Bolezni so huda nadloga
Čebelje bolezni so vse hujša nadloga, ugotavljajo v Čebelarski zvezi Zgornje Gorenjske in opozarjajo, da se izobraževanja o zdravstvenem varstvu čebel udeležuje premalo čebelarjev.
Breznica – Odkar je predsednik zveze Boštjan Noč postal tudi predsednik Čebelarske zveze Slovenije, se je dejavnost gorenjske zveze v primerjavi s prejšnjimi leti nekoliko zmanjšala, še vedno pa je lahko za zgled drugim v Sloveniji, so ugotavljali na petkovem občnem zboru, kjer je bilo slišati tudi predlog, da naj Noč znova kandidira za predsednika slovenske zveze. Ko je poročal o delu gorenjske zveze, je dejal, da so lani še nekoliko izboljšali plemenilno postajo na Zelenici in da je skupina čebelarjev in čebelarskih strokovnjakov pripravila program vzreje in zaščite kranjske čebele s poudarkom na vzreji na Zelenici. Najbolj aktivni so bili pri izobraževanju, saj so pripravili kar 34 predavanj, pri tem pa so največji poudarek dali izobraževanju o zdravstvenem varstvu čebel. Pripravili so predavanja o zdravljenju čebeljih bolezni s pomočjo eteričnih olj, o hudi gnilobi in poapneli zalegi ter več delavnic o zatiranju varoze v zimskem času. Čeprav so bolezni vse večji problem slovenskega čebelarstva, je bila udeležba na predavanjih in drugih oblikah usposabljanja dokaj slaba. Še najbolj so pogrešali čebelarje, ki bi najbolj potrebovali takšna znanja.
Na tradicionalnem avgustovskem srečanju čebelarjev so podelili priznanje naj župan, panj s čebelami, nekdanjemu žirovniškemu županu Francu Pfajfarju, sodelovali pa so tudi na ocenjevanjih medu in drugih prireditvah, ki so pomembne za promocijo čebeljih pridelkov. Zveza sodeluje pri gradnji čebelarsko izobraževalnega središča v Lescah, skupaj s partnerji z Gorenjskega in avstrijskega Koroškega pa bo kandidirala na razpisu s projektom čezmejnega sodelovanja Po čebelah se vižej. V okviru projekta naj bi raziskovali lastnosti kranjske sivke in ugotavljali razlike med medom, nabranim na Gorenjskem in na avstrijskem Koroškem, vključili čebelarstvo v turistične programe, predstavili otrokom pomen čebelarstva ter postavili na Gorenjskem tri testne postaje – v biotehniškem centru v Strahinju, v čebelarskem domu Brode in v čebelarsko izobraževalnem centru v Lescah. Po sklepu občnega zbora so plemenilno postajo na Zelenici za pet let oddali v najem čebelarju Branetu Kozincu, še naprej pa bodo (kljub pomislekom nekaterih) izdajali glasilo Kranjska č'bela. Kot je povedal podpredsednik zveze Franc Kotnik, bo letos predavanj nekoliko manj kot lani, Čebelarska zveza Slovenije bo vzpostavila mrežo čebelarskih preglednikov, tradicionalno srečanje čebelarjev pa bo letos v Bohinju. V razpravi je bila najbolj spodbudna novica, da se zanimanje mladih za čebelarstvo povečuje. V čebelarsko društvo Škofja Loka, na primer, se je v zadnjem času včlanilo deset novih članov, večina med njimi stara do trideset let.