Mengšani bodo črpali svojo vodo
Župan Franc Jerič je na javni tribuni občanom pojasnil, zakaj se svetniki niso odločili za pristop k sanaciji krvavškega sistema za preskrbo z vodo.
Mengeš – Mengeški svetniki so na oktobrski izredni seji sprejeli sklep, da se bo Občina Mengeš usmerila v lastne vodne vire iz črpališč na Mengeškem polju, ker pa so v zadnjih tednih predvsem na pobudo nekdanjega župana Tomaža Štebeta na dan prihajali tudi drugi podatki, so na krvavško vodo čustveno navezani Mengšani želeli dodatna pojasnila.
»Pripravili smo dve strokovni študiji in izkazalo se je, da je z obnovo krvavškega vodnega sistema povezanih preveč negativnih dejavnikov, ki niso v prid Mengšu. Glavni razlog, da k sanaciji ne bomo pristopili, je ta, da se z obnovo ne bo povečala kapaciteta vode, saj imamo že sedaj ob sušnih dnevih velike težave. Uporabnikov bo zaradi povečanja letališča in gradnje industrijske cone v Cerkljah še več in v Mengeš, ki je zadnji v tej verigi, bo prišlo še manj vode. V vsakem primeru bi tako morali poiskati še dodatne vodne vire in rešitev, da si sami zagotovimo svoje vodne vire, je v tem trenutku najboljša,« je prepričan župan Franc Jerič, ki je izpostavil tudi dejstvo, da je slednja rešitev za Mengšane bistveno cenejša. Delež občine pri obnovi krvavškega vodovoda bi bil 4,5 milijona evrov, gradnja lastnih vrtin pa dober milijon in pol, pri čemer naj bi kot sofinancer po županovih zagotovilih v znatnem deležu pristopil tudi mengeški Lek.
Mengšani – na javno tribuno jih je prišlo le nekaj več kot dvajset – so se z odločitvijo svetnikov v večini strinjali, čeprav so krvavško vodo pili več kot 40 let in bi se ji stežka odpovedali. Toda denarja za obnovo obstoječega sistema in gradnjo vrtin hkrati ni. »Sam pijem tako krvavško vodo kot tudi vodo iz naše vrtine Žeček in lahko zatrdim, da je naša bistveno boljša,« je dejal Stane Golob, Stane Lužar pa je pripomnil: »Scavnico piti je žalostno, če imamo tud svojo vodo. Ni treba, da smo vedno odvisno od drugih!«
A mnogi opozarjajo, da se krvavški vodi le ni pametno tako zlahka odreči – med njimi je v Mengšu najglasnejši Tomaž Štebe, ki omenja celo referendum. »Zakaj druge občine ne vidijo tako črne slike Krvavca? Resda se kapacitete ne bodo povečale, se bodo pa znatno zmanjšale izgube in vode bo v Mengšu za 30 odstotkov več. Dolgoročno se nikakor ne bi smeli odpovedati krvavški vodi, ki bo vse bolj dragocena, in odločitev o tem lahko še vedno spremenimo,« opozarja Štebe.