Ohranjajo spomin na vojno
Policijsko veteransko društvo Sever - Gorenjska ne povezuje samo svojih pripadnikov, ki so bili aktivni v vojni za osamosvojitev Slovenije, ampak v svoje vrste vabi vse državljane, ki želijo ohraniti spomin na vojne dogodke.
Zgornji Brnik – Na brniškem letališču, eni najpomembnejših tarč jugoslovanske vojske v osamosvojitveni vojni leta 1991, je bil v soboto občni zbor Policijskega veteranskega društva Sever - Gorenjska. Predsednik društva Stanislav Ficko priznava, da združenje Sever večina Slovencev povezuje samo z desetdnevno vojno, vendar pa to povezuje vse aktivne in rezervne pripadnike nekdanje milice, ki so sodelovali že pri preprečitvi mitinga resnice leta 1989 v Ljubljani, kasnejšem formiranju manevrske strukture narodne zaščite in v vojni za Slovenijo. 1. december, ko je bil leta 1989 napovedan miting resnice v Ljubljani, je tudi dan združenja Sever.
»Gorenjski policisti oziroma tedanji miličniki smo imeli sicer izkušnje s preprečevanjem takšnih mitingov že od poletja 1989, ko smo v Kranju in drugod po Gorenjskem preprečevali mitinge Dragiše Marojevića, ki je tedaj ustanovil Zvezo za obnovitev enakopravnosti občanov,« se spominja Ficko, med osamosvojitveno vojno poveljnik vojne enote milice Postaje milice Kranj, sedaj pa višji policijski svetnik v vodstvu Generalne policijske uprave v Ljubljani.
Tako kot v slovenskem združenju Sever tudi v gorenjskem društvu skrbijo za ohranitev zgodovinskega spomina na vlogo slovenskih policistov v osamosvojitvenih procesih. »Ne želimo delitve na bolj ali manj zaslužne, saj smo tedaj vsi skupaj delali. To velja tudi za vojno na Gorenjskem, kjer je bilo malo žrtev, kar je tudi posledica veliko pametnih in diplomatskih potez, ki so preprečile nepotrebno prelivanje krvi. Tiste dni smo seveda poleg modrosti imeli tudi precej sreče,« pravi Ficko.
Najpomembnejših vojnih dogodkov se vsako leto skupaj z Zvezo vojnih veteranov za Slovenijo spomnijo s slovesnostmi ob znamenjih na mejnih prehodih Rateče, Karavanke, Jezersko in na letališču Brnik. »V programu dela v 2008 smo si zadali tudi organizacijo osrednje spominske slovesnosti društva, ki bo 27. junija na sedežu Policijske uprave Kranj. Tedaj bomo odkrili spominsko znamenje dogodkom v letu 1991, saj sta v tem objektu delovali Republiška koordinacijska podskupina ter vojna enota milice UNZ Kranj. V prihodnosti nam ostane še postavitev spominskega znamenja vojaškemu spopadu v Škofji Loki.«
Zgodovinski spomin v Severu ohranjajo tudi z izdajo knjig. Publikacijo o vojnih in predvojnih dogodkih so izdali v združenju Sever, drugo je izdalo notranje ministrstvo, sedaj pa v društvu Sever – Gorenjska pripravljajo zbornik o vojnih dogodkih na Gorenjskem. »Zbornik, ki ga želimo izdati čim prej, bo v celoti temeljil na uradnih dokumentih,« napoveduje Ficko, ki v društvo vabi tudi nove člane, tako tiste, ki so sodelovali v vojnih procesih kjerkoli v Sloveniji, kot tudi druge državljane. V gorenjskem društvu je sicer 352 članov, samo lani so pridobili 70 novih.