Kranj in Beljak, nova partnerja
Prijateljstvo med Beljakom in Kranj s konkretnim projekti, koristnimi za občane obeh mest.
V začetku leta 2008 sta se župan MO Kranj Damijan Perne in podžupan Bojan Homan s sodelavci, na povabilo beljaškega župana Helmuta Manzenreiterja, mudila na delovnem obisku v Beljaku na avstrijskem Koroškem. Povod za povabilo je bil dogovor obeh županov, ki sta se novembra 2007 srečala v Kranju, da se mesti glede na obilo možnosti za sodelovanje bolje povežeta in začneta sodelovati na različnih področjih. Sodelovanje na področju skakalnega športa ima že večletno tradicijo, ki sta jo Kranj in Beljak v mesecu decembru želela izpeljati s tekmama za svetovni pokal v smučarskih skokih, vendar se je morala tekma iz Kranja, zaradi pomanjkanja snega, preseliti v Beljak. Beljak je novembra Kranju dal pobudo, da bi utrdili sodelovanje in sicer s podpisom listine o prijateljstvu ob vstopu Slovenije v schengensko območje. Tako sta Mestna občina Kranj in Mestna občina Beljak na Karavankah, 21. decembra 2007 podpisali listino o prijateljstvu. Namen zadnjega obiska pa je bil konkretizacija sodelovanja med mestoma in dogovor za podpis pogodbe o partnerskem sodelovanju med Kranjem in Beljakom, ki bi ga ratificirala tudi oba mestna sveta in za podpis oziroma obeležitev podpisa v obeh mestih na že uveljavljenih prireditvah obeh mest. Izhodišče sodelovanja obeh strani je navezava stikov med prebivalci obeh občin ter ne zgolj med funkcionarji in to na vseh področjih. Beljačani ob teh izhodiščih dodajajo poudarek tudi dvojezičnosti. Meje ni več, zato pa obe mesti ločujejo Karavanke in jezik. Delati je potrebno na tem, da bosta tudi ti dve oviri preseženi. Na srečanju je bilo med drugim dogovorjeno, da se pripravi nabor področij in subjektov sodelovanja.
V mesecu aprilu se bodo predstavniki obeh občin srečali v Kranju, kjer se bo oblikovala vsebina pogodbe o partnerstvu med mestoma, ki bo posredovana v potrditev mestnima svetoma obeh občin. Ob pričakovanju, da bosta oba sveta pogodbo potrdila, bi opravili slavnostni podpis pogodb v Kranju konec julija ob izvedbi Kranfesta in v Beljaku na začetku avgusta ob njihovem praznovanju proščenja (»Kirchtag«). Nadalje bodo pristojni zavodi oziroma ustanove v obeh mestih prevzemali pobudo, da izpeljejo akcijo, da bi obiskovalcem iz pobratenih in prijateljskih mest zagotovili določene popuste pri nočitvah in drugih ponudbah. V obeh mestih delujeta izredno kvalitetni glasbeni šoli, ki bi lahko navezali določene stike. Prva priložnost bi bila že ob otvoritvi obnove glasbene šole v Beljaku v začetku novembra. Beljak je zelo aktiven kot Alpsko mesto, ki ima sedež v Liechtensteinu, in želja Beljačanov je, da se tej asociaciji pridruži tudi Kranj. Možnost za kandidaturo za Alpsko mesto je za leti 2010 ali 2011. V obeh občinah je močno razvita društvena dejavnost, ki jo je potrebno izkoristiti (kultura, šport, gasilstvo, …)
Župan Beljaka Helmut Manzenreiter že 15 let, vsako jesen sredi oktobra, organizira posebno vožnjo z vlakom za člane društva (500 – 600 ljudi) pod imenom »Beljak pozdravlja«. Do sedaj so bile vožnje organizirane po Avstriji, lani pa so bili v Trstu. Župan je izrazil željo, da bi tokrat izbrali Kranj. Pobuda župana Beljaka je bila županu Kranja zanimiva, zato je predlagal, da jo podrobneje analiziramo na aprilskem srečanju v Kranju.
Doživetja narave ob jezeru
Trbojsko jezero, imenovano tudi Kranjsko oziroma Mavško jezero, s svojo bogato in občutljivo naravno krajino zahteva premišljene posege v prostor. Leta 2005 je skupina slovenskih partnerjev – Center za trajnostni razvoj podeželja Kranj, Mestna občina Kranj, Občina Šenčur, Zavod za turizem Kranj, Ribiška družina Kranj in Društvo za opazovanje in proučevanje ptic Slovenije - v sodelovanju z dvema izkušenima avstrijskima partnerjema pripravila čezmejni projekt »Doživetja narave ob jezeru«. S projektom je uspela na razpisu programa Interreg IIIA Slovenija – Avstrija 2000–2006 in pridobila sredstva Evropske unije. Tako je Mestna občina Kranj v letu 2007 iz sredstev Evropske unije pridobila opremo za naravoslovne dejavnosti: dva plavajoča priveza za čolne, dve opazovalnici za naravo, štiri informativne table, dve usmerjevalni tabli, pet lesenih klopi in pet košev za smeti. Oprema je nameščena v Prašah in na Bregu ob Savi. Obiskovalcu pomaga pri opazovanju narave, stalni bojevnici za obstanek. Pomagajmo ji!
Ob 50-letnici pobratenja s francoskim mestom La Ciotat
Župan Mestne občine Kranj Damijan Perne je januarja 2008 sprejel sklep, da ob 50-letnici pobratenja z mestom La Ciotat ustanovi posebno komisijo, ki bo pripravila program praznovanja obletnice pobratenja. Komisija bo v letu dni, kolikor traja njenmandat, pripravila dogovore s pobratenim mestom La Ciotat glede termina in oblik obeležitve. Nadalje bo komisija v sodelovanju z občinsko upravo pripravila finančni načrt ter k sodelovanju povabila in vključilatudi druge institucije v Kranju, Veleposlaništvo RepublikeFrancije v Sloveniji, Francoski kulturni center Charles Nodier v Ljubljani in Društvo prijateljev La Ciotat – Kranj. V Komisiji za obeležitev 50-letnice pobratenja z mestom La Ciotat so bili imenovani: Petra Mohorčič, članica sveta MOK in predsednica Komisije za medobčinsko in mednarodno sodelovanje – predsednica, Mirko Draksler, sekretar Društva prijateljev mesta La Ciotat – Kranj – namestnik predsednice, Ana Vizovišek, vodja Kabineta župana – članica, Andrej Košič, predsednik Društva prijateljev mesta La Ciotat – Kranj – član, Marija Vreček, profesorica francoščine in večkratna vodja skupin v La Ciotatu – članica, Marjeta Brence, profesorica francoščine in večkratna vodja skupin v La Ciotatu – članica in Nada Bogataj Kržan, v Upravi MOK zadolžena za protokol in mednarodno sodelovanje – članica. Dogodki ob obeležitvi 50-letnice pobratenja bodo predvidoma potekali konec julija oziroma v začetku avgusta v Kranju.