Narava že kaže znake pomladi
Letošnja zima nam je dala po nižinah snega le za vzorec. Ves januar je minil pri nič kaj nizkih temperaturah.
Tako so pravi vrtičkarji, ki ne morejo dolgo počivati, že začeli z delom po vrtu. Obrezovati so začeli drevje, pograbili so listje, ki ga je nanosil veter. Če se bo tako vreme nadaljevalo tudi februarja in ne bo več zapadlo snega, bo dela na vrtu vse več. Po cvetličnih nasadih bomo najprej odstranili zimske zastirke iz smrečja, praproti, slame, nato bomo porezali vse suhe dele trajnic, da bodo rastline imele prostor za nove mlade poganjke. Hortenzijam porežemo suhe cvetove, deset centimetrov nad tlemi porežemo trave, proti koncu meseca obrežemo tudi vrtnice na dva do tri očesa. Tam, kjer je zelo suho, je potrebno tudi zalivanje. Predvsem grmički in trajnice, ki so bili posajeni v jeseni, naj imajo dovolj vlage.
Na nekaterih vrtovih že cvetijo prvi znanilci pomladi: zvončki, telohi, jarice, trobentice, ven silijo tudi že narcise in tulipani. Upajmo le, da ne bo snega takrat, ko bodo zacveteli. Na gredicah, ki ste jih jeseni zasadili z mačehami, bodo februarja te bogato zacvetele. Sproti jim odstranjujte odcvetele cvetove, da ne tvorijo semena, ki jim jemlje moč za cvetenje. Ob toplih sončnih dneh je tudi že kakšno delo v vrtu koristno: na primer prepereli kompostni kup premečemo in potrosimo po vrtu ali okrog sadnih dreves. Nepredelane ostanke pa zložimo nazaj in bodo primerni za gnojenje zelenjavnega vrta maja. V tem času ne smemo obrezovati grmov, ki bodo zacveteli spomladi, lahko pa obrežete žive meje, ki bodo na pomlad bolj bujno odgnale: liguster ali gaber. Če v zimskih prezimovališčih hranite gomolje dalij, kan, gladiol, jih preglejte in če so mogoče začele plesneti ali gniti, vse obolele dele odstranite. Te prostore v opoldanskem času in ob sončnih dneh tudi dobro prezračite in malo orosite z vodo. Če prezimujete nageljne ali druge okenske rastline, sproti odstranjujte odmrle liste ali suhe dele rastlin, da se morebitne bolezni ne bi razširile na zdrave dele rastlin. Te rastline tudi ne marajo prevelikih temperaturnih nihanj. Najbolje bodo dočakale pomlad, če jih imamo pri stalni temperaturi 15 stopinj Celzija. Tudi preveč zalivanja ne marajo, le toliko, da je zemlja vlažna. Tudi dognojujemo jih ne, saj še vedno počivajo. Rasti začnejo marca in takrat jih tudi presadimo.
Seveda imamo tudi v stanovanju radi kakšno cvetočo rastlino čez zimo. Amarilis naj bo na zelo toplem mestu in dokler se ne pokaže popek, ga tudi ni potrebno zalivati, lahko je tudi v bolj temnem kotu. Na svetlo ga postavimo, ko poganjek odžene. Čebulice hijacint in narcis damo v kozarce, v katerih hitro zacvetijo in imamo delček vrta kar v sobi. Ciklame so zimske rože in lepo zacvetijo na svetlem in hladnem. Zalivamo jih raje v spodnji del lončka, če jih polivamo po cvetnih nastavkih, lahko ti zgnijejo. Zadnja leta je zelo modna lončnica kamelija, ki ima tudi raje bolj hladno sobo. Sedaj je čas cvetenja orhidej, ki imajo tudi raje manj zalivanja in svetlo mesto.
Še je zima in to je čas za snovanje načrtov za novo vrtnarsko sezono. Ker se dnevi daljšajo, oznanjajo tudi nova dela v vrtu. Odločimo se, kaj bomo letos sejali in sadili na zelenjavnem vrtu, kaj bo novega na okrasnem delu, kaj bomo posadili v okenska in balkonska korita. Mogoče bomo poseben del vrta namenili dišavnicam, mogoče bomo del vrta preuredili v vodnjak, ali pa iz preveč zaraščenega vrta izkopali stare grmovnice in si preprosto omislili novo zelenico, kjer bo rasla samo lepo negovana trata. Vsako leto pa naj bo naše veselje in delo v vrtu nekaj novega.
Nekaj lahko postorimo tudi že v zelenjavnem vrtu. Mogoče pripravimo toplo gredo za sejanje prve solate in redkvic. Lahko posadimo še zimski česen in čebulo. V rastlinjak lahko posejete enoletne rože (če vam bodo prej zrasle, daljšo cvetno sezono boste imeli). Če imate posajen por, brstični ohrovt, motovilec, imate nekaj svežega iz vrta tudi v tem zimskem času.
Če imate radi cvetje v vsakem letnem času, si v posode pred vhodom lahko posadite že vzgojene in cvetoče telohe. Zraven postavite kakšno spomladansko reso in čudovit šopek prvega cvetja vas po pozdravil vedno, ko pridete domov. Na razpolago je veliko sort, ki so jih vrtnarji vzgojili s križanjem v več barvnih odtenkih: rožnatih, zelenih, rumenih, lila,... Telohi so trajnice, zato jih po cvetenju presadite v vrt, pod kakšen grm in naslednje leto vam bodo spet cveteli. Niso zahtevni, rastejo v vsaki zemlji in radi imajo sončne lege. Če je zima tako kopna kot letošnja, se prvi popki pokažejo že decembra in zrastejo v enem mesecu. Nikoli jih ne prizadene zima. Lahko preselite teloh tudi iz gozda, tudi ta sorta vam bo doma lepo uspevala. Teloh je rastlina, ki ne mara presajanja. Korenine se le počasi razrastejo in potem dolga leta obilno cveti. Pa naj tudi vam prinese nekaj pomladi v vaš dom.