Objave svetniških skupin
Kranj, prijazen do športnikov?
(Nada Mihajlovič, svetniška skupina SD)
Končno smo dobili na mizo dolgo pričakovana osnutka Odloka o proračunu MO Kranj za leto 2008 in za leto 2009. Dobili smo tudi Program športa v MO Kranj za leto 2008. Kot podpredsednica Strokovne komisije za vrednotenje športnih programov v Mestni občini Kranj in kot nekdanji športnici, ki se še vedno ukvarja rekreativno s športom, me je zanimalo, kaj novega nam prinašajo ti dokumenti. Ponosna sem, ko se lahko na tem področju pohvalimo, da smo zelo športno mesto, takoj za Ljubljano in Mariborom. Če smo izgubili pozicije na gospodarskem področju, je na področju športa nismo.
Pri prebiranju dokumentov me zelo preseneti, da ni umeščenega projekta obnove obstoječe glavne tribune ob centralnem atletsko-nogometnem štadionu. Zgradili bomo med glavnim štadionom in pomožnim nogometnim igriščem novo tribuno s streho za 708 gledalcev. Pod tribuno bo osem garderob, soba za prvo pomoč, pisarna in javne sanitarije. Prostori bodo namenjeni za šolske dopoldanske aktivnosti, rekreacijske, nogometne in atletske v popoldanskem času. Če se vsaj malo spoznam na šport in če pogledam dokumente za nazaj, so bile doslej vse prireditve organizirane na glavnem štadionu. Prepričana sem, da bo tudi letošnji mednarodni atletski miting mladih »memorial Vučko« iz Programa športa v MO Kranj za leto 2008 izveden na glavnem stadionu. Pripeljati ugledne športnike in jih namestiti v na pol podrt objekt, ko dežuje, kaplja in curlja v skoraj vseh prostorih pod tribuno, v neogrevane garderobe in kopalnice, v neprimerno » kvihtalnico« in brez spremljajočih ostalih prostorov, si danes tega pač ne moreš privoščiti.
Glede na stanje objekta, prireditve višjega ranga ni možno niti prijaviti. Gre vendarle za ugled organizatorjev. Za ugled mesta Kranja bo moral poskrbeti župan. Naloga občine je zagotoviti pogoje, sredstva pa pridobiti tudi iz razvojnih skladov preko razpisov, vendar je za to potrebno imeti kvalitetno pripravljen in primeren projekt, tega pa ni v načrtu razvojnih programov. Vendar, to je že druga zgodba. Smo pač kot mesto nekaj posebnega, imamo tisto, kar druga slovenska mesta pač nimajo, znano po športnih objektih posebnega pomena. Imamo skakalnico, vendar večji del zime je brez snega, zato teh nekaj skakalcev trenira v tujini, odpadejo pa nam tudi tekmovanja. Imamo tudi pokriti olimpijski zimski bazen, plavalna tekmovanja pa se odvijajo pozimi v kratkih bazenih. Tekmovanja speljemo tako, da proge položimo po širini bazena. Imeli pa smo v preteklosti tudi večnamensko športno dvorano, na sedanjem prostoru Supernove, ki je bila poznana po tem, da ni bila primerna za nobeno resno športno panogo, ker je bila zgrajena s podpornimi stebri. Mogoče bi lahko izvedli kak turnir v igri » človek ne jezi se ali v pikadu«. Kaj lahko se nam zgodi, da bo centralni štadion ostal brez tribun, ko bomo obstoječo morali zapreti ali pa se bo mogoče med tem že sama podrla. Važno je, da ima tribuno in garderobe pomožni nogometni štadion. In zopet bomo drugačni.
Ob rob temu bi dodala, da ima Kranj dva potnika za letne olimpijske igre v Pekingu in to sta atleta. Kje se pripravljata, pa je že drugo vprašanje.
Konec maja bo Kranj gostil visoke goste iz Evrope
(Irena Oman, svetniška skupina SDS, predsednica Komisije za sodelovanje Mestne občine Kranj ob predsedovanju Slovenije Evropski uniji)
Zadnji ponedeljek januarja je na povabilo Komisije za sodelovanje Mestne občine Kranj ob predsedovanju Slovenije Evropski uniji Kranj obiskala ožja delovna skupina za logistiko pri Ministrstvu za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano. Na skupnem sestanku smo obravnavali predlog programa obiska visokih gostov iz vse Evrope - delegatov SCA in njihovih partnerjev, ki jih bomo Kranjčani gostili maja letos.
Ožja delovna skupina je ocenila, da je program, ki ga je na pobudo in ob korekcijah Komisije pripravil Zavod za turizem, odlično pripravljen, saj vsebuje prepletanje kulturne vsebine s Prešernom in Plečnikom na eni strani ter kmetijske vsebine z ekološko tržnico na drugi strani.
Za Kranj, ki se je v tekmo »kdo bo pripeljal vrh EU v svoje mesto«, vključil šele v tem mandatu mestnega sveta, je to nedvomno velik dosežek. Tolikokrat bolj ali manj glasno kritizirana EU komisija je v kratkem času naredila zares veliko. Sestavljena je iz vseh političnih opcij in je najštevilnejša. Konstruktivno delo in dobro sodelovanje z Zavodom za turizem je najprej pripeljalo do realizacije znaka »Kranj – odprto mesto Evropi«, nato pa še do tako pomembnega dogodka, kot je gostitev udeležencev zasedanja kmetijskih ministrstev na podministrski ravni.
In kdor nas, spoštovane Kranjčanke in Kranjčani, podcenjuje in namiguje, češ da smo v Kranj uspeli pripeljati nekakšne evropske kmetijske politike, ker da smo vas in vaščani, je, oprostite, bedak. Danes namreč vsakdo ve, kako pomembno je področje kmetijstva in katerim temam je v glavnem posvečeno slovensko predsedovanje ter koliko se svet, ne le Evropa, ukvarja s problemom proizvodnje hrane in s tem povezano s kmetijstvom.
Kot Kranjčanka sem ponosna, da bomo v mestu gostili visoke predstavnike EU. Predstavili jim bomo Prešerna, ki je spesnil našo himno. Različno visoki nivoji politikov se bodo v pol leta sprehodili po naši deželi, ampak tega, kar jim bomo dali v Kranju, drugje ne bodo deležni. Iz dveh razlogov: ker je Kranj posebno mesto in si zasluži takšen poseben dogodek in ker smo se za to tako zelo trudili. Še enkrat – tekli smo za vlakom ki je že odpeljal - in uspeli skočiti nanj!
Kaj bomo imeli od tega Kranjčani, je odvisno od nas. Kako nas bodo videli gostje, je tudi odvisno od nas. Samo slogan, da smo odprto mesto Evropi, je premalo. Bodimo ljudje, odprti in prijazni drug do drugega, s pozitivnim pogledom na predsedovanje in dogajanja, povezana s tem. Zapisani v zgodovino.
Načrti za povečanje železniškega potniškega prometa
(Bojan Homan, svetniška skupina SDS)
Januarja sem se udeležil sestanka na Slovenskih železnicah v Ljubljani, kjer se je vodstvo sestalo z župani oziroma podžupani občin, iz katerih se prebivalci vozijo v Ljubljano z vlaki. Na sestanku smo se pogovarjali predvsem o ukrepih, s katerimi bi pospešili prevoze z vlakom in tako razbremenili vpadnice v mesto.
Motorizacija v Sloveniji še vedno narašča. Leta 2006 je bil v povprečju en avto na 2,05 prebivalca, s čimer se približujemo zahodnoevropskim državam.
Danes se v Ljubljano dnevno vozi okoli 120 tisoč ljudi, od tega približno polovica z osebnimi vozili. Promet na vpadnicah je ob konicah vedno gostejši, pot v Ljubljano pa časovno vedno daljša.
Promet potnikov po železnici se sicer povečuje – kar tretjino je večji kot pred petimi leti, vendar bi morali še več ljudi preusmeriti na železnico. Vožnja z vlakom je bistveno cenejša kot z avtom, ob konicah pa tudi hitrejša, saj je povprečna hitrost vlaka iz Kranja proti Ljubljani 61 kilometrov na uro, kar je veliko hitreje kot z avtom po stari cesti skozi Medvode.
Na Slovenskih železnicah imajo ambiciozno zastavljene cilje za povečanje potniškega prometa. Med drugim bodo na relaciji Kranj–Ljubljana zgradili tri nova postajališča, od tega bo eno na Orehku.
Potrdili so tudi, da je bil moj predlog po obnovi kranjske železniške postaje sprejet in da se bodo sredstva črpala iz evropskih skladov. Vsi smo bili enotnega mnenja, da bi na železniški postaji potrebovali parkirno hišo. Predlagal sem tudi, da bi morala biti parkirnina všteta v ceno vozovnice.
Dobra volja je najbolja
(Matevž Kleč, Nova Slovenija)
Z leti postaja človek zmeraj bolj otročji. To spoznavam tudi pri sebi. Vprašali se boste, kako sem to ugotovil? Preprosto. Takrat, ko preberem kakšne traparije v časopisu, poslušam po televiziji in ne vem še kje, ki jih piše(jo) predstavnik-i levih strank, si zapojem Kekčevo Dobra volja je najbolja. Pa veste zakaj? Takrat, ko levi pišejo traparije in kritizirajo vse povprek, nam gre spet dobro in takrat si z veseljem zapojem. Nekaj primerov. V času lanskih predsedniških volitev je bila naenkrat naša vlada tako slaba, da slabše vlade nima nobena država na svetu. In inflacija je tako visoka, da nas bo že v kratkem vzel hudič. Kako hitro nekaterim opeša spomin. Takrat, ko so levi vodili našo državo (takrat še Jugoslavijo), je bila inflacija 1500-odstotna. Če me spomin ne vara, je bil odziv levih na takšno stanje skoraj ničen. Je pa bil tudi to eden od vzrokov, da smo šli potem na svoje - pa ne pod vodstvom levih.
Že pred volitvami predsednika države lansko jesen, so sindikati dvignili svoj glas, kako nizke plače imamo in pokojnine in da bomo kmalu jedli travo. To je bil besednjak ene od levih tovarišic v letu, ko smo se pripravljali na osamosvojitev. Mnogi se še spomnimo tudi jutranjega pozdrava ene od novinark v tistem letu »dobro jutro žalost«. Verjetno je tudi njen podpis na pamfletu, ki so ga ubogi slovenski novinarji poslali po Evropi. Pa ne jemo trave in pokojnine rastejo - kot celotna gospodarska rast.
Napoved delavskih stavk. Ko to slišim, si spet zapojem. Pa ne zaradi nizkih plač nekaterih delavcev (in nizkih pokojnin), ampak zaradi zagnanosti sindikalnih voditeljev, ko nas hitijo prepričevati, kako nam gre slabo. Veste, kdaj bom verjel sindikalnim voditeljem, da nam gre res slabo? Tisti trenutek, ko mi bo eden od predsednikov reprezentativnih sindikatov pokazal izplačilni list, da je plačan iz članarine članov sindikata, ki ga zastopa. Takrat mu bom verjel, da se res bori za delavske pravice. Dokler mu pa plačo podpisuje delodajalec, proti kateremu hoče stavkati, je to lari-fari.
Že nekaj časa je čutiti evforijo levih, kaj bo, ko bodo oni v jeseni prevzeli oblast v naši državi. Nekateri se že slikajo v pozi zmagovalcev z dvignjeno desnico, stisnjeno v pest. Tako so se komunistični zmagovalci slikali tudi konec leta 1945, potem pa so brez kančka sramu dali pobiti nekaj tisoč ljudi, poslali nekaj tisoč svojih somišljenikov na Goli otok, sovražnike komunizma poslali v delovna taborišča in seveda kot sovražnike ljudstva pozaprli veliko duhovščine in drugače mislečih. Mogoče bodo podrli spet kakšno cerkev, ker so jih po prihodu na oblast leta 1945 in še prej podrli kar lepo število po Sloveniji. In ne samo to. V »bratomornem« pobijanju po letu 1991 je razpadala in razpadla komunistična Jugoslavija. Pa si potem po tem razmišljanju spet zapojem. Ker vem, da bo, potem, ko bo prišla nova oblast, spet lepše. Ne verjamete! Roko na srce - kaj nam pa manjka danes? To, da je ljudstvo vedno nehvaležno, je spoznal že Mojzes, ko je popeljal Izraelce v obljubljeno deželo, pa so se raje hoteli vrniti k egiptovskim loncem hrane.
Kaj pa v Kranju? Ko sem bral v januarski Kranjčanki razmišljanje kolega svetnika, ki sedi na levi, kako nam gre v Kranju slabo, sem si spet zapel. Občinska oblast (skupaj s koalicijo) mora (žal) predlagati v sprejem tudi takšne odloke, ki jih prejšnji župani niso upali. Socialni demokrati so 8 let podpirali »njihovega« župana, ki pa ni upal ali hotel zaradi všečnosti volivcem, pripraviti paketa nepriljubljenih odlokov o ureditvi komunalnih in vodovodnih vodov, ki bodo po žepu udarili vse občane. Še posebej pa mi je všeč odločitev, da smeti pred svojim pragom pometemo sami. Smelost županove sedanje ekipe (koalicije) mi je všeč, ker upajo obraz nastaviti volivcem. Zato sem prepričan, da bo po sprejemu proračunov za leto 2008 in 2009 koalicija lahko rekla levici »nasvidenje v naslednji vojni«.
Kanalizacija v Struževem ali pravica do obveščenosti
(Mag. Franc Rozman, svetnik SLS)Na tokratni seji Sveta MOK smo prvič obravnavali Odlok o opremljanju stavbnih zemljišč za komunalno opremljanje naselja Struževo. Metod Čufar, član Sveta KS Struževo, me je opozoril, da Struževčani o izgradnji kanalizacijskega omrežja niso bili ustrezno obveščeni, da sploh niso bili obveščeni. Dela pa že potekajo. Ker smo ljudje še posebej občutljivi, kadar določene aktivnosti tudi nas udarijo po žepu, krajane zanima tudi, zakaj je mestnemu svetu v obravnavo predložen zgoraj omenjeni odlok, ki govori o odmeri komunalnega prispevka tudi za že obstoječe stavbe. Po zakonu se ta prispevek lahko odmeri le, če je tako odločeno z odlokom. Svetniki smo odgovor na to vprašanje želeli imeti na tokratni seji, odločitev pa bo padla šele na naslednji seji. Za krajane prepozno.
Skrajni čas je, da se kanalizacija v MOK uredi, zato vse aktivnosti v zvezi s tem pozdravljam. Kljub temu pa ne smemo prehitevati sami sebe. Predvsem pa se moramo zavedati, da imajo občani pravico do temeljite obveščenosti o stvareh, ki jih neposredno zadevajo. Na internetu najdemo zglede, kako občine na svoji spletni strani in preko letakov občane pravočasno (pred začetkom del) opozorijo in jih informirajo o aktivnostih, ki bodo potekale v njihovem kraju.
Županu in pristojnim v mestni upravi predlagam, da uberejo enako pot. Pa čeprav se mudi. V nasprotnem lahko pride do hudih zapletov in blokad dobrih programov, kar se je v preteklem letu že pokazalo. Na napakah se učimo. Zakaj bi jih potem ponavljali?