Za požige pogojna kazen
Na kranjskem sodišču so v sredo na pogojno zaporno kazen obsodili 24-letnega Roberta Kuharja iz Bohinjske Bistrice, ki je avgusta 2006 s požigom treh senikov in poskusom požiga četrtega sejal strah med Bohinjci.
Kranj – Sodni senat kranjskega okrožnega sodišča je v sredo 24-letnemu Robertu Kuharju, nekdanjemu članu Prostovoljnega gasilskega društva Bohinjska Bistrica, zaradi podtikanja požarov na območju Bohinja konec avgusta 2006 izrekel pogojno obsodbo 18 mesecev zapora s preizkusno dobo treh let. Pri izreku sodbe je upošteval, da je bil zmanjšano prišteven, ko je tri senike požgal, četrtega pa poskušal požgati. Sodnica Marjeta Dvornik mu je še odredila, da trem oškodovancem v dveh letih poplača skupno 4.678 evrov škode, sicer bo sodišče znova proučilo, ali mora iti za zapahe. Sodba ni pravnomočna.
Obtoženi Robert Kuhar, ki sedaj živi pri partnerici v Radovljici, je svoje dejanje priznal že s prvim dnem prijetja in ga še vedno obžaluje. »Žal mi je, kolikor imam las na glavi,« je dejal. Že preiskovalni sodnici je razložil, da je prvi požar zanetil s cigaretnim ogorkom, v preostalih treh primerih pa je za vžigalno sredstvo uporabil plastične zamaške, v katere je nalil mešanico bencina, olja in razredčila. Po mnenju sodnega izvedenca psihiatra Branka Brinška je požare podtikal zaradi notranje napetosti in psihičnih težav, zaradi katerih je zapadel v stanje začasne duševne motnje, ki je bistveno zmanjšala sposobnosti obvladovanja. Kljub vsemu je dobro razumel posledice svojega dejanja, je dodal psihiater.
Zaradi psihičnih težav si je Kuhar v tistem obdobju nameraval vzeti življenje, zato so mu v gasilskem društvu prepovedali opravljati operativno delo in voziti gasilska vozila. To ga je precej prizadelo, še posebej, ker ga je vožnja velikih vozil vznemirjala. S podtikanjem požarov, ki jih je nato tudi sam pomagal gasiti, si je tako želel spet pridobiti mesto operativnega gasilca. »Ko sem hodil na gašenje, sem skušal dokazati, da tudi jaz znam nekaj narediti,« je razložil v preiskavi.
Tožilka Nadja Gasser je sledila ugotovitvam psihiatra, zato je sodnemu senatu predlagala pogojno obsodbo dvajset mesecev zapora s preizkusno dobo štirih let, pri tem pa naj upošteva olajševalne okoliščine: poleg zmanjšane prištevnosti še priznanje in obžalovanje dejanja, pripravljenost povrniti škodo, mladost obtoženca ter njegovo namero, da si uredi življenje in družino, saj s partnerico pričakujeta otroka. Zagovornik, ki je sicer predlagal pravno prekvalifikacijo kaznivega dejanja požiga v milejšo obliko poškodovanja stvari, je na tožilkin predlog odgovoril: »Obramba se s pogojno sodbo strinja, ni pa potrebna takšna ostrina.« Sodni senat mu je z omilitvijo kazni nazadnje tudi prisluhnil.