Cvetoče sobne lepotice
Februarski dnevi se že daljšajo in ob sončnem vremenu bi kakšnega zagnanega vrtičkarja že privabilo k delu v vrtu. Poleg obrezovanja drevja že lahko pograbimo veliko količino listja, ki ga je jesenski veter napihal v vse kotičke.
Sobne cvetice nam naredijo dolge zimske dneve lepše in lažje počakamo na rože, ki zrastejo v vrtu. Sobnih rastlin je kar pestra izbira in če smo le malo mojstri z njimi, nas dolgo nagrajujejo z bogatim cvetenjem. Ena najlepših in najveličastnejših je amarilis ali vitezova zvezda, kot mu rečemo slovensko. Je čebulnica in spada med narcisovke. To, kar sadimo mi, so vzgojeni križanci. Čebule imajo lahko do deset centimetrov premera. Iz njih poženejo suličasti svetlo zeleni dolgi listi, iz sredine pa cvetno steblo, ki nosi dva do šest cvetov. Možna je tudi vzgoja iz semena, vendar je to dolgotrajno, saj do cvetenja mine kar nekaj let. Množimo jih iz stranskih čebulic, ki odženejo poleg glavne, in šele potem, ko imajo na spodnji strani že koreninice. Pred zimo vložimo čebulo v zemljo in lonček pokrijemo, da kali v temi. V prostoru naj bo zelo toplo, zalivati pa jo začnemo, ko požene cvetni popek. To je lahko kmalu, lahko pa traja tudi dalj časa in nam amarilis zacveti šele spomladi. Vendar le tisti, ki jih vzgajamo sami, kupljene čebulice v cvetličarnah pa so že siljene in kar hitro zacvetijo. Amarilis cveti čez zimo, od novembra do aprila. Čebula naj bo posajena tako, da je polovica gleda iz zemlje. In če jo preveč zalivamo, rastejo samo listi. Ko pa amarilis cveti, naj bo v hladnejšem prostoru, da cveti čimdalj, saj na visoki temperaturi hitro oveni. Po cvetenju spomladi ga presadimo v vrt, kjer si v senčnem prostoru nabere novih hranilnih snovi za novo sezono. Jeseni ga spet posadimo v lonček in postopek ponovimo.
V tem času, ko naravo in vrt še bolj opazujemo, kot obdelujemo, si lahko zamislimo tudi nove rože na vrtu. Izbiramo nove sorte in si želimo, da bi tudi v našem vrtu cvetele tako, kot jih vidimo uspevati v revijah. Lasten vrt je le pogojen s trudom in delom in tudi dobro izbranim časom, da pravočasno vse posadimo. Preglejte ponudbo novih semen za enoletnice in jih izberite po vaših letošnjih načrtih, dokler je izbira še velika.
Posebno pozornost morate v zimskih mesecih posvetiti kaktusom. Ne zalivajte jih preveč, dobro jih je le enkrat na teden orositi po nadzemnih delih. Pregledamo jih, če jih ni mogoče napadel kak škodljivec, najbolj nevaren je rdeči pajek. Ob toplih dneh prezračimo prostore, kjer jih prezimujemo.
Sedaj, ko še ni dela v vrtu, si vzamemo čas za prebiranje literature o vrtu in za pregled dela v preteklem letu. Iz izkušenj se vsako leto nekaj novega naučimo in vrt dopolnjujemo. Predvsem naj bo naš cilj, da bo vrt vedno lepše urejen in to z manj dela in da bomo imeli več časa za uživanje na njem. Tudi od zasaditve in dobrega načrta je odvisno, kako bomo to dosegli. Naj vam uspe kar najbolje.