce mestnega jedra. Za ostale obiskovalce mesta pa naj raz...