Kako učinkovite so varčne sijalke

Lansko jesen so slovenska elektro distribucijska podjetja svojim gospodinjskim odjemalcem v sodelovanju z največjim slovenskim proizvajalcem električne energije Holdingom Slovenske elektrarne in podjetjem Zeos začela z akcijo Brezplačna varčna sijalka v vsak dom. Poraba električne energije v Sloveniji namreč kljub vse višjim cenam nezadržno narašča.

Podarjena varčna sijalka iz omenjene akcije spada v skupino sodobnih sijalk, katerih priključna električna moč in posledično poraba energije je petkrat manjša od klasičnih žarnic z žarilno nitko. To pomeni, da 100W klasično žarnico po svetlobni moči enakovredno nadomešča 20 ali 21W varčna sijalka. Prihranek energije znaša torej do 80 odstotkov, zato jo je smiselno uporabljati. Največje prihranke bo uporabniku doprinesla tam, kjer nam luč gori najdlje oziroma najbolj pogosto. Pri tem je treba upoštevati, da pogosto vključevanje in ugašanje take sijalke skrajšuje njeno življenjsko dobo, zato naj bi je ne vklapljali in izklapljali vsakih nekaj minut. Ker so dnevi v tem letnem času kratki, je ob primerni izbiri lokacije, kamor bomo tako sijalko namestili, mogoče realno pričakovati tudi do 4 ure njenega delovanja dnevno. To pomeni mesečno 120 ur delovanja oziroma z upoštevanjem manjše priključne moči prihranek 9,5 kWh električne energije v primerjavi s klasično 100 W žarnico na žarilno nitko. Pri povprečni ceni električne energije okrog 0,1 evra/kWh to pomeni, da nam ena taka zamenjana žarnica zniža mesečni račun za električno energijo za 1 evro.

Proizvodnja elektrike in posledično tudi njena poraba ima tako kot večina drugih človeških dejavnosti svoje vplive na okolje. Zato lahko omenjeno zamenjavo klasične žarnice z varčno sijalko vrednotimo tudi na ta način in si na primer izračunamo, za koliko smo s tem zmanjšali emisijo ogljikovega dioksida (CO2), ki je najpomembnejši toplogredni plin. Zaradi zastarelih termoelektrarn v Sloveniji, ki delujejo z nizkimi izkoristki, znaša povprečna specifična emisija CO2 kar 1,2 kilograma za vsako tam proizvedeno kWh električne energije. To pomeni, da vsaka taka varčna sijalka, ki deluje 4 ure dnevno, v primerjavi s klasično žarnico enake svetlobne moči prihrani prek 11 kg emisij CO2 mesečno – če za njeno delovanje upoštevamo elektriko iz domačih termoelektrarn. In tudi če je denimo poleti zaradi daljšega dneva sijalka vključena le po dve uri na dan, še vedno v enem letu prihrani več kot 100 kilogramov CO2! To pa je toliko, kot ga 'proizvede' človek z dihanjem v treh mesecih!

Glede na napisano in vse višje cene električne energije je smiseln in tudi ekonomsko upravičen nakup in uporaba varčnih sijalk tudi na drugih mestih – ne le tam, kjer luč najpogosteje uporabljamo. Cene varčnih sijalk z življenjsko dobo 6.000 do 10.000 ur so namreč okrog 5 do 7 evrov, to pa je strošek, ki se že pri današnjih cenah energije v večini primerov v obliki nižjih računov za električno energijo vrne najkasneje v dveh do treh letih. Življenjska doba takih sijalk pa je vsaj še enkrat daljša.

Pri tem ne kaže pozabiti, da je za resnično okolju prijazno uporabo varčnih sijalk le-te po koncu njene življenjske dobe potrebno tudi okolju prijazno odstraniti. Zabojnike za odslužene varčne sijalke najlažje najdemo na večjih prodajnih mestih, kjer prodajajo nove sijalke, sprejemajo pa jih tudi zbirni centri lokalne javne službe ravnanja s komunalnimi odpadki (v Kranju zbirni center Zarica) in v zbiralnicah Zeos (Dinos, Surovina).

Nasvete o učinkoviti rabi in obnovljivih virih energije lahko brezplačno dobite tudi z obiskom v energetsko svetovalni pisarni Kranj, ki deluje vsako sredo med 15.30 in 17. uro v prostorih Mestne občine Kranj. Za obisk se je obvezno treba predhodno naročiti po tel. 04/237 31 21.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Tržič / torek, 6. julij 2021 / 08:17

Nismo dobili zgolj države, ampak tudi demokracijo

Občinska odbora združenja za vrednote slovenske osamosvojitve Tržič in Kranj sta v soboto pripravila slovesnost ob trideseti obletnici osvoboditve mejnega prehoda Ljubelj.

Objavljeno na isti dan


Kranj / četrtek, 14. februar 2008 / 07:00

Več želja, kot je denarja

V kranjsko občinsko blagajno se bo letos steklo nekaj manj kot 55 milijonov evrov.

Kranj / četrtek, 14. februar 2008 / 07:00

Nova tribuna v športnem centru

Športni center Kranj naj bi dobil manjšo tribuno med glavnim in pomožnim nogometnim igriščem. Za popravilo in upravljanje z dotrajano glavno tribuno občinsko vodstvo še išče rešitev.

Kranj / četrtek, 14. februar 2008 / 07:00

Kranj in La Ciotat pobratena že petdeset let

Visoko obletnico pobratenja dveh mest bodo v Kranju obeležili s prireditvami. Občinska svetnica Petra Mohorčič pa je predlagala, naj park pred Fakulteto za organizacijske vede na Zlatem polju poimenuj...

Kranj / četrtek, 14. februar 2008 / 07:00

Energetsko potratne javne stavbe

V kranjski občini naj bi v prihodnje pospeševali rabo obnovljivih virov energije, predvsem biomase in sončne energije.

Splošno / četrtek, 14. februar 2008 / 07:00

Garažna hiša je rešitev

Olivera Stojanović: »Pozdravljam odločitev občine, da parkirišče pred Čebelico uredi samo za stanovalce mestnega jedra. Za ostale obiskovalce mesta pa naj raz...