Predsedujemo (in se ženimo)
Ste vedeli, kaj imata skupnega slovenski premier in francoski predsednik? Eno je dejstvo, da sta šefa držav, ki letos predsedujeta Evropski uniji. Drugo pa obet, da se bosta prav v tem letu na novo ženila, francoski prvi mož že tretjič, naš pa drugič (uradno prvič) ...
»Spoštovani Slovenci in Slovenke, sodržavljanke in sodržavljani, Slovenija je danes začela z vodenjem Sveta Evropske unije. Za nas in našo državo je to velika priložnost in velika odgovornost. Slovenija je prva nova država članica, ki bo vodila Evropsko unijo, in zelo verjetno tudi edina, saj bo 1. januarja 2009 začela veljati nova evropska pogodba. Ta predvideva posebej imenovano funkcijo predsednika Sveta EU, ki bo imel mandat dve leti in pol. Prav tako nova pogodba predvideva zunanjega ministra Evropske unije. Po novi pogodbi bo vloga predsedujoče države manj zahtevna.«
Z navedenimi besedami je Janez Janša, predsednik Vlade RS, uvedel svojo poslanico slovenskemu in evropskemu ljudstvu na prvi dan novega leta 2008. Svojo in vladno ter slovensko nacionalno in evropsko vlogo je povzdignil do neba. Upravičeno, saj primerljive višine v evropskih razmerah Slovenci še nismo dosegali. Nekateri se sicer še spomnimo let 1989-90, ko je bil Janez Drnovšek predsednik predsedstva SFR Jugoslavije in hkrati predsedujoči Gibanju neuvrščenih. To se je sicer visoko slišalo, a kaj, ko sta bili ti dve mednarodni povezavi takrat že v zatonu. O razliki med obema funkcijama in obdobjema govorita tudi imeni onih, od katerih je prvi od naših dveh Janezov predsedniški funkciji prevzel, in tistih, ki jima ju je prepustil. V jugoslovanskem predsedstvu sta bila to že pozabljena Raif Dizdarević in Borisav Jović, v »svetovnem« pa zloglasni afriški diktator Robert Mugabe in aktualni hrvaški predsednik Stipe Mesić. Zdaj vladajoči Janez pa je funkcijo prevzel od portugalskega premiera Joseja Socratesa, predal pa jo bo konec junija francoskemu predsedniku Nicolasu Sarkozyju! Evropsko štafeto si podaja s šefoma uglednih držav, ki sta bili vsaka v svojem času tudi svetovni velesili.
Možne pa so še druge primerjave. Ljudje ne opazimo le formalnih povezav ali razlik, še bolj smo dovzetni za tiste, ki so nam bližje in bolj življenjske. Za tiste, denimo, ki se tičejo odnosa imenovanih predsednikov do njihovih partneric. Predsednik Drnovšek je bil (vsaj zadnja leta) tudi v tem pogledu bolj asket. Ko je bil mlajši, je bilo očitno drugače, o čemer pričata sin Jaša in nezakonska hči Nana Forte, skladateljica, ki jo je slovenski javnosti ponosno razkril šele decembra 2005. Letošnja evropredsednika, ki nista dosti mlajša od dr. Drnovška, pa sta v tem pogledu bolj živahna in javna skrivnost je, da se bosta prav v letu svojega predsedovanja tudi na novo ženila!
Francoski predsednik bi se v tem primeru oženil že tretjič. Prvič se je septembra 1982, ko je bila njegova nevesta Marie-Dominique Culioli. Z njo ima dva sinova. Leta 1984 je kot mladi župan mesta Neuilly-sur-Seine poročil par, v katerem je bila nevesta Cecilia Ciganer-Albeniz. Ta je 1989 svojega prvega moža prav zaradi župana in poznejšega ministra zapustila, leta 1996 sta se poročila in leto pozneje dobila sina. Oktobra lani, ko sta bila že prvi par Francije, pa sta presenečenemu ljudstvu objavila, da je vsega konec in se sporazumno ločujeta. Konec decembra 2007 je predsednik znova presenetil. Javno se je začel pojavljati v družbi s še ne 40-letno Carlo Bruni, eks-manekenko in glasbenico italijanskega rodu; 8. januarja je na tiskovni konferenci pred več kot 500 novinarji le-tem oznanil, da bo svojo novo izbranko še v tem letu tudi oženil, da pa jih bo z datumom poroke seznanil šele potem, ko se bo ta že zgodila … (Baje se je že?)
Tako francoski predsednik, ki jih bo konec meseca (28. januarja) dopolnil 53. Naš premier je tri leta mlajši od njega in bo letos (17. septembra) povrh vsega srečal še abrahama. O njegovi ženske zadevajoče preteklosti vemo le to, da je živel s partnerko Silvo Predalič in da ima z njo dva otroka. Svojo moško podobo je temeljito reformiral na predvečer dneva reformacije 2006, ko je 48-letni prvi minister na državno proslavo prišel v družbi s tedaj 28-letno Urško Bačovnik. Srečala sta se, oba zagreta planinca, v gorah. »Je oče sina Žana in hčerke Nike, ki sta študenta. V prostem času igra nogomet, golf, smuča, deska na snegu, najraje pa zahaja v slovenske gore, kjer je spoznal tudi svojo zaročenko Urško Bačovnik, zdravnico,« piše v njegovem življenjepisu na vladni spletni strani.
No, »zaročenka« je že več kot »partnerka«, s katero so imeli težave Kitajci, ko je bil premier z njo pri njih na obisku. V življenju Kitajcev partnerk očitno ni in tako tudi besede za ta pojav (ki je na Slovenskem vse bolj pogost in mu podlega tudi pisec teh vrstic) preprosto nimajo. Zato so jo predstavili kot »dekle predsednika vlade«. Kot kaže, bo letos postala ena prvih dam države, formalno druga ali tretja, po dejanskem zanimanju javnosti in po čedni pojavnosti pa gotovo prva. V preizkušnjah, ki ga v dvojnem predsedovanju še čakajo, bosta predsedniku vlade v oporo tako nevesta kot botra Evropa, s katerima se očitno dobro razume. Glavna preizkušnja pa ga čaka jeseni, ko bomo njegovo delo v zadnjih štirih letih ocenjevali na volitvah …