V Zdravstvenem domu Medvode zaenkrat ni še nobenega koncesionarja.

Ne koncesijam v zobozdravstvu

Svet Zavoda Zdravstveni dom Medvode nasprotuje razpisu koncesij za izvajanje zobozdravstvene dejavnosti.

Medvode – Kot smo pisali že v prejšnji številki Sotočja, se je vodstvo ZD Medvode s problematiko v zobozdravstvu obrnilo na občinski svet, ki je na decembrski seji razpravljal o morebitni podelitvi koncesij, za kar se zavzemajo nekateri zobozdravniki. Svetniki so takrat s sklepom zavezali Svet Zavoda ZD Medvode, da se do tega vprašanja opredeli in mnenje sporoči občinski upravi. Svet Zavoda je na svoji seji sredi decembra sprejel sklep, da razpisu koncesij za izvajanje zobozdravstvene dejavnosti nasprotuje.

»Razpis koncesij bi bil racionalen v primeru, ko ZD oziroma Občina Medvode sploh ne bi imela organizirane zobozdravstvene službe in bi bila takšna rešitev za občino cenejša kot izgradnja recimo prizidka k ZD in nakup drage opreme. Ocenjujemo, da morebitna podelitev koncesij ne daje zagotovila za rešitev kadrovskih težav, s katerimi se sooča ZD Medvode,« so zapisali v Svetu Zavoda, katerega predsednica je Nevenka Plešec. V obrazložitvi so opozorili še na nekatere druge stvari: »Profesionalno osebje v ZD Medvode je glede razvoja zavoda neenotno, pa tudi dosedanja realizacija zobozdravstvenega programa ni zadovoljiva.« Zapisali so še, da bi v primeru podelitve na primer štirih koncesij v zobozdravstvu za odrasle to pomenilo 431.725 evrov oziroma 23,8 odstotka izpada letnih prihodkov. Če koncesionarji ne sklenejo delovnega razmerja z že zaposlenimi kadri v ZD, pa še sedem presežnih delavcev in več kot en administrativno-tehnični delavec.

Odločitev Sveta Zavoda proti razpisu koncesij je bila za nekatere nepričakovana, tudi za Vido Šušteršič Bregar, v. d. direktorico ZD Medvode: »Moja pobuda na občino je bila, da bodo lahko nastale razmere, ko bo potrebno zaradi pomanjkanja zobozdravnikov in nezasedenega mesta razpisati koncesije. Razumljena pa je bila napačno, v smislu, da mi s predlogom za razpis koncesij rešujemo kadrovske težave, kar ni res. Osnovna pobuda je bila razpravljati o obeh opcijah in posledicah, ki bi jih prinesla ena in druga, ter se potem odločati na tej podlagi. Tako na občinskem svetu kot na Svetu zavoda pa je razprava potekala le v smeri koncesije da ali ne.« Šušteršič Bregarjeva pravi, da bi s podelitvijo koncesij ugodili tistim zaposlenim zobozdravnikom, ki si želijo postati koncesionarji, vsi problemi v zobozdravstvu pa s tem ne bi bili rešeni. Kot enega večjih problemov omenja tudi ne najboljše odnose, predvsem to, da posamezniki s svojimi aktivnostmi skušajo ustvarjati izredne razmere. Ugotavlja pa: »Ne glede na vse je bila realizacija storitev v odraslem zobozdravstvu mnogo boljša kot prejšnje leto (88 odstotkov), čeprav še vedno predstavlja negativno bilanco.«

Sklep zavoda za občino, za občinski svet ni zavezujoč. Vprašanje pa je, ali bodo svetniki o koncesijah v kratkem sploh razpravljali. »Iz dolge razprave na zadnji seji je bilo razvidno, da je bila večina svetnikov proti koncesijam, zato ne vem, če bi vnovična razprava prinesla kaj sprememb, sploh glede na sklep Sveta Zavoda, s katerim pa smo svetnike seveda seznanili,« je povedal župan Stanislav Žagar.

Dr. Zevnik: »Če koncesij ne bo, je zelo verjeten moj odhod«

Na sklep Sveta Zavoda ZD Medvode so se že odzvali zobozdravniki. »Štirje ali pa celo pet od skupno šestih si želimo postati koncesionarji. Neprestano se trudimo za izboljšanje pogojev. Stanje se vleče že sedem let, sprememb pa ni. Odgovornost za to nosijo: direktor ZD Medvode, svet zavoda, oddelek za družbene dejavnosti in posamezni svetniki. Očitno je, da vsak po svoje in nekako vsi skupaj »ščitijo« pridobitve samoupravnega sistema. V takšni ureditvi ne bom več dolgo vztrajal. Če občina ne bo razpisala koncesij, je zelo verjetno, da bom šel drugam, v drugo občino. In resnično ne gre za izsiljevanje,« je povedal dr. Krištof Zevnik. Podpisani zobozdravniki so odgovor na nestrinjanje z obrazložitvijo sklepa Sveta Zavoda, v katerem je po njihovem mnenju navedenih vrsto neresnic in manipulacij, naslovili na občinske svetnike in na župana. Med drugim so zapisali, da svet zavoda v vseh teh letih ni predlagal niti ene konkretne rešitve za izboljšanje razmer, da njihove ugotovitve o splošnem pomanjkanju zobozdravnikov temeljijo na napačni interpretaciji. Pojasnjujejo, da dejansko obstaja pomanjkanje zobozdravnikov, vendar v zdravstvenih domovih, medtem ko koncesionarji z nadomeščanji nimajo težav. Zavračajo tudi očitke, da so si zobozdravniki neenotni glede vizije opravljanja zobozdravstvenega poklica.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Nasveti / ponedeljek, 25. junij 2012 / 07:00

Štiri tačke ...

Setiče/Freiberg (1920 m) - Gora na avstrijski strani Karavank. Ob lepem vremenu nas na vrhu nagradi s čudovitim razgledom. Z malce sreče nas do vrha spremlja prav poseben gorski vodnik.

Objavljeno na isti dan


Šport / torek, 6. marec 2007 / 06:00

Petra s srebrno kolajno doma

Včeraj ponoči so se s svetovnega prvenstva nordijcev v Sapporu domov vrnili še zadnji naši športniki, lep sprejem na Brniku pa je doživela Petra Majdič, ki je domov prinesla srebrno kolajno.

Preddvor / torek, 6. marec 2007 / 06:00

Preddvor ima proračun

Občinski svet v Preddvoru je potrdil osnutek letošnjega proračuna. Pričakujejo tudi denar iz evropskih skladov.

Bled / torek, 6. marec 2007 / 06:00

Bled bi radi čim prej očistili

Bled - Zaradi tople zime so se na Bledu odločili, da bodo letos prej kot druga leta pripravili sicer tradicionalno akcijo Očistimo naš kraj. Začeli so čistiti obalo jeze...

Škofja Loka / torek, 6. marec 2007 / 06:00

Obvoznica je najbolj vroča tema

Med pobudami in vprašanji loških svetnikov tudi poljanska obvoznica. V nadzornem odboru spregledani predlogi SDS?

Žiri / torek, 6. marec 2007 / 06:00

Črno odlagališče postaja bel labod

Nekdanje divje odlagališče v Osojnici, kjer že deluje zbirni center za odpadke za občino Žiri, bo kmalu legalizirano.