Zadruga toži občino Kranj
Stanovanjska zadruga Gorenjske zaradi neupravičene obogatitve na njen račun toži Mestno občino Kranj za 503 tisoč evrov. Občina tožbeni zahtevek zavrača, ker naj bi že zastaral, poleg tega pa meni, da ni upravičen.
Kranj – Nad Mestno občino Kranj visi kar nekaj težkih odškodninskih tožb. Znano je, da Dimnikarstvo Dovrtel zaradi znanih zapletov s podelitvijo dimnikarske koncesije toži kranjsko občino in od nje skupaj zahteva približno 1,9 milijona evrov odškodnine. Nesojeni kupci petih lokalov na Koroški cesti v Kranju Ljuba Dermota, Zlatarstvo Mohorič, podjetje Partner in Jelena Jukić Wilfan na okrožnem sodišču v Kranju vodijo pravdo za plačilo odškodnine 156 tisoč evrov. Pred kratkim pa smo izvedeli, da precejšnjo vsoto evrov od Mestne občine Kranj zahteva tudi Stanovanjska zadruga Gorenjske, ki je po odvetnici Darji Roblek na kranjsko okrožno sodišče vložila pravdni zahtevek v višini 503 tisoč evrov s pripadajočimi zamudnimi obrestmi, ki naj bi menda znašale že dobrih štiristo tisoč evrov. Skupaj torej že za skoraj milijon evrov.
Stanovanjska zadruga Gorenjske oziroma njen direktor Franc Teran kranjski občini očita, da je na njen račun neupravičeno obogatela, ko je septembra 2002 Gradbincu Gip prodala 6.360 kvadratnih metrov veliko nepozidano gradbeno zemljišče na Drulovki, za kar je iztržila 130 milijonov tolarjev. V zadrugi navajajo, da občina tedaj sploh ni bila lastnik tega zemljišča, čeprav je bilo tako stanje v zemljiški knjigi. Takratni Sklad stavbnih zemljišč občine Kranj je namreč leta 1986 komunalno opremljeno zemljišče v 65 odstotkih prenesel na Stanovanjsko zadrugo Kranj, pravnega prednika Stanovanjske zadruge Gorenjske, ki je morala zato skladu plačati 65 odstotkov zemljišča in prav tolikšen delež stroškov komunalnega opremljanja. Svoje obveznosti je poravnala do 31. avgusta 1989. Ker obračun med Mestno občino Kranj in stanovanjsko zadrugo nikoli ni bil narejen, na zadrugi menijo, da je občina neupravičeno prejela del kupnine, ki bi moral pripasti stanovanjski zadrugi.
V kabinetu župana Damjana Perneta so nam v sredo potrdili, je bila omenjena tožba na kranjsko sodišče vložena 29. januarja lani, občina pa je nanjo odgovorila 17. maja. Izvedeli smo, da se občina v odgovoru na tožbo sklicuje na zastaranje tožbenega zahtevka, zato sodišču predlaga, da zahtevek stanovanjske zadruge zavrže. Če pa bo sodišče ugotovilo drugače, je občina že naznanila, da tožbenemu zahtevku nasprotuje v celoti. Dodajajo še, da podatek o 415 tisoč evrih zamudnih obrestih ne drži, »saj je v tožbi zahtevana le glavnica in ne tudi obresti«, piše v odgovoru na naša vprašanja, ki nam ga je posredovala Mendi Kokot, v kabinetu župana odgovorna za odnose z javnostjo.