Slavno križišče v Gorenji vas, kjer se cesta "konča", bo naslednje leto preurejeno v krožišče. (Foto: Gorazd Kavčič)

NE radioaktivnim odpadkom

Občinski svetniki so na zadnji seji zavrnili letno poročilo rudnika o vplivih na okolje. Občina je uspela pridobiti 888.500 evrov nepovratnih evropskih sredstev.

Gorenja vas-Poljane – Na zadnji seji občinskega sveta je župan Milan Čadež razkril, da je sredi prejšnjega leta prejel anonimko, ki ga je opozorila, da želi Rudnik Žirovski Vrh na odlagališče Jazbec prepeljati radioaktivne odpadke. Kaj se je zgodilo?

»Direktor RŽV g. Avberšek je na Nadzornem svetu RŽV v Poročilu podjetja RŽV, d. o. o., za leto 2006 omenil, da bodo na Jazbec pripeljali nazaj vzorce rude in jedra vrtin, ki so ostali od raziskav in se nahajajo na Inštitutu Jožef Stefan, tukaj mi ni bilo nič sumljivega. V zapisniku je bila vsebina nekoliko spremenjena, saj so bili dodani še »radioaktivni odpadki«. V dokumentaciji, s katero razpolagamo, so bili dodani še trije sodi uranovega koncentrata in v njih je problem, saj je v vsakem kilogramu koncentrata aktivnost urana-238 med 7300 in 9500 kBq (kilobekerelov), takšni odpadki pa ne sodijo na Jazbec. Jaz osebno in kot župan nimam nič proti vrnitvi materiala na izvor, vendar moramo upoštevati že predpisane meje. Radioaktivni odpadki sodijo v odlagališče radioaktivnih odpadkov in ne na odlagališče rudniške jalovine. Zavzemam se, da je o takšnem dogodku nujno potrebno obvestiti javnost, kakor se to dela v Evropi in tudi drugod v Sloveniji. Spomnimo se dogodkov pred osmimi leti, ko so odpadke s trikrat manjšo skupno aktivnostjo iz Zavratca na zahtevo lokalnih prebivalcev prepeljali v skladišče, kamor sodijo.«

Občinskemu svetu ste tudi predlagali, da ne sprejme poročila rudnika o vplivih na okolje v letu 2006. Zakaj?

»Letos smo poročilo RŽV natančno pregledali in ugotovili, da so zakonsko predpisane mejne vrednosti amonijevih in sulfatnih ionov v izcednih vodah iz jalovišča Boršt že dolga leta presežene, izvedeni pa niso bili nobeni ukrepi za izboljšanje stanja. Zelo je moteče, ker je inšpekcija za okolje že leta 1997 opozorila na prekoračene mejne vrednosti in od RŽV zahtevala ukrepe za zmanjšanje emisij, vendar se od takrat ni nič zgodilo v tej smeri.«

 

Lani je občini po vaših prizadevanjih uspelo pridobiti milijon evrov sredstev na ta račun. Kako boste sredstva porabili?

»Obseg investicij je zaradi pridobitve dodatnih sredstev bistveno večji od siceršnjih zmožnosti občinskega proračuna. S pridobljenim denarjem bomo predvsem povečali vlaganja v varnost naših občanov. V mislih imam pločnike z rekonstrukcijo ceste od Gidorja mimo Cerkve do osnovne šole Ivana Tavčarja, izgradnja pločnikov in javne razsvetljave pri novem krožišču v Gorenji vasi, rekonstrukcijo ceste od novega krožišča do odcepa za Bloke v Blatih z ureditvijo pločnikov in javne razsvetljave. Močno pritiskamo za izboljšanje prometne varnosti v nadaljevanju odseka ceste do Todraža, ki pa bo zaradi obsežnosti investicij vključena v plane za naslednja leta.«

 

Vsi gorenjski občinski projekti, ki ste jih občine prijavile na drugi razpis za razvoj regij, so uspeli. Občina Gorenja vas-Poljane je prijavila projekt komunalnega urejanja Gospodarske cone Dobje. Za kakšen projekt gre?

»Z uspehom na razpisu smo pridobili 888.500 evrov iz evropskega sklada. Skupna investicija za ureditev gospodarske cone Dobje znaša 2,2 milijona evrov, kar pomeni, da bo občina morala zagotoviti večino denarja. Razpis določa, da moramo 60 odstotkov denarja porabiti še letos, preostanek pa v naslednjem letu, tako da bo investicija hitro zaključena. Po zaključku gradnje komunalne opreme nove gospodarske cone v občini bodo v njej lahko z gradnjo začeli že izbrani investitorji. To so Polycom, Kamnoseštvo Mravlja in Zidarstvo Božnar. Sedanji obrat žage se bo moral preseliti na drugo lokacijo.«

 

Na prejšnji seji je občinski svet znova potrdil lokacijski načrt za omenjeno cono. Zakaj je bilo to potrebno in kdaj se bodo dela začela izvajati?

»Prejšnji lokacijski načrt ni predvideval potreb sedanjih investitorjev, saj so bile parcele izrisane za neznane kupce. Po sklenitvi pogodb s sedaj že znanimi investitorji, ki so povedali tudi svoje zahteve, pa smo ugotovili, da so potrebne spremembe, saj bodo investitorji le tako lahko pridobili gradbena dovoljenja.«

 

Na zadnji seji občinskega sveta, ki je bila tik pred prazniki, so svetniki tudi prvič v zgodovini občine sprejeli proračun pred začetkom koledarskega leta.

»Sprejem proračuna pred začetkom koledarskega leta je zelo pomemben, saj zaradi tega lahko sedaj, v zimskem času oziroma v mrtvi gradbeni sezoni, v miru pripravljamo dokumentacijo za investicije. V preteklosti je bilo treba namreč čakati na sprejem proračuna, dokumenti so se zbirali spomladi, z deli pa se je začelo šele jeseni, gradbeniki pa so nato hiteli in upali na milo zimo. Z že sprejetim proračunom lahko prej objavimo razpise za izbiro izvajalcev del in prav tako je možno prej objaviti razpise za občinske subvencije (šport, kultura, kmetijske subvencije, …), saj bodo letos razpisi objavljeni že februarja, najkasneje marca.«

 

V Gospodarski coni Todraž ste se lotili projekta daljinskega ogrevanja, hkrati pa napovedali možnost širitve v Gorenjo vas. Ali lahko natančneje opišete projekt?

»Za daljinsko ogrevanje na lesno biomaso, s proizvodnjo in distribucijo toplote kot tudi proizvodnjo lesne biomase, bo poskrbelo občinsko podjetje Bioenergetika. Drži, ne želimo ostati zgolj pri ogrevanju gospodarske cone Todraž, ampak že razmišljamo tudi o novi kotlovnici, ki bi lahko ogrevala večje družbene objekte, kot sta šola, zdravstveni dom, tudi večstanovanjske objekte, kakor tudi druga strnjena naselja v občini. Ti načrti se ne bodo izvajali letos, ampak so zgolj razmišljanja za prihodnost.«

 

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Gorenjska / četrtek, 22. december 2016 / 10:51

Obvezni senzorji monoksida

Do konca leta je ob kurilnih napravah obvezna namestitev senzorjev ogljikovega monoksida. Sankcije niso predpisane, je pa namestitev v dobro vsakega posameznika, pravijo na okoljskem ministrstvu.

Objavljeno na isti dan


Škofja Loka / sreda, 30. januar 2008 / 07:00

Državni svet, naložba v boljše zakone

Blaž Kavčič, doma na Formah, je tik pred koncem minulega leta postal predsednik Državnega sveta. V politiki ima že kar nekaj kilometrine, še daljša pa je njegova poslovna kariera. Kot že v preteklosti...

Splošno / sreda, 30. januar 2008 / 07:00

Vse kar delam, delam s srcem

Boris Oblak, profesor likovne umetnosti iz Hotovlje, je leto začel v polnem ustvarjalnem zagonu. Za letos načrtuje samostojno razstavo, prodor na glasbenem področju in si hkrati močno želi, da bi znov...

Splošno / sreda, 30. januar 2008 / 07:00

Komentar: Ekologi

Po novem letu, najbrž tudi zaradi šolskih počitnic, se na zimsko smuko v Slovenijo in seveda tudi v Italijo, Avstrijo, Švico in Francijo (pa morda še kam) poda tudi veliko Hrvatov.

Železniki / sreda, 30. januar 2008 / 07:00

Deseti otrok pri Mravlju v Davči

V začetku januarja je Tatjana Bevk iz Davče povila desetega otroka, sina Gašperja.

Škofja Loka / sreda, 30. januar 2008 / 07:00

Squash je igranje šaha v gibanju

Čeprav je škofjeloški Squash klub star komaj dobro leto, so njihovi igralci na zadnjem državnem ekipnem prvenstvu osvojili tretje mesto, te dni pa se pripravljajo na organizacijo mednarodnega turnirja...