Za naše omrežje največ od nemških davkoplačevalcev
Slovenski upravljavec elektroenergetskega omrežja Eles največ zasluži s prenosom energije iz Nemčije v Italijo in na Balkan.
Ljubljana – V četrtek so na Eles - Elektro Slovenija spregovorili o lanskem poslovanju in letošnjih načrtih in iz ust direktorja Vitoslava Türka smo izvedeli nekaj zelo zanimivih dejstev. Lansko poslovanje je namreč ocenil kot zelo uspešno, pri čemer so glavnino prispevali zaslužki, ki jih je slovenski operater elektroenergetskega omrežja zaslužil s prenosi električne energije prek Slovenije za tujino.
Domača omrežnina ni pomembna
Čeprav natančnejših številk o poslovanju nismo izvedeli - lani je Eles ustvaril okoli 30 milijonov evrov čistega dobička, kar je približno enako kot leto poprej in ki ga bodo v celoti namenili v investicije, je zanimiva trditev prvega moža Elesa, da so sredstva iz domače omrežnine zanemarljiva in da so poglavitni zaslužki s prenosom električne energije iz Nemčije, kjer je proizvodnja ogromna in s tem nižje cene, na Balkan in v Italijo, kjer so cene zaradi velikih primanjkljajev zelo visoke. Z razliko v ceni zaradi izredne strateško pomembne geografske lega Slovenije pa uspešno služi Eles. Letošnje povišanje slovenskih omrežnin (med 6 in 9 odstotki) so po Türkovih besedah bili potrebni zgolj zato, da se spoštuje evropska metodologija oblikovanja omrežnin, za Eles pa to ni pomembno.
Nemci zahtevajo spremembe
Ker je seveda postalo jasno, da v Sloveniji zelo dobro služimo s prenosom, so nemški proizvajalci zahtevali drugačno delitev zaslužkov iz razlik v ceni, vendar je našim predstavnikom v Bruslju s posebno študijo uspelo takšne zahteve v imenu delovanja prostega trga blokirati. Tako ostaja dejstvo, da ima Eles priložnost za dobro poslovanje in nadaljnje investiranje v bistvu, kot je dejal direktor Türk, na račun nemških davkoplačevalcev, s katerih denarjem so gradili velike proizvodne zmogljivosti v Nemčiji. V dobro našim načrtom v prihodnje gre tudi dejstvo, da Avstrijci gradijo novo zmogljivo prenosno traso oziroma linijo proti naši državi, ki bo omogočila še večje prenose električne energije prek Slovenije v Italijo.
Leto prilagajanja EU
Sicer pa je leto 2007 v Elesu minilo v znamenju prilagajanja organizacijske strukture določilom Evropske unije, kot najpomembnejši poslovni dogodek pa je bil izpostavljen podpis sporazuma o prenosu električne energije z Italijo, pri čemer sta si državi postavitev vseh potrebnih regulacijskih naprav pravično razdelili. Lansko leto je bilo za Eles tudi leto prevzema evropske regulative, ki so ga opravili v nasprotju z večino evropskih držav brez prehodnega obdobja, tako rekoč »čez noč«, podpisali, kot je bilo rečeno, »goro meddržavnih sporazumov« in uspešno, brez motenj pognali nov računalniški podporni sistem, ki deluje doslej brezhibno (takšna uvedba je v Avstriji in Italiji povzročila razpade sistema).
Pospešeno investiranje
Za leto 2008 v Elesu načrtujejo za 78,5 milijona evrov investicij v prenosno omrežje, pri čemer bodo vložili 53 milijonov evrov v dopolnitev obstoječega prenosnega omrežja in 31,8 milijona evrov v novogradnje. Vrednost letošnjih investicij je kar za šestkrat večja kot pred dvema letoma. Uspešna uskladitev in prilagoditev evropskemu sistemu in direktivam je dvignilo ugled Elesa, ki mu je bilo konec lanskega leta zaupano vodenje srednjeevropske regije na tem področju ter vodenje razvoja računalniške podpore. Na Elesu so se lani morali pri investicijah prvič spoprijeti z zahtevnim sistemom javnega naročanja, veliki premiki v evropski elektroenergetiki pa imajo za posledico izredno dolge dobavne roke pri nakupu opreme. Pospešen razvoj zahteva tudi kadrovsko krepitev, zato v Elesu zaposlujejo po stopnji 16 do 18 odstotkov letno in se srečujejo s primanjkljajem strokovnjakov, ki jih potrebujejo.
Rešitev je v jedrski energiji
Na vprašanje, kako kaže s cenami električne energije v prihodnje, je direktor Elesa izrazil prepričanje, da bodo te cene še naprej rasle, pri čemer jih bo mogoče, dokler bo na opisan način denar še prihajal v našo državo, še kontrolirati. Slovenija se bo morala potruditi, da zmanjša svojo energetsko odvisnost. Usmeritev v jedrsko energijo, takšna je tudi usmeritev po vsej Evropi, je po njegovem mnenju edino racionalna. Odpira celo možnost ustvarjanja dobičkov na sosednjih trgih.