Pomemben mejnik za banke
Banke že omogočajo svojim strankam prve storitve na enotnem območju plačil v evrih - SEPA.
Kranj – Včeraj so v vseh državah evro območja potekale slovesnosti, s katerimi so zaznamovali pomemben mejnik pri uresničevanju enotnega območja plačil v evrih – SEPA. Osrednja evropska slovesnost je bila v Bruslju, osrednja slovenska pa v organizaciji Združenja bank Slovenije v Ljubljani. Banke, ki so pristopile k projektu SEPA, od včeraj omogočajo strankam pošiljanje in prejemanje čezmejnih kreditnih plačil SEPA, še letos pa bo to možno tudi za domača plačila. Kreditno plačilo SEPA je zelo podobno dosedanjemu plačilnemu nalogu, razlika je le ta, da SEPA plačilo temelji na enakih standardih, postopkih in pravilih, ki veljajo na celotnem območju SEPA. Eden od standardov je izvedba plačila najkasneje v treh delovnih dneh od datuma sprejema plačilnega naloga. Čezmejne plačilne naloge bo možno pošiljati le znotraj območja SEPA na banke, ki so se vstopile v SEPA. Če bo stranka želela poslati plačilo SEPA na banko, ki se ni vključila v SEPA, ji ga matična banka ne bo zavrnila, ampak ga bo izvedla po dosedanjih pravilih.
Vzpostavitev enotnega območja plačil v evrih SEPA bo prebivalstvu, gospodarskim družbam in drugim uporabnikom plačilnih storitev omogočila, da bodo znotraj območja SEPA pošiljali in prejemali plačila v evrih pod enakimi pogoji ter z enakimi pravicami in obveznostmi, pri tem pa ne bo pomembno, v kateri državi ima stranka transakcijski račun oz. prek katere banke opravlja plačilni promet. Območje SEPA zajema vseh petnajst članic evro območja, preostalih dvanajst članic Evropske unije, tri članice Evropskega ekonomskega prostora (Islandijo, Norveško, Liechtenstein), Švico ter devet »čezmorskih« ozemelj, ki so pod upravo držav Evropske unije.
V Sloveniji poteka projekt vzpostavitve SEPA od spomladi lanskega leta, pri tem pa banke tesno sodelujejo z Banko Slovenije in ministrstvom za finance ter z Evropskim svetom za plačila v Bruslju. Uvedba SEPA plačil bo postopna, predvideno je, da bi do konca leta 2010 opustili večino sedanjih plačilnih instrumentov in jih nadomestili s plačilnimi instrumenti SEPA.