Z mislimi na zaposlitev
Pri odločanju o nadaljnjem izobraževanju mladi vse bolj pretehtajo tudi svoje zaposlitvene možnosti po končanem šolanju.
Vpis na gimnazije in družboslovne študijske programe je bil dolgo prva izbira večine prihodnjih srednješolcev in študentov. Zdaj pa že drugo leto zapored pri ministrstvu za visoko šolstvo, znanost in tehnologijo, ki tudi letos pripravlja posvete za srednješolce po vseh slovenskih regijah, z zadovoljstvom ugotavljajo, da se ta trend počasi obrača v korist naravoslovnih študijev.
Že lani so tako predstavili podatke, da med najbolj iskanimi poklici najdemo predvsem tiste s področja naravoslovja. Zato se trudijo mlade prepričati, da se vpišejo v programe, ki jim bodo po koncu šolanja zagotavljali zaposlitev. Tega se očitno vse bolj zavedajo tudi mladi. Če z vpisom v gimnazijo še lahko za nekaj let odložijo dokončno odločitev glede prihodnjega poklica, pa z izbiro študija zagotovo to ni več mogoče. Nihče si verjetno ne želi končati med kopico brezposelnih, še zlasti ne z visokošolsko izobrazbo.
Vse preveč jih ob vpisu v določeno šolo oziroma program tudi preceni svoje sposobnosti. Žal mnogi med temi potem končajo med osipniki. Po podatkih izpred nekaj let v povprečju vsak deseti dijak ne konča šolanja. Vse preveč mladih tako vstopa v življenje brez poklicne izobrazbe, zaradi česar so njihove možnosti za zaposlitev minimalne. Postopoma so potem izključeni iz sveta dela in prikrajšani za možnost vključevanja v družbo nasploh. Tovrstni posveti, kot jih organizira visokošolsko ministrstvo, so zato lahko zelo dobrodošli, saj vsaka informacija pri vpisu pride še kako prav. Prihodnji dijaki in študenti bodo zato verjetno dobro izkoristili tudi informativne dneve, ki se bodo letos odvijali 15. in 16. februarja.