Vse več okužb dihal in rotaviroz
Če zbolite za gripo, počivajte, veliko pijte in uživajte vitamin C, po potrebi vzemite zdravila za znižanje telesne temperature. Če se stanje slabša, obiščite zdravnika.
Kranj - »V zadnjih dveh tednih se je na Gorenjskem povečalo število obolelih za akutnimi respiratornimi obolenji, gripo in gripi podobnimi obolenji,« je povedala Brigita Peternelj, dr. med., vodja Oddelka za nalezljive bolezni na Zavodu za zdravstveno varstvo Kranj. V prihodnjih dneh naj bi se število obolelih še povečalo. »Svetujemo, da oboleli ostanejo doma, naj ne obiskujejo starejših oseb, kroničnih bolnikov ali oseb, ki so v bolnišnici. Prav tako naj ne obiskujejo družin z dojenčki, saj je pri njih lahko potek bolezni dosti hujši. V družini z obolelim je treba prostore večkrat na dan prezračiti in mokro čistiti, vsi člani družine naj si pogosto umivajo roke. Oboleli naj si ob kašljanju in kihanju pokrije usta in nos z robčkom za enkratno rabo, ki ga takoj po uporabi odvrže in si umije roke,« pravi Peterneljeva. Bolniki naj počivajo, uživajo veliko tekočin in vitamina C in po potrebi ob visoki vročini vzamejo zdravila za znižanje telesne temperature. Če se vam stanje slabša, obiščite zdravnika. Obisk pri zdravniku se priporoča tudi starejšim od 65 let, dojenčkom in mlajšim otrokom, nosečnicam in doječim materam. Najučinkoviteje se pred gripo zavarujete s pravočasnim cepljenjem in z vzdrževanjem psihofizične kondicije.
Januarski teden zdravja farmacevti posvečajo preventivi in zdravljenju gripe ali influence. Svetovali vam bodo izbiro primernega zdravila za zdravljenje povišane telesne temperature ter lajšanje bolečin, kašlja in drugih simptomov. Pomagali vam bodo tudi pri prepoznavanju gripe, saj jo dostikrat težko ločimo od navadnega prehlada ali druge virusne okužbe.
»Na Gorenjskem opažamo tudi vse več rotavirusnih okužb in črevesnih okužb, ki jih povzročajo drugi virusi. Okužba z rotavirusi povzroča drisko, bruhanje in povišano telesno temperaturo. Najpogosteje prizadene dojenčke in otroke do treh let, pa tudi starejše, ki imajo iz različnih razlogov oslabljen imunski sistem. Rotavirusi so zelo kužni in se z lahkoto prenašajo. Velike količine virusov se izločajo predvsem z blatom bolnika, pa tudi z izbruhanino. Pogosti so prenosi v družini, pa tudi v kolektivih, kot so vrtci, šole, domovi za ostarele. Pomembno je zadostno nadomeščanje izgubljene tekočine, saj zaradi pogostega bruhanja in vodene driske hitro pride do izsušitve, ki se lahko konča tudi s smrtjo. Bolniki naj ostanejo doma še 48 ur po prenehanju driske,« opozarja Brigita Peternelj. Najpomembnejši ukrep za preprečevanje rotaviroz je umivanje rok, te okužbe se pri majhnih otrocih preprečujejo tudi s pravočasnim preventivnim cepljenjem.