Mala Mežakla - "kura, ki nese zlata jajca"
Jeseniški občinski svetniki so prižgali zeleno luč za dovoz odpadkov iz drugih občin tudi za prihodnje leto.
Na deponiji Mala Mežakla so tudi letos pripravljeni sprejemati odpadke iz kranjske in sosednjih občin. Jeseniški občinski svetniki so na prednovoletni seji občinskega sveta sprejeli sklep, po katerem lahko v letu 2008 na Mali Mežakli sprejmejo največ 16 tisoč ton odpadkov iz drugih (kranjskih) občin oziroma največ 80 ton dnevno. Cena za tono odloženih odpadkov bo 85 evrov (v to številko ni vključena taksa za obremenjevanje okolja). Sprejeli so tudi sklep, da bodo del prihodka namenili krajanom Spodnjega Plavža kot odškodnino za škodo, ki jim jo povzroča življenje v bližini Male Mežakle.
Župan Tomaž Tom Mencinger je ob tem dejal, da imajo Jesenice srečo, da so v preteklosti uredile deponijo Mala Mežakla, tako da je danes ena najbolje urejenih deponij v državi. Številne občine so se že znašle v težavah, ker so morale oziroma bodo morale zapreti deponije in odpadke voziti drugam, kar je povezano z visokimi stroški. Mala Mežakla je predvidena kot center prvega reda v državnem operativnem programu, kar ji zagotavlja obratovanje vsaj do leta 2013, s tem da bi na njej od leta 2009 naprej sprejemali odpadke iz občin Jesenice, Kranjska Gora, Žirovnica, Bled, Bohinj, Gorje, Radovljica, Gorenja vas-Poljane, Škofja Loka, Železniki in Žiri (skupaj okrog 107 tisoč prebivalcev). Letna količina odpadkov naj bi znašala dobrih 46 tisoč ton.
Ob tem pa so nekateri občinski svetniki menili, da je glede na dejstvo, da se večina občin otepa deponij, Mala Mežakla za Jesenice lahko »kura, ki nese zlata jajca«, zato bi morali za dovoz »tujih« odpadkov iztržiti čim več. Po sedanjem izračunu naj bi v letu 2008 z dovozom 16 tisoč ton odpadkov iz sosednjih občin prejeli 1,36 milijonov evrov denarja. Ob tem pa je jeseniški podžupan Boris Bregant opozoril, da bo po obračunu vseh stroškov ostala morda petina zaslužka, ob tem pa odlagališče zahteva vse več vlaganj, zelo draga pa bo tudi dokončna sanacija po zapolnitvi deponije. Občinski svetniki so zato menili, da delitev prihodkov ne bi smela biti enakovredna med vse tri občine solastnice, kajti zaradi deponije bodo na Jesenicah trpeli dolgoročne posledice.