Še vedno kadite?

Upam, da je prepoved kajenja že marsikaterega kadilca spodbudila, da bo začel vsaj razmišljati o tem, da bi opustil nevarno razvado.

V Zdravstveno vzgojnem centru, ki že pet let deluje v Zdravstvenem domu Jesenice, organiziramo delavnice opuščanja kajenja, letos pa smo pričeli tudi dajati individualno pomoč pri opuščanju kajenja, zato vljudno vabim vse, ki bi želeli prenehati s to razvado, da pokličete na tel. številko 5868 182 in 5868 101. Individualno svetovanje traja petkrat po 15 minut in je brezplačno.

Po statističnih podatkih kadi skoraj četrtina odrasle populacije. Število kadilcev res upada, vendar žal ne med mladimi, kjer je položaj ravno obraten. Kadi skoraj tretjina deklet. Ti podatki nas uvrščajo na sedmo mesto med vsemi državami članicami EU. Med kadilci je približno 70 odstotkov takih, ki bi radi prenehali in so to že nekajkrat poskušali, vendar so se njihovi poskusi vselej končali neuspešno. To ni presenetljivo, če upoštevamo, da nikotin v cigaretah povzroča tako telesno kot duševno zasvojenost. Zakaj bi prenehali kaditi, če kajenje vzbuja prijetne občutke in je povezano s prijetnimi okoliščinami: pitjem kave, druženjem s prijatelji? Le kdo bi se zavestno želel odpovedati nečemu, kar ga pomirja?

Nikotin vpliva na del možganov, ki sprošča hormon dopamin. Ta nas motivira, vzbuja v nas občutke sreče in zadovoljstva in nas zelo zasvoji. Statistika te odvisnosti je neizprosna: kajenje pomeni večje tveganje za možgansko kap, srčni infarkt, zvišan krvni tlak, krčne žile, sladkorno bolezen, kronično obstruktivno pljučno bolezen, pljučnega raka, raka grla in glave, raka materničnega vratu. Kar eden od dveh kadilcev umre zaradi bolezni, povezane s kajenjem.

Marca lani je prišla na slovenski trg zdravilna učinkovina vareniklin oziroma zdravilo Champix. Rezultati opravljenih študij kažejo, da to zdravilo na recept predstavlja pomembno pomoč pri odvajanju. Obisk in posvet pri zdravniku bo tako povečal možnosti za opustitev kajenja. Zdravilo drugače od obližev in žvečilnih gumijev ne vsebuje nikotina. Pozitivni učinki prenehanja kajenja se namreč pojavijo takoj. Po 24 urah se zmanjša delež ogljikovega monoksida v krvi, po 48 urah se nikotin izloči iz telesa, zato se izboljšata čuta za okus in voh. V enem do dvanajstih tednih se do 30 odstotkov izboljša pljučna funkcija, v treh do devetih mesecih se omilita kašelj in kratka sapa. Največje prednosti se pokažejo po enem letu. Takrat se kar za polovico zmanjša tveganje za srčni infarkt, po desetih letih se za polovico zmanjša tveganje za nastanek pljučnega raka. Prenehanje kajenja torej zmanjša stopnjo tveganja prezgodnje smrti.

Ob svetovnem dnevu brez cigarete, ki je bil 31. januarja, želimo, da bi bilo prenehanje kajenja najpomembnejši korak, ki ga lahko posameznik naredi na poti do daljšega in kakovostnejšega življenja.

S pomočjo kratkega testa ocenite svojo zasvojenost.

1. Koliko časa zjutraj zdržite brez cigarete?

a) manj kot 5 minut (3 točke)

b) 6–30 minut (2 točki)

c) 30–60 minut (1 točka)

d) več kot 60 minut (0 točk)

2. Težko zdržite v prostorih, kjer je kajenje prepovedano?

a) da (1 točka)

b) ne (0 točk)

3. Kateri cigareti bi se najtežje odpovedali?

a) prvi cigareti zjutraj (1 točka)

b) drugim (0 točk )

4. Koliko cigaret dnevno pokadite?

a) 31 ali več (3 točke)

b) 21-30 (2 točki)

c) 11-20 (1 točka)

d) 10 ali manj (0 točk)

5. Ali kadite tudi tiste dni, ko ste zaradi bolezni prisiljeni ostati v postelji?

a) da (1 točka)

b) ne (0 točk)

Seštejte točke; čim višja je vsota, tem bolj ste zasvojeni s cigaretami:

1–3 točke: mala odvisnost od cigaret

4–5 točk: srednja odvisnost

6–7 točk: močna odvisnost

8–10 točk: zelo močna odvisnost

Ne glede na zbrano število točk, opustite kajenje že danes. Dejstva v zvezi z opuščanjem so razveseljujoča:

Nikotin se začne izločati iz organizma že po dveh urah, po šestih urah se zmanjšata srčni utrip in krvni tlak. Po 12 urah se izloči ogljikov monoksid, pljuča pa že nekoliko lažje delujejo. Po dveh dneh se izboljšata okus in vonj. Po 12 tednih se izboljšata krvni obtok in telesna zmogljivost, koža dobi lepšo barvo in videz. Po treh do devetih mesecih se zmanjšajo kašelj, piskanje v pljučih in težave z dihanjem. Po petih letih se zmanjša tveganje za nastanek srčnega infarkta za polovico. Po desetih letih se izenači tveganje za nastanek srčnega infarkta s tveganjem tistih, ki niso kadili, tveganje za nastanek pljučnega raka pa se po teh letih zmanjša za polovico. Nekadilec letno prihrani od štiristo do tisoč dvesto evrov.

Za odvajanje od kajenja je potrebna predvsem lastna volja in želja, v pomoč pa so različni priročniki, delavnice CINDI (Da, opuščam kajenje), mednarodno tekmovanje Opusti kajenje – zmagaj (potekalo bo v mesecu maju 2008), v lekarnah so na voljo nikotinski žvečilni gumiji in obliži (Nicorette) ter zdravilo Champix, vendar največ lahko pri odvajanju od kajenja naredi vsak posameznik sam, kajti kdor HOČE, tudi ZMORE in ZNA.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Škofja Loka / torek, 6. julij 2021 / 08:18

V Bralnici literarno-glasbeni dogodek

Škofja Loka – V okviru Bralnice bo danes, v torek, z začetkom ob 18. uri na vrtu Sokolskega doma potekal literarno-glasbeni dogodek društva Orkester Amadeo. Nastopili bodo izvrstna glasbenika Nejc...

Objavljeno na isti dan


Bohinj / četrtek, 18. junij 2015 / 10:46

Sodelovanje lovcev in šolarjev

V Osnovni šoli dr. Janeza Mencingerja v Bohinjski Bistrici so skupaj z lovci treh bohinjskih lovskih družin proslavili trideset let sodelovanja med šolo in lovci.

Tržič / četrtek, 18. junij 2015 / 10:45

Z rento do novega doma

V Kovorju so dobili nov večnamenski objekt, katerega gradnja je bila financirana tudi iz rente za odlagališče odpadkov.

Cerklje na Gorenjskem / četrtek, 18. junij 2015 / 10:43

Lahovški gasilci praznovali

Lahovče – Z gasilsko parado, v kateri je sodelovalo deset društev, in jubilejno slovesnostjo so pred kratkim v Lahovčah praznovali 90. obletnico ustanovitve prostovoljnega gasilskega društva. Ob te...

Škofja Loka / četrtek, 18. junij 2015 / 10:42

Imenovali direktorico Loškega muzeja

Škofjeloški občinski svet je potrdil imenovanje nove direktorice Loškega muzeja. Nekaj dvomov o pravilnosti in preglednosti postopka.

Kamnik / četrtek, 18. junij 2015 / 10:41

Priznanja kamniškim krvodajalcem

Kamnik – Območno združenje Rdečega križa Kamnik je pred kratkim pripravilo slovesnost s podelitvijo priznanj krvodajalcem in zaslužnim aktivistom. Kot je zbranim povedal predsednik OZRK Kamnik dr....