Glavni kmetov partner
"Zadruge so tudi na Gorenjskem najpomembnejši kmetov partner," je na posvetu zadružnikov dejal predsednik zadružne zveze Peter Vrisk in poudaril, da je povprečna slovenska zadruga še vedno dokaj majhna.
Naklo – Zadružna zveza Slovenije je v torek pripravila v Naklem tradicionalni posvet gorenjskih zadružnikov, na katerem je članom upravnih in nadzornih odborov in odgovornim delavcem zadrug predstavila novosti lani spremenjenega zakona o zadrugah, možnosti zadrug pri kandidiranju za državni in evropski denar v okviru programa razvoja podeželja in poslovanje zadrug, skupaj z zadružniki pa so obravnavali tudi aktualno zadružno dogajanje na Gorenjskem. Kot je dejal direktor zadružne zveze Martin Nose, je z Gorenjskega v zvezo včlanjenih osem kmetijskih zadrug, ki so predlani (za lani uradnih podatkov še ni) ustvarile 83 milijonov evrov prihodkov in skoraj dva milijona evrov dobička. Vse z izjemo ene so poslovale pozitivno, po velikosti, poslovni učinkovitosti in premoženju pa so večje od povprečne slovenske zadruge. Povprečna gorenjska zadruga je predlani ustvarila nekaj več kot deset milijonov evrov prihodkov, slovensko povprečje je bilo sedem milijonov. Gorenjske zadruge so imele 333 tisoč evrov prihodka na zaposlenega in 14.400 evrov kapitala na člana zadruge, povprečna slovenska pa le 193 tisoč evrov oz. 10.400 evrov.
»Zadruge so kljub hudi tržni konkurenci tudi na Gorenjskem še vedno najpomembnejši kmetov poslovni partner tako pri prodaji kmetijskega reprodukcijskega materiala kot pri odkupu kmetijskih pridelkov,« je dejal predsednik zveze Peter Vrisk in poudaril, da je Slovenija za razliko od nekaterih novih članic Evropske unije uspela ohraniti kmetijsko zadružništvo in zadružno premoženje. Ker je povprečna slovenska zadruga še vedno dokaj majhna, v zadružni zvezi pogrešajo več kapitalskih povezav, vendar pa na povezave nimajo vpliva, ker o tem odločajo zadružniki, ki pa pogosto menijo, da še ni čas za povezovanje. Ob velikem razkoraku med odkupnimi cenami kmetijskih pridelkov in cenami hrane na trgovskih policah je Ivan Janhar, član upravnega odbora cerkljanske zadruge, dejal, da so trgovske marže že oderuške in da bi morali sprejeti protioderuški zakon. Trgovci dobro izkoriščajo neenotnost kmetov, je ugotavljal Janez Eržen, predsednik kranjske Sloge, in opozoril, da bo kmete še teplo po glavi, če ne bodo pridobili večinskega lastništva v mlekarnah. Posvet je pokazal, da gorenjske kmete še vedno »boli« Gorenjska mlekarna, prav zaradi grenke izkušnje s to mlekarno pa je po besedah enega od zadružnikov malo verjetno, da bi bili kmetje pripravljeni vlagati v krepitev zadružnega deleža v Ljubljanskih mlekarnah.