Za najhujše zločine dosmrtni zapor
Takšno kazen imajo že v 24 državah in ni razlogov, da je ne bi uvedla tudi Slovenija, je povedal minister za pravosodje Lovro Šturm.
Ljubljana – Vlada je v četrtek določila besedilo novega Kazenskega zakonika, ki ga bo posredovala v sprejem državnemu zboru. V predlogu novega zakonika so številne novosti. Minister za pravosodje Lovro Šturm je povedal, da prinaša nove, boljše, jasnejše in ustreznejše rešitve pri izrekanju kazenskih sankcij. Največja novost je možnost izreka kazni dosmrtnega zapora za najhujša kazniva dejanja zoper človečnost. Minister za pravosodje Lovro Šturm je ob tem povedal, da poznajo takšno kazen v 24 evropskih državah in da Slovenija za njimi ne sme zaostajati. Dosmrtna kazen pa v praksi ne pomeni prestajanja kazni do smrti, saj novi zakonik dopušča možnost izpustitve po 25 letih in pomilostitev. Novi zakonik omogoča različne načine prestajanja zapornih kazni, tudi na prostosti z delom za humanitarne organizacije in lokalne skupnosti. Na novo so opredeljeni zastaralni roki. Če bo zakonik državni zbor sprejel, bo dobila Slovenija tudi evidenco pedofilov, ki bo dostopna izključno ustanovam, ki se ukvarjajo z vzgojo, izobraževanjem in oskrbo otrok.
Novi kazenski zakonik daje posebno pozornost kaznivim dejanjem zoper delovno razmerje in kaznivim dejanjem zoper gospodarstvo. Uvaja nekatera nova kazniva dejanja, na primer na delodajalčevo preprečevanje zanositve pri delavkah in šikaniranje na delovnem mestu. Minister Šturm je povedal, da se priprave novega kazenskega zakonika niso lotili lahkomiselno in na hitro, ampak premišljeno, ob upoštevanju analiz, ki so bile opravljene v zadnjih dvanajstih letih.
Vlada je v četrtek sprejela tudi dopolnjen zakon o prekrških. Državni sekretar na ministrstvu za pravosodje Robert Marolt je na konferenci za novinarje povedal, da so predlagane višje globe za prekrške, pri posamezniku na pet tisoč evrov, za samostojne podjetnike do 150 tisoč evrov in za pravne osebe do 250 tisoč evrov. Večje gospodarske družbe pa bodo lahko plačale tudi do petsto tisoč evrov globe. Za prekrške pri varstvu konkurence pa je predviden daljši petletni zastaralni rok.